2001. IX.évfolyam 2.szám
KITEKINTÉS

Érdekvédelmi hírek

Angol tanulmány

Távolról érkezett vendégek kérdéseire válaszolt Turi József, az ÉDOSZ Győr- Moson-Sopron megyei szervezetének titkára, amikor Angliából jött szakszervezeti küldöttség kereste fel. Angela Kalafalla, a magyar származású Skultety László kíséretében, a londoni székhelyű Trade Union Congress megbízásából érkezett hozzánk azzal a feladattal, hogy tanulmányozza a magyar szakszervezeti élet jellemvonásait, s azt összehasonlítva az angliaival, tanulmányt szerkesszen a tapasztaltakról. Ezt a tanulmányt aztán eljuttatják mind a 76 angliai szakszervezethez, amelyek élénken érdeklődnek a magyarországi állapotok iránt.

Sajtóbeszélgetés

Korábban azt hittük, hogy a privatizáció lezáródása után stabilizálódik az élelmiszer helyzete, de nem igy történt, szinte óránként változik az iparág tulajdonosi szerkezete, piaci szereplőinek száma és számos más tényezője, amelyek mind befolyásolják a munkavállalói érdekvédelem lehetőségeit és esélyeit - mondta Kapuvári József, az ÉDOSZ elnöke a MUOSZ Szakszervezeti Lapok Szakosztálya tagjainak, akik a szövetség székházában tartották ülésüket. A jó hangulatú, kötetlen és őszinte sajtóbeszélgetésen az érdekvédelem és a nyilvánosság aktuális kérdései kerültek teritékre.

Helyzetkép a konzerviparról

Helyzetkép a konzerviparról címmel elemzést készített az ágazat helyzetéről a Konzervipari Dolgozók Szakszervezete. Az interneten www.edosz.hu címen elérhető elemzés áttekinti a hatvani, a nagyatádi, a nyiregyházi és a szegedi konzervgyárak holdingja, a LIMPEX Rt. (tulajdonosa a Magyar Fejlesztési Bank) körüli bonyodalmakat és a szakszervezet törekvéseit a helyzet áttekintésére és tisztázására. A hatvani és a szegedi gyárak szb-titkárai megkeresték a város polgármesterét, a megyei közgyülés elnökét és térségek országgyülési képviselőit.

Munkaügyi ellenőrzés

Az MSZOSZ munkabizottsága kialakította javaslatait a munkaügyi ellenőrzésről és a munkavédelemről szóló törvény módosításához. A szakszervezet azt javasolja, hogy a bírság 10 millió Ft-ra emelkedjen, és szolgálja a károsultak javát. Az ellenőrzés feltételei javuljanak, kerüljön nyilvánosság elé a törvénysértéseket elkövető cég. A munkavédelmi törvények, szabályok betartásának ellenőrzését fokozni kell.

Prágai nyilatkozat

Európai élelmiszer- és vendéglátóipari szakszervezetek vezetői március végén konferenciát tartottak Prágában, amelyen az ÉDOSZ is képviseltette magát. A tanácskozáson elfogadott nyilatkozat megállapítja: Kelet-Európa országai változatlanul a gazdasági és szociális ázalakulás nehéz folyamatát élik. Magas a munkanélküliség és az árnyékgazdaságban dolgozók aránya, a szociális rendszerek messze nem fedik az emberek szükségleteit. A nyilatkozat kiadói felszólítják ezen országok munkaadóit, kormányait, valamint az Európai Bizottságot, hogy tájékoztassák a szociális partnereiket az EU-ba való belépésről folytatott tárgyalásokról és konzultáljanak velük.

Minimálbér-emelés

Az MSZOSZ Elnöksége állásfoglalást adott közre a 40 ezer forintos legkisebb munkabér bevezetésének tapasztalatairó. Ebben a testület megállapítja, hogy egyes ágazatokban (kereskedelem, sütőipar, mezőgazdaság,építőipar, stb.) munkaadóknak nehézségeket okozott a minimálbér-emelés, amit a munkavállalók rovására próbálnak megoldani. Igy: látszat-részmunkaidő bevezetésével, a teljesíthetetlenség határáig emelt normákkal, pótlékok és szociális juttatások alapbéresítésével, bértarifa megállapodások módosításával stb. igyekeznek kibújni a rendelkezés alól. Az elnökség sürgeti egy kompenzációs rendszer bevezetését, amellyel kezelhetők lennének a kialakult feszültségek.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre