1998. VI.évfolyam 4.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Dühösek trombitálása

A társadalombiztosítás újraállamosítása, a tb-önkormányzatok felszámolása ma már a közelmúlt témájává vált, a tanulságok azonban még hosszú ideig időszerűek maradnak. Emlékezetes, hogy az új kormány még meg sem alakult, már elhangzott a hadüzenet a demokratikusan megválasztott tb-önkormányzatok szanálására, mondván, gátat kell vetni a további pazarlásnak, „fel kell számolni a kollektív felelőtlenséget".

A felszámolók ki nem mondott, háttérben meghúzódó igazi céljai azonban a következők voltak: megszerezni a több mint ezermilliárd forint feletti rendelkezési jogot, s e jelentős vagyonnal megerősíteni a hatalmi pozíciókat, szabad utat biztosítani az egészségügy privatizálása számára, és nem utolsó sorban visszavágni a szakszervezeteknek, elsősorban az MSZOSZ-nek, meggyengíteni az amúgy is fogyatkozó erőiket.

Az újraállamosítás legfelháborítóbb mozzanata, kísérőjelensége azonban az a mód és stílus volt, ahogyan ez végbement. Az egész akció rendkívül gyorsan és erőszakosan, rajtaütésszerűen történt, nélkülözött minden előzetes szakmai vitát, politikai konzultációt, egyeztetést. Az erőfölény ilyen mértékű alkalmazása, az érintett járulékfizetők és felhasználók, a nyugdíjasok, a polgárok érdekeinek ennyire látványos mellőzése önkényeskedésre vall. Ahol hiányzik a tapintat, csorbul a jóizlés, ott sérül a demokrácia is.

A tb-önkormányzatok megszüntetésének puccsszerű folyamatában az igaztalan vádak és az alaptalan érvek keveredtek a valós elemekkel. Azokkal a jogos kritikai észrevételekkel, miszerint a tb-önkormányzatok - különösen az egészségbiztosítási - működhettek volna jobban, kevesebb hibával és tévedéssel is. Ami pedig PR-munkájukat, sajtónyilvánosságukat illeti, az kritikán aluli volt.

A nyugdíj- és egészségbiztosítás a társadalmi élet olyan területe, amely mindenkit érint, ezért senki sem sajátíthatja ki, működtetésében senki sem tehet szert kizárólagos jogosítványokra. Olyan rendszerre van szükség, amely garantálja minden réteg és korosztály betegség-megelőzését, gyógyítását, a nyugdíjak megélhetést biztosító értékét, az időskorúak szociális ellátását.

Ahhoz azonban, hogy a dolgokba továbbra is minden érintett beleszólhasson, lehetőség nyíljon ezen a területen is civil kezdeményezésekre, demokratikus részvételre és ellenőrzésre, ujabb erőfeszítésekre, összefogásra van szükség. A biztosításban résztvevők érdekeinek védelmében ezért alakult meg szeptember elején a Társadalombiztosítási Érdek-képviseleti Egyesület, a Tébéke.

E civil szervezet, mozgalom, - amely alapszabályának elfogadásával és vezető testületeinek, tisztségviselőinek megválasztásával megkezdte működését - nem kormányellenes, és nem az önkormányzatok helyett jött létre. Nem is „a dühösek trombitálása", hanem az akarat kifejezése. Annak a vállalt célnak és feladatnak a teljesítése, hogy - hasznosítva az önkormányzatiság felgyülemlett értékes, szakmai tapasztalatait - nyomon kövesse a pénzek felhasználását, társadalmi ellenőrzést gyakoroljon az új tb-igazgatás felett.

Kárpáti Sándor

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre