1998. VI.évfolyam 3.szám

KITEKINTÉS

Burgenlandi tapasztalatok

Tanulni mások gyakorlatából

A régi mondás azt tartja, hogy az okos ember más kárán tanul. Manapság még inkább érvényes ez a tanulságos megállapítás, hiszen nyitott szemmel kell járni a világban, s mielőtt döntene valamiben az ember, jól teszi, ha megkérdezi azokat, akik már átjutottak hasonló dilemmán.

Így tettek a Győr-Moson-Sopron megyei mezőgazdasági és élelmiszeripari dolgozók szakszervezeteinek vezetői, akik az osztrák szomszédságot kihasználva, a közeli Burgenland tartományból hívtak beszélgetőpartnereket egy közvetlen eszmecserére. A vendégek - Elfriede Fally, az osztrák mezőgazdasági, élelmiszeripari és élvezeti cikkek ágazati szakszervezetének Burgenland tartományi titkára, valamint Willibald Schwanzer, a burgenlandi élelmiszeripari szakszervezetek titkára - készségesen osztották meg tapasztalataikat az EU- tagsággal kapcsolatban a magyar vendéglátókkal. A tapasztalatcserén ott volt Som Lászlóné is, a győri Ringa Húsipari Rt. szakszervezeti titkára, aki érdekes tapasztalatokat szűrt le a beszélgetésből.

Mindenekelőtt meglepő volt az a kijelentés az osztrákok részéről, hogy számukra az EU-tagság egy olyan rossz, aminél rosszabb már csak az lett volna, ha nem lépnek be az Unióba. Ők ugyanis eleve ellenezték a belépést, mivel előre sejteni lehetett a létszámleépítést, ami azután menetrendszerűen bekövetkezett. A munkahelyek 20-30 százalékát veszítették el a két év alatt, s hogy segítsenek a kereset nélkül maradottakon, létesítettek egy alapítványt. Ez az alapítvány az osztrák mezőgazdasági kamara, az EU és a szakszervezetek pénzéből támogatja például az átképzéseket, s az osztrák szakszervezeti vezetők igen büszkék arra, hogy az érintett mintegy 4000 embernek legalább 85 százaléka sikeresen jut új munkahelyhez.

A húsiparban meglévő hazai helyzet ismeretében igen érdekes volt azt is hallani, hogy az osztrák szakszervezetek egyre többet tesznek a rugalmas munkaidő ügyében, főleg a nőknek járó kedvezmények érvényesítése terén. Az éjszakai munkával járó beosztásoknál a legkézenfekvőbb ez, hiszen mindenkinek lehetőséget kell teremteni arra, hogy a többletmunkából eredő fáradalmakat kellőképpen kipihenhesse. Burgenland tartományban egyébként a pillanatnyilag még érvényben lévő 40 helyett a 35 órás munkahét általánosításáért szállnak síkra. Persze náluk az érdekvédelmi munkában sokat számít, hogy szinte általánosnak mondható az ágazati kollektív szerződés. A Győr-Moson-Sopronnal határos tartományban 35 ilyen szerződés van érvényben.

A győri beszélgetés ismét bizonyította, hogy igen hasznos átvenni mások tapasztalatát, miáltal számos akadályt lehet legyűrni, s időt nyerhet az ember. Ezért a tapasztalatcserén résztvett partnerek azzal váltak el, hogy az eszmecserét folytatják, méghozzá minél konkrétabb formában, egyes vállalatok, intézmények szintjén.

Illés Ferenc

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre