1998. VI.évfolyam 5.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Választmányi ülés

Bérek

Jól szolgálta a kölcsönös tájékoztatást a HDSZ ügyvivő testületének október közepén tartott ülése. Az alapszervezeti vezetők beszámoltak az idei bérfejlesztés helyzetéről, a megállapodások teljesítéséről. Kiderült, hogy ebben az évben is sok bonyodalommal járt a béralku, a munkáltatók nem mindig tartották magukat a játékszabályokhoz, szívesen húzták az időt és ha lehetett, megpróbálták egymás ellen kijátszani a különböző munkavállalói csoportokat. Újra a régi nóta: ágazati kollektív szerződés hiányában nincs „iránytű", visszafogottak az információk, magukra vannak utalva az alapszervezeti vezetők. Mindemellett a vállalatok többségénél alapvetően rendezettnek mondhatóak a viszonyok, elviselhetetlen bérfeszültségek nem akadályozzák a szociális partnerek együttműködését A bérformák meglehetősen tarka képet mutatnak, a bérarányokat nagyon nehéz áttekinteni és megítélni. Úgy tűnik, hogy a kíméletlen verseny relatíve hátrányba hozza a szakmát, a cégenként megismert átlagbérek elmaradnak az ipar átlagától.

Már csak az összevethetőség miatt is jó lenne, ha volnának pontos, átfogó statisztikai adatok. (Fölmerül: a munkaadók egymás között is titkolják a béradatokat, vagy csak a Húsos olvasóitól féltik?) Tény, hogy a szakszervezeti vezetők nincsenek könnyű helyzetben az 1999. évi bértárgyalások előtt. (Majd talán az új évezredben nyitányán …)

Foglalkoztatás

Az oroszországi válság köztudottan kedvezőtlenül érinti a húsipart. Érezhetően hatást gyakorol a foglalkoztatás alakulására is. A választmányi ülésen adott „körkép" alapján egyenlőre nincs szó drámai helyzetről. Igaz viszont, hogy több helyen is nagyon elbizonytalanodott a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott kollégák helyzete. Elsősorban az ő munkahelyeik forognak veszélyben. Természetesen cégenként eltérő súlyú a keleti export és az „áttérés" lehetőségei is különböznek. Úgy tűnik, hogy a cégek vezetői sem szívesen nyúlnak a létszámleépítés eszközéhez, megpróbálják átvészelni a nehéz időket.

Ezzel együtt is a szakszervezetre nagy nyomás nehezedik a munkahelyek megtartásában. A kérdés nyilvánvalóan súlyosan esik latba majd a jövő évi bértárgyalások idején. (Az ülés óta sajnos egyes cégeknél történtek elbocsátások - Szerk.)

Vagyonügyek

A testület nehezményezte és tarthatatlannak nevezte vagyoni ügyekben a megállapodás elhúzódását. A hosszú előkészítés után kidolgozott megállapodás elfogadását a HDSZ a törvény által arányosan biztosított készpénz kifizetéséhez köti. Ha ezt az ÉDOSZ nem teljesíti, a HDSZ feljelentést tesz. (Alapos lenne ugyanis a gyanú, hogy a pénz eltűnt.) Egyidejűleg a HDSZ a cégbírósághoz fordul, hogy a vagyonkezelésre alapított Kft-ben gyakorolni tudja tulajdonosi jogait. A megállapodás meghiúsulása esetén a HDSZ tájékoztatja az MSZOSZ-t és azt is megfontolja, hogy a nyilvánosság elé tárja az ügyet.

Az ügyvivő testület végezetül arról döntött, hogy az MSZOSZ kongresszusának előkészítésével kapcsolatban, a kiadott programtervezet megvitatására és a HDSZ álláspontjának kialakítására összehívja a választmányt.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre