1999. VII.évfolyam 4.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Délhús Rt.

Teljesül a bérmegállapodás

A Délhús sem tud kitérni az ágazatot sújtó válság kedvezőtlen hatásai alól. Élesedő piaci verseny, csökkenő profit, megszorító intézkedések jelzik a gazdálkodás nehézségeit. A gondok ellenére a cégnél nincs veszélyben a szakszervezettel kötött idei bérmegállapodás és a foglalkoztatás is megfelelő színvonalon biztosított a három üzemegységnél.

Egyezség szerint

Tóth Ferenc(képünkön), a vállalati szakszervezeti bizottság elnökének tájékoztatása szerint 1999. április 1-jén lépett érvénybe a menedzsment és az érdekvédelem között - márciusban - megkötött bérmegállapodás. Ennek megfelelően 10,5 százalékkal emelték az alapbéreket és támogatták a kötelező- és önkéntes magánnyugdíjpénztári befizetéseket. Az egyezség részeként karácsony előtt minden munkavállaló 5000 forint egyszeri juttatást kap; az első félévi eredmények alapján 13. havi bérfizetés is lesz. (Ennek mértékéről külön megállapodás születik.)

A „kemény forintok" mellett további intézkedések segítik elő a méltányos és igazságos javadalmazást. Visszaállították a készenléti (ügyeleti) díjat, emelték az ipari tanulók ösztöndíját és megnövelték 2 millió forinttal a szociális-jóléti költségeket. A megállapodás részeként megszüntették a bérfeszültségeket a rendészeknél és a szociális ellátó részlegnél, hasonló lépésekre kerül sor még idén ügyviteli munkakörökben is.

Tóth kolléga számítása szerint az idei bérmegállapodás „hozadéka" 14-15 százalék lesz, pontos mértékét még befolyásolja a 13. havi összege. Egyébként az 1999. évi I. félévi adatok alapján 10,8 százalékkal emelkedtek az alapbérek. Az 1998. év végén 85.878 forint volt a vállalati átlagbér, amely most eléri a 95 ezret. A ministtérium által elrendelt kötelező felvásárlási ár többletköltséget jelent, amit a Délhúsnál megpróbálnak kigazdálkodni. Takarékossági intézkedéseket léptettek életbe a cég vezetői, ami a gyakorlatban különféle „megszorításokat" jelent, részben érinti a dolgozókat is.

A legutóbbi jelentés szerint 1195 fő a Délhús létszáma. Átszervezés miatt Baján némileg nőtt, Pécsett néhány fővel csökkent a létszám; Alsómocsoládon valamennyivel bővült a munkahelyek száma. Összességében a cégnél stabilnak tekinthető a foglalkoztatás. Várhatóan az idén még lesz átszervezés, de a nyár végi ismeretek szerint munkahelyek nem forognak veszélyben.

Pécsett megnyugodni látszanak a kedélyek, miután a cégvezetés megcáfolta a telephely megszűnése körüli mendemondákat. A munkaügyi kapcsolatokat az aktív párbeszéd és a bizalom jellemzi, tartós feszültségek nem tapasztalhatók. A szakszervezet sokat tett az üdülési igények kielégítéséért. Baján, a Petőfi- szigeten, Tőserdőn és az Adrián biztosítottak üdülési lehetőségeket, illetve üdülési csekkel segítették az igénylőket. Az elmúlt évhez képest megduplázódott a szakszervezeti segítséggel nyaraló dolgozók száma.

Kielégítő légkör

A cég vezetői gondot fordítanak az emberi kapcsolatok ápolására, a munkahelyi közérzet javítására. Jó hangulatú majálist és juniálist rendeztek, októberben nyugdíjas találkozó, a télen Mikulás ünnepség lesz a gyerekeknek. Az új termékcsalád, a neves mulattatótól kölcsönzött Dáridó márkanév bevezetése is alkalmat adott a dolgozók megvendégelésére. (Alsó képünkön az augusztus 19-i rendezvény közönsége.) A fehér asztalos összejöveteleknél komolyabb forma „a hónap emberé"-nek cím odaítélése, amiben figyelembe veszik a bizalmiak javaslatait. (A nyertesek nettó 20 ezer forint juttatást kapnak.)

Dáridó Délhús módra
Több évre visszatekintve, megerősödött az a benyomásunk, Pécsett nem ridegültek el a munkahelyi viszonyok a privatizálás óta, kulturált a konfliktusok kezelése és tiszteletben tartják a szakszervezet jogait. Ezzel, a Baranyában talán természetes, némileg hízelgő, ám az ágazatban tanulságos tapasztalatról megkérdeztük Dr. Páva Zsolt humánpolitikai igazgatót (azóta megbízott vezérigazgató - Szerk.), aki megerősítette: a Délhúsnál hagyományosan - személytől függetlenül - meghitt, kellemes hangulat jellemzi a munkaadók és a munkavállalók kapcsolatát. Az utóbbi időben ez a hagyomány annyiban gazdagodott, hogy a dolgozókat igyekeznek bevonni a döntéseket előkészítő információkba. A cégvezetés gondot fordít arra, hogy a munkavállalók ismerjék a vállalat helyzetét, a vezetés törekvéseit. - Azt szeretnénk, ha a dolgozók éreznék, hogy egyenrangú tagjai a kollektívának, megbecsülik a munkájukat és személyüket. Fontos, hogy a személyes kapcsolatokban és a „kötelező kapcsolattartás" szintjén is jól alakuljanak a dolgok - hangsúlyozta az igazgató. A béralku, a kollektív szerződés módosítása rendben megtörtént; kemény, korrekt tárgyalás után sikerült megállapodni.

A Délhús fontos szereplője Pécs város és Baranya megye gazdasági- és társadalmi életének, kevés a hasonló nagyságú cég. A külső partnerekkel folytatott tárgyalások során Dr. Páva Zsolt szerint a vezetők érzik, hogy mögöttük állnak a dolgozók, és ez kisugárzik, emeli a Délhús renoméját, jóhírét.

-th

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre