1998. VI.évfolyam 3.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Tripartit konferencia

Munkaügyi kapcsolatok és termelékenység Kelet- és Közép-Európában címmel nemzetközi konferenciát rendeztek a közelmúltban Budapesten. A tanácskozás, amelyre meghívtak néhány szakszervezeti vezetőt is, lehetőséget teremtett arra, hogy a munkaügyi kapcsolatok olyan kulcsfontosságú kérdéseit vitassák meg a résztvevők, amelyek segítséget adnak a magasabb termelékenység eléréséhez. Az eszmecseréhez esettanulmányok, valamint kelet- és közép-európai, illetve nyugat- európai tapasztalatok nyújtottak alapot. Külön figyelmet érdemlő témák voltak: a rugalmas foglalkoztatás és a munkaszervezés új formái, hatékony munkamódszerek, az eljárások egyszerűsítése, magasabb munkamorál, a munkahelyi viták és balesetek megelőzése, a munkavállalók képzése és továbbképzése. A konferencia megerősíteni kivánta a régió szociális partnereit abban a törekvésükben, hogy magasabb termelékenységet érjenek el az országaikban, és ugyanakkor jobb munka- és életkörülményeket teremtsenek.

A konferencia előadói hangsúlyozták, hogy a gazdasági növekedés és a versenyképesség alapja a termelékenység. A régió szakszervezetei és a munkáltatói érdekképviseletek egyre inkább felismerik, hogy a magasabb termelékenység nemcsak azt jelenti, hogy minőségben és mennyiségben kell többet termelni. Ma már elfogadott nézet, hogy a termelékenységnek magában kell foglalnia a kölcsönös bizalom elvét a szociális partnerek között mind a kétoldalú, mind a háromoldalú kapcsolatok terén.

A versenyképesség több összetevőn múlik, úgy mint vezetői módszerek, hatékonyság, technikai fejlesztések, terméktervezés, minőség, marketing és az árak meghatározása. Ma már elmondható, hogy egyre nagyobb az egyetértés a kelet- és közép-európai szociális partnerek és kormányok között abban, hogy a munkaügyi kapcsolatok minősége is nagy szerepet játszik a termelékenység és ezáltal a versenyképesség alakulásában. A termelési eljárások megfelelő megválasztása és a termelés eszközeinek megfelelő kezelése növeli a termelékenységet. A szabad piacgazdaságokban a bérek alakulásának, a kollektív szerződéseknek, a munkahelyi feltételeknek, a munkabiztonságnak és a munkaügyi kapcsolatok más területein tapasztalható fejlődésnek továbbra is jelentős szerepe van a vállalatok termelékenységének és versenyképességének alakulásában.

A tanácskozáson tapasztalható volt, hogy a különböző országokból érkezett szakemberek nagy figyelemmel kisérik az egyes országokban alkalmazott munkaerőpiaci megoldásokat. Európában egyre nagyobb kihívás a termelékenység követelményeinek és a munkaügyi kapcsolatok tradiciókon nyugvó feltételeinek az összeegyeztetése. A versenyképesség egyre inkább kikezdi a munka világának bevett értékeit és változásokat hoz a munkaügyi politikában.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre