1999. VII.évfolyam 2.szám

SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Választmányi ülés

A költségvetés az akcióképességet szolgálja

Tavaszi ülését Balatonfüreden, a szakszervezeti szállóban tartotta a HDSZ választmánya. A húsvét utáni héten megtartott háromnapos rendezvény jó alkalomnak bizonyult a húsipari munkavállalói érdekvédelmet érintő kérdések áttekintésére. Egyre inkább beigazolódik, hogy a HDSZ kongresszusa jól döntött, amikor a választmány létszámát kibővítette és a tagi képviseletet szélesebb alapokra helyezte. A testület eredményes munkát végzett. A három napos rendezvényen a továbbképzési program keretében előadásokat tartottak neves szakemberek az érdekegyeztetés fejlődéséről és helyzetéről. (Képünkön Dr. Tóth Ferenc munkaügyi kutató előadását hallgatják a résztvevők.)

Költségvetés

A választmányi ülés legfontosabb feladata a HDSZ 1999. évi költségvetésének megvitatása és elfogadása volt. A nagy többséggel megszavazott idei költségvetés a szakszervezet akcióképességének erősödését szolgálja. A főbb rovatokat elemezve kitűnik, hogy a fontos feladatokra az idén is jut pénz. Támogatja a HDSZ a tagság üdülését, változatlanul minden taghoz kéthavonta eljuttatja a Húsos újságot és folytatja a tisztségviselők képzését. Javulnak az érdekvédelmi munka feltételei is: az informatikai fejlesztés keretében a HDSZ megjelenik az interneten és sor kerülhet a központban egy munkatárs beállítására. A választmány megemelte a sztrájkalap és a segélyalap befizetéseket, ami ugyancsak hozzájárul a hatékonyabb működéshez.

Szövetségi kapcsolatok

A testület áttekintette az MSZOSZ decemberi kongresszusa után kialakult helyzetet. Megerősítette: a szövetségi kapcsolatok fontosak a HDSZ számára, ugyanakkor a tagság pozitív változásokat vár az országos konföderációtól. Az ÉDOSZ tekintetében úgy foglalt állást a testület, hogy nem zárkózik el az együttműködés fejlesztésétől, illetve a szövetségi tagság helyreállításától sem. Az együttműködés fejlesztésének azonban alapvető feltétele - az 1995 óta húzódó - vagyonmegosztási vita lezárása.

A nagyobb ügyek mellett a választmány döntést hozott szűkebb kört érintő, ám annál fontosabb kérdésekről is. A HDSZ 20 ezer forint rendkívüli segélyben részesíti azokat a tagjait, akiket árvíz- vagy belvíz kár ért az idei tavaszon. Eddig Szolnok és Miskolc környékén élő kollégák esetében jeleztek igényt a támogatásra.

Érdekegyeztetés

A HDSZ elnök tájékoztatta a tagságot a munkavállalói érdekvédelmet érintő politikai, törvénykezési törekvésekről. Kapuvári József annak a véleménynek adott hangot, hogy a szakszervezetek aláírhatták volna a kormányzattal a tervezett megállapodást, mivel a tervezet harmadik - a GDP-vel arányos bérnövekedésre vonatkozó - része szakmailag annyira esetlegesen, gyengén volt megfogalmazva, hogy gyakorlati jelentősége nem lett volna a jövőben.

A Munka Törvénykönyve várható módosításával kapcsolatban az elnök felhívta a figyelmet, hogy megszűnhet a szakszervezeti munkaidő kedvezmény ötven százalékának kötelező megváltása. Továbbra is lehetőség lesz megváltásra, amit viszont célszerű kollektív szerződésben szabályozni. A tervezett változások között az üzemi tanácsok hatáskörének bővülése komoly kihívást jelenthet az alapszervezeteknek, amire fel kell készülni. A korkedvezményes nyugdíjazás szabályozásának várható változásával kapcsolatban az elnök felhívta a figyelmet a szakmában érintett munkakörökre (hűtőházi dolgozók, melléktermék-feldolgozók, stb.) és a változások jelentőségére.

A testület tagjai tájékoztatást kaptak az Európai Szociális Charta Magyarország részéről történő ratifikálásának előkészületeiről. Elhangzott: a ratifikálás jelentős előrelépést hozhat a munkaügyi kapcsolatok fejlesztése terén, de a Charta előírásainak érvényesítése számos gyakorlati kérdés megoldását követeli meg a jövőben.

A testületi ülés jó hangulatban, intenzív munkát végzett, az elhangzott hozzászólások gazdagították az alapszervezetek tevékenységéről rendelkezésre álló információkat.

(hl)

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre