1998. VI.évfolyam 3.szám

KITEKINTÉS

A fenntartható munkásélet

Dán kollégák Magyarországon

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének meghívására májusban 25 fős dán szakszervezeti küldöttség érkezett rövid látogatásra hozzánk. A küldöttség tagjai a dán húsipar legkülönbözőbb területein dolgozó, többnyire fizikai munkások voltak.

A vendégek az első napon megtekintették az újraindított szekszárdi vágóhidat. A tulajdonos és a helyi vezetők fogadták a küldöttséget, készséggel mutatták be a gyárat, elmondták elképzeléseiket, majd vendégül látták őket. A küldöttség tagjai elismeréssel nyilatkoztak a látottakról és hallottakról.

A jól sikerült szekszárdi látogatás után másnap a küldöttség szakszervezeti vezetőkkel találkozott a SOLVENT Kereskedőház Rt.-nél, ahol a házigazdák rövid tájékoztatást adtak a magyar húsipar egykori fellegváráról, a fővárosi vágóhídról és az utódvállalatokról.

A dán küldöttség felkészülten érkezett, magyar nyelvű szemléltető anyagokat hoztak magukkal, amelynek a segítségével mutatták be problémáikat, törekvéseiket.

A Dán Élelmiszer és Élvezeticikk-ipari Dolgozók Szakszervezete (NNF), mint ismeretes 42 ezer tagot számlál, 5 ágazatot (húsipar, sütőipar, tejipar, csokoládéipar és dohányipar) fog össze.

Az NNF 1996. évi kongresszusa elhatározta, hogy a munkahelyi környezettel kiemelten kell foglalkozni és egy kampányt indított, amely „A fenntartható munkásélet" elnevezést viseli. A kampány eredményeként az NNF alapszervezeteinek mintegy a felénél létesítettek már környezeti- és technológiai bizottságot.

A fenntartható munkásélet egyébként azt jelenti, hogy a munka a dolgozó szervezetét ne károsítsa, ne koptassa, hogy munkája változatos legyen, melynek keretében az erejét és a testét egyaránt sokoldalúan használja. A dán munkavédelmi felügyelet szerint a sertésvágóhidakon történik a legtöbb baleset. Az élelmezésipari ágazat legnagyobb problémája az egyoldalú, monoton munkavégzés, amely a szervezetet elkoptatja. Ez ellen az egyszerű rotációs munkavégzés vajmi keveset használ.

Az NNF hosszú távú célja az önirányító csoportokban való munkavégzés, ahol a csoport maga végzi a tervezést, a termelő munkát és az ellenőrzést. A munkavezetőket eltávolítják a munkavégzés színhelyéről. A munkáltató meghatározza a kereteket, az önirányító csoport tagjai önmagukat szervezik, munkavezetőkre nincs szükség.

A dán küldöttség tagjait a beszélgetések során elsősorban a munkakapcsolatokkal, a szociális juttatásokkal, a munkavállalók jogaival, a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos kérdések érdekelték.

Tóth Sándor

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre