1999. VII.évfolyam 3.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

A válság veszélyezteti a munkahelyeket

A magyar húsipar válsága - amely az 1990-es évek eleje óta szinte permanensnek mondható - 1999. tavaszán tovább mélyült. Az okok között említendő az orosz pénzügyi válság következtében végbement és tartósnak bizonyult újabb piacvesztés, a nyugat-európai túltermelés, a koszovói válság hatása, az exportszubvenciós rendszer átalakításának bizonytalanságai, a 193 Ft-os kötelező felvásárlási minimálár bevezetése körüli vita és minderre a legújabb napok hordaléka, a dioxin ügy.

A HDSZ Elnöksége folyamatosan tájékozódik a kialakult helyzetről és aggodalommal figyeli a húsipari válság fejleményeit, mivel a gazdasági szituáció szerencsétlen kezelése további munkahelyek megszűnésével járhat a szakmában.

A húsiparra egyébként is évek óta egy több-kevésbé folyamatos munkahelyvesztés jellemző, így a tavalyi esztendőben is mintegy két és félezer munkahely szűnt meg a HDSZ működési területét jelentő gazdasági társaságoknál. Ezt a veszteséget nem kompenzálja az időközben létrejött kisebb húsipari vállalkozások munkahelyteremtése. A szakmát a folyamatos munkahelymegszűnés jellemzi évek óta.

Szakszervezetünk nagyon fontosnak tartja, hogy mielőbb megoldást keressenek az illetékesek - az FVM, a húsipari, valamint a mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek - a kialakult problémákra.

A magyar támogatási rendszer mértékeiben nem tud versenyezni az EU támogatás nagyságrendjével, de legalább a belső intézkedések ne nehezítsék a magyar mezőgazdasági termelők, feldolgozók amúgy sem könnyű helyzetét. Szakszervezetünk aggodalmát fejezi ki és ha a helyzet úgy kívánja, további információk beszerzése után álláspontját nyilvánosságra hozza.

HDSZ Elnökség

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre