HÚSOS 2006. XIV. évfolyam 6.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

A HDSZ 2007. évi bérpolitikai irányelvei

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének választmánya áttekintette a keresetek 2006. évi várható növekedését, a jövő évi adó- és járulékváltozásokat, valamint a 2007. év várható gazdasági folyamatait. Szakértői vélemények szerint a jövő évben a gazdasági növekedés csökkenni fog, a költségvetés a fogyasztói árak 6,2 százalékos emelkedését veszi számításba. A kormányzat nyíltan a reálkeresetek jelentős csökkenésével számol és tulajdonképpen ezt ajánlja a magángazdaságban dolgozóknak is.

A piacgazdaság viszonyai között a termelékenység, a teljesítménynövekedés, a várható infláció, valamint az üzleti tervben megcélzott eredményből való részesedés függvényében célszerű kialakítani a tárgyévi bérpozíciókat, bérkövetelést.

A húsipar nemzetgazdasághoz, élelmiszeriparhoz viszonyított bérszínvonala, az iparág várható pozíciója függvényében az alábbiakat célszerű figyelembe venni a 2007. évi bérkövetelések kialakításánál:

  1. A húsipari munkavállalók jövedelmi pozícióit továbbra is a bruttó bérek emelése kell, hogy meghatározza, de tekintettel a kialakult helyzetre, más típusú nettó jövedelemnövelő intézkedések lehetőségét is figyelembe kell venni.
  2. A bérkövetelési javaslatot 7%-os inflációra alapozva kell megfogalmazni.
  3. A termelékenységnövekedésből származó többletet meg kell osztani az érintett munkavállalókkal is. A teljesítménybéres területeken elért termelékenységnövekedésből mindenképpen részesedjenek az adott területen dolgozók.
  4. A bruttó béremelés és az egyéb juttatások kombinációjával kell megőrizni a reálbérek színvonalát.
  5. A reálbérek szinten tartását a legtöbb bérkategóriában kétszámjegyű bruttó béremelés garantálhatja.
  6. A bértárgyalásokon a béremelést és a dolgozói térítéssel igénybe vett szociális-, jóléti támogatások kérdését csomagban célszerű tárgyalni.
  7. A bérmegállapodások az eddigi gyakorlatnak megfelelően az alkalmazott bérezési rendszertől függően a havidíjak, órabérek, teljesítménybérek díjtételeinek százalékban és forintban kifejezett emelését tartalmazzák.
  8. A teljesítménybéres területen célszerű kezdeményezni a Kollektív Szerződés kiegészítését a vállalati garantált bér meghatározásával. A garantált bér meghatározását különösen indokolja, hogy a teljesítménybéres területeken ma a személyi órabérek legtöbb esetben az országos minimálbért jelentik. (Ezt az összeget kell fizetni minden olyan esetben, amikor a vállalat hibájából nem érhető el a norma 100%-os teljesítése.)
  9. Célszerű a tárgyalások mielőbbi megkezdése akkor is, ha a konkrét béremelések időpontja 2007. január elseje utánra tolódik.
  10. A HDSZ Elnöksége a bértárgyalási, béremelési javaslatot írásban legkésőbb 2006. december 15-ig küldje meg a gazdasági társaságok vezetőinek.
  11. A Választmány javasolja a bértárgyalások segítésére a HDSZ országos vezető testületeinek bevonását a béralkuba.

Balatonfüred, 2006. november 18.
HDSZ Választmány