1998. VI.évfolyam 5.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Második felszámolás Miskolcon

Minden bizonnyal a Húsos olvasói előtt is ismert, hogy a Miskolci Húsüzem, a volt Borsod megyei ÁHV, majd Kolos Húsipari Rt. már második alkalommal áll felszámolási eljárás hatálya alatt. A valamikori 2000 főt foglalkoztató nagyvállalat utóda jelenleg mintegy 270 embernek biztosít bérmunka révén foglalkoztatási és nagyon szerény kereseti lehetőséget. A sok viszontagságon keresztülment miskolci munkavállalók egy része, mintegy 110 fő kitartott szakszervezetünk mellett, jelenleg is sorainkba tartoznak. Akinek a cége átesett már csőd és felszámolási eljáráson, az különösen át tudja érezni miskolci kollégáink helyzetét. Közismert, hogy a miskolci régió az ország egyik legnagyobb munkanélküliséget felmutató területe, így minden megszűnő munkahely tovább rontja az egyének és a térség helyzetét.

Szakszervezetünk folyamatosan próbálja a lehetetlen helyzetet is kezelni, de az elmúlt hét évben alig akadt olyan esztendő, amikor nem volt csőd-, vagy felszámolási helyzet, amelyben a szakszervezetnek csak nagyon korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésére tagjai helyzetének befolyásolására, javítására.

A nehéz helyzet dacára - amikor lehetőség nyílott rá - szakszervezetünk béremelést kezdeményezett, kollektív szerződést kötött és próbálta megőrizni a szociális juttatásokat, így például az étkeztetést.

A csődeljárásról, a felszámolási eljárásról szóló 1997. évi törvénymódosítás tovább nehezítette a szakszervezetek helyzetét, miután a hitelezői választmány egyetértéséhez kötötte azt a lehetőséget, hogy a felszámoló a felszámolás kezdő időpontját követően emelje a munkabéreket. (18. par. 6. bek.) A hitelezők érdekei pedig ellentétesek minden új kötelezettség vállalásával. Így a korábbi felszámolásoknál elért szerény béremelések lehetősége is eltűnt.

A jelenlegi helyzetet is folyamatosan figyelemmel kíséri szakszervezetünk mind helyi, mind ágazati szinten. A felszámolóbiztossal a kapcsolat folyamatos és a tájékoztatás rendszeres. A cikk megírásának időpontjában reményteli információnak tűnik, hogy egy vevőkonzorcium kívánja megvásárolni a céget, kifizette a szükséges bánatpénzt, ami után megkezdődhet az adás-vételi szerződés kidolgozása.

Szakszervezetünk jelezte a felszámolóbiztosnak, hogy igényt tartunk az adás- vételi szerződésnek a munkaviszonyokat, munkaügyi kapcsolatokat érintő fejezetének időben történő megismerésére, a törvényi szabályozásnak megfelelően. A szerződés nagyon fontos részének tekintjük, hogy hová kerülnek át a munkaviszonyok, mely gazdasági társaság vállalja át a kötelezettségeket. A szakszervezet álláspontja szerint a munkaviszonyok ahhoz a gazdasági társasághoz kerüljenek, ahová a vagyon.

A HDSZ és a miskolci húsosok számára megnyugtató megoldás a társaság ügyében is az lenne, ha olyan tulajdonos vásárolná meg az eszközöket és venné át a munkavállalókat, aki a jelenlegi kiélezett húspiaci versenyben is megbízhatóan tudja üzemeltetni a céget és végre távlatot biztosít a sokat szenvedett miskolci kollégáknak. A miskolci üzem munkavállalóinak érdekeltségét, bizalmát az új vállalkozás sikerében a jövedelempozíciók, bérek azonnali emelésével tartja szakszervezetünk igazán megteremthetőnek.

Sajgó Barna szb-titkár

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre