HÚSOS 2006. XIV. évfolyam 6.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Sikeres a Norbi termékcsalád

Új kihívások Szolnokon

A szolnoki Vágóhíd utcai üzemben több mint félévszázada folyik húsipari tevékenység. Kezdetben Városi Közvágóhíd, később Szolnok Megyei Állatforgalmi és Húsipari Vállalat, az utóbbi hat évben pedig Szole-Meat Húsipari Kft. néven. Nemcsak a nevük, a tulajdonos gazda is többször változott. Ma a Debreceni Húscsoport tagjai.

Korszerű termelés

Molnár Károlyné

A milliárdos nagyságrendű gépi-és technológiai fejlesztésnek köszönhetően, a XXI. századi követelményeknek megfelelő termékstruktúrát alakítottak ki a vállalatnál. Ma már csak rossz ízű emlék az egykori tulajdonos, Zöld Gyula idején teljesen „leépült” üzem képe, amikor hónapokon át fizetés nélkül dolgoztak, a gépparkjukat leszerelték és bár a szakszervezet sok mindent megpróbált tenni a munkavállalók érdekében, az akkori helyzeten nem lehetett változtatni. 2000- ben az új tulajdonos megvásárolta az üzemi ingatlanait és eszközeit, majd 2002-2004 között az egy milliárd forintot meghaladó beruházás és fejlesztés eredményeként Magyarország egyik legkorszerűbb csomagoló bázisa jött létre.

Az egyre élesedő húspiaci versenyben a szolnokiak stratégiája a fogyasztók által keresett termékek gyártása. Szerepelnek a palettán az olcsók mellett minőségi termékek is. A kiemelkedő gyártási technológia révén a termékek teljes mértékben megfelelnek a kor elvárásainak. A cég készítményei az ország egész területén elérhetőek és megtalálhatóak. Olyan termékeket kínálnak a fogyasztóknak, melyek megfelelnek az egészséges és biztonságos élelmiszerek iránt növekvő piaci elvárásoknak. A „Norbival a Kihívás Napján a Tescoban” nyári programjuk telitalálat volt. Büszkén újságolják, hogy a Norbi-termékcsalád bevezetésének ők voltak az „úttörői” Magyarországon, amit azóta más húsipari vállalatok is készítményeik sorába vettek Az idén több mint 8 ezer tonna húskészítmény gyártását tervezték, melynek időarányos részét teljesítették. Hat országba - Ausztria, Németország, Szlovákia, Csehország, Svédország, Dánia - exportált termékeik teljes termelésük két és fél százalékát teszi ki.

A múlt árnyékában

Jelenleg mintegy kétszázötven dolgozójuk van, akiknek többsége alacsony munkabérű, miután a munkavégzés döntően betanított- és segédmunkát igényel. A cég azonban előrelátóan gondoskodik a közeljövő szakmunkás igényének kielégítéséről. Húsz szakmunkástanulójuk ismerkedik a húsipar tudnivalóival és minden évben részt vesznek a Szakma Kiváló Tanulója országos versenyen, ahol második helyezettjük is volt.

A szolnoki üzem a hetvenes-nyolcvanas években több mint ezer dolgozót foglalkoztatott, ma alig a negyedét, a szakszervezeti tagok száma is több száz volt, most 35-40 tagjuk van. A kis taglétszámuk miatt nincsenek bizalmiak, a hattagú SZB-ben minden üzemrészből vannak tagok, akik a munkatársaikat képviselik. Az elnöki teendőket Molnár Károlyné Margó látja el, Baginé Zsókával együtt, aki a gazdasági ügyek intézője. „Civil” foglalkozása szerint anyagkönyvelő és egy helyen dolgozik Molnárnéval, aki a számlázás területén tevékenykedik. Együtt beszélgettünk velük az év végi készülődésről, a munkáltató hagyományos karácsonyi, szilveszteri ajándékairól, melyeket a cég az SzB és az Üzemi Tanács (amelynek ugyancsak Molnárné az elnöke) egyetértésével alakít ki.

A kollektív szerződést - szükség szerint - évente módosítják. Minden évben tavasszal kerül sor a bértárgyalásra, amelyen az szb a HDSZ bérpolitikai irányelvei szerint képviseli a tagok érdekeit. Az idén 4.5 százalékos bérfejlesztés volt. Miután új a cég, fokozatosan alakítja ki a juttatások rendszerét is. Molnárné a beszélgetésünkkor elmondta: az üzemi szb nincs olyan helyzetben, hogy segélykeretet biztosítson a rászorulóknak. A vállalatvezetés segítségével néhány esetben mégis sikerült a legrászorultabbakat támogatni. Kollektív szerződésükben szerepelnek szociális jelegű intézkedések, étkezési támogatás, hozzájárulás a bejárók utazási költségeihez. Szerződéses üzemi orvosuk elvégzi a kötelező egészségügyi vizsgálatokat és a szükséges receptek felírását. Húsvét, karácsony, szilveszter alkalmával csomagot kapnak a dolgozók. Nemrégiben nyugdíjas találkozót rendeztek, a résztvevőknek ajándékcsomagot adtak a gyár termékeiből. A cég kedvezményes üdülési lehetőségeket biztosít dolgozóinak. Emellett természetesen a HDSZ által biztosított üdülési lehetőségekből is létszámarányosan részesülnek.

Közös élmények

Molnárné végzi a HDSZ tőserdői oktatási központjának és üdülőjének ügyeit is. Két hatszemélyes faház, amelyben június elejétől augusztus végéig, egy hetes turnusokban százhuszonnégy húsipari dolgozó üdülhet, önellátással, olcsón. Az év további részében, tavasszal-ősszel oktatási központként üzemel. Miután a szolnoki üzem van a legközelebb, nyolc évvel ezelőtt Molnár Károlynét kérték fel a gondnoki tennivalók ellátására. Az ő feladata évente összegyűjteni valamennyi húsipari alapszervezettől az üdülési igényeket, összesíteni, majd továbbítani a szakszervezeti központba. A vállalatok létszámarányuknak megfelelően jutnak beutalóhoz. Az üdülő közelében gyógyvízű strand, a Holt-Tisza partján csónakázó tó található.

Molnárné jó szívvel szólt arról, hogy az szb által rendezett kirándulások, sportnapok költségeit, a versenyek felajánlott díjait a cégvezetés anyagilag támogatja. Nagy sikere van a minden évben Szolnokon rendezett Tesó kupa rendezvénynek, melyen a cégcsoport négy vállalata vesz részt. A kft dolgozóinak harminc százaléka törzsgárdatag, akik korábban és most is magukénak érzik a vállalatot. Jó lenne, ha a dolgozók közül minél többen csatlakoznának a szakszervezeti munkához, hiszen több taggal nagyobb "súlya" és eredménye lenne az érdekképviseleti munkának. Molnárné, aki a HDSZ ügyvivő testületének és választmányának is tagja, úgy érzi, hogy az ország, és a húsipar jelenlegi helyzete egyre nehezedő jövő elé állítja dolgozóikat, ezért az érdekvédelemnek is új, nehezebb kihívásoknak kell megfelelni.

Gregor Pál