HÚSOS 2006. XIV. évfolyam 6.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Nagyon kemény bérharc lesz

Beszélgetés Bezdán János gyulai érdekvédővel

- Csak a reményemet tudom kifejezni, hogy a 2006. év eleji bérharcból mindkét fél, a munkaadó és mi, a munkavállalói oldal is tanult - mondta érdeklődésünkre Bezdán János, a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, a Gyulai Húskombinátnál működő alapszervezet vezetője. Ugyanakkor nem rejtette véka alá, most is kemény bércharcra van kilátás. Erről, valamint húsos szakszervezetnek az élelmiszer-ipari érdekvédelmi képviseletben elfoglalt helyéről, valamint a gyulai cég Németországból kapott adományairól beszélgettünk a békési fürdővárosban működő húsos érdekvédővel.

Bezdán János

Előzetes konzultáció

Bezdán János értékelése szerint emlékezetes volt az a bérharc, amelyet a szakszervezet vívott az év első felében gyulán a munkaadóval, s amely végül, a korántsem rózsás gazdasági és pénzügyi helyzetben reális, vállalható kompromisszummal zárult. A szakszervezeti vezető felidézte, hogy korábban, még a cég előző vezetése, megítélésük szerint nem éppen munkavállaló-barát jelleggel, felmondta a közösen megalkotott kollektív szerződést. Majd ez év első hónapjaiban a bérharctól volt hangos a nagyüzem, amelyről a sajtó is nagy terjedelemben beszámolt. A vége az a megegyezés volt, melynek lényege, hogy az üzemben az étkezés térítési díját jelképesre csökkentették, másrészt kihasználva az adómentes határt, minden munkavállalónak háromszor hatezerkétszázötven forintos vásárlási utalványt biztosítottak. Konkrét béremelés nem történt, s ez a megállapodás 2006. december 31-ig érvényes. (Mindezzel együtt időközben normarendezés történt, amelynek nyomán néhány szakterületen valamelyest csökkent a dolgozók keresete.)

- Az alapszabály módosítása miatt nemrégiben, november 18-án a HDSZ rendkívüli kongresszust tartott. Ez az esemény arra is alkalmat adott, hogy áttekintsük, mi a helyzet a bérharc területén - mondta Bezdán János. Aki emlékeztetett a tudósítót, hogy az idén ezen a területen kemény volt a helyzet Kaposváron éppúgy, mint Pápán, Kapuváron és Gyulán. A húsos szakszervezet visszanézve erre a küzdelemre, a kongresszuson is megállapította, hogy ilyen mértékű összefogás és szolidaritás az ágazaton belül még nem valósult meg. Egyébként a tanácskozáson úgy döntöttek, hogy a Húsipari Dolgozó Szakszervezete támogatja az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldala által a 2007. évre ajánlott 13-15 százalékos béremelést, amely természetszerűleg figyelembe veszi a jövőre megugró pénzromlás mértékét is. A gyulai szakszervezeti vezető, úgy is mint a HDSZ alelnöke, ezzel kapcsolatban kifejtette: ez a bérkövetelés számukra elvi iránymutatást, igazodási pontot jelent a munkaadókkal folytatandó, és hamarosan kezdődő jövő évre szóló bértárgyalásokon. Új kezdeményezés, hogy a húsos szakszervezet a bértárgyalások megkezdése előtt előzetes konzultációkat tervez a szakma meghatározó képviselőivel.

Nagy az elmaradás

- Tisztában vagyunk azzal, hogy nagyon kemény bérharcra kell felkészülnünk - hangoztatta Bezdán, aki felvetésünkre nem tudta megjósolni, hogy az ilyen nagyságrendű bérkövetelésre hogyan reagálnak a munkaadók, de ez kiderülhet az előzetes konzultációkon. A számokhoz annyit fűzött hozzá, hogy Gyulán, a felhalmozódott bérjellegű elmaradások miatt még nagyobb mértékű lenne a jogos igény. (Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a kormány 6-6,5 százalékos, a munkaadók pedig 3-6 százalékos bérajánlatra tettek javaslatot a következő évre.)

Egy gondolatkísérlet erejéig kitértünk az ágazati bérmegállapodásra, pontosabban annak a szakszervezet szerinti kínzó hiányára. Bezdán János megjegyezte: az ágazati kollektív szerződéssel együtt az ágazati bérmegállapodást 1992 óta sürgeti az érdekvédelmi szervezet, ám a munkáltatóknál eddig nem találtak megértő fülekre. Beszélgetőpartnerünk szerint mindez a munkaadóknak is előnyökkel járna, hiszen többek között ez az ágazatra (is) jellemző fekete- és szürkegazdaság visszaszorításának egyik eszköze lehetne.

- 2007-ben semmilyen körülmények között nem tudunk reálbércsökkenést elfogadni - szögezte le végül a bérharccal kapcsolatban Bezdán János.

Összefogás a tagságért

Más témáról szólva problematikusnak nevezte a Húsipari Dolgozók Szakszervezete és az Élelmezés-ipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége (ÉDOSZ) kapcsolatát Bezdán János. Miközben nyilvánvaló, hogy a csökkenő szakszervezeti taglétszám mellett érdekvédelmi szempontból egy „kritikus tömeg” elérése fontos volna. Ez pedig a jelenleginél jóval szorosabb összefogást, együttműködést, sőt fúziót is jelenthetne.

A HDSZ 1999-ben, hatévi távollét után lépett vissza az ÉDOSZ-ba, azonban elégedetlen annak működésével. Bezdán János szerint a valódi „harcos” érdekvédelmi munkának a jeleit sem látják. Emellett, mint a Húsos előző számában Golhovics Gábor, a Pick Szeged Rt. szakszervezeti elnöke is kifejtette, vagyoni ügyekben is meg kellene egyezni. A Gyulai Húskombinát Zrt. szakszervezeti vezetője jelenleg olyan távolinak látja az ÉDOSZ és a HDSZ álláspontját egymástól, hogy azt sem zárja ki: az ÉDOSZ-on kívüli szervezetekkel fog össze érdekvédelmi ügyekben a húsos szakszervezet.

Végül egy jól működő adományozási együttműködés részleteiről beszélt Bezdán János. Elmondta, hogy évekre visszamenően jó kapcsolatot alakítottak ki a Gerhard Stengel vezette Christopherus Egyesülettel, valamint Bad Vilbel város önkéntes tűzoltóságával. Ennek eredményeként egy nagy német édesipari cég termékeit tudják eljuttatni a szociálisan rászoruló gyulai szakszervezeti tagoknak, valamint rászoruló gyermekközösségeknek a békési fürdőváros környékén. Korábban juttattak az adományból a battonyai SOS Gyermekfaluba és Méhkerékre, valamint Sarkadra és Sarkadkeresztúrra is. Csak az idén már hat „édességadomány” érkezett Németországból. Ennek eredményeként a Gyulai Húskombinát szakszervezeti tagsága mellett ezekből adni tudtak kétegyházi, gyulavári és kötegyáni általános iskolás gyerekeknek is. Mint megtudtuk, olyan helyekre továbbít íncsiklandó édességeket a szakszervezet, amely településekről a nagyüzem dolgozói bejárnak a munkába. A szétosztás, a szállítás és a logisztika költségeit átvállalja a Gyulai Húskombinát szakszervezete. A zökkenőmentes és aggálytalan szétosztás eredményeként nagyon jó együttműködés alakult ki a német adományozó szervezetek és a HDSZ gyulai alapszervezete között.

Bod Tamás