1998. VI.évfolyam 2.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Rugalmas foglalkoztatás

A gazdasági átalakulás - a munkavégzést biztosító jogviszonyok oldaláról nézve is - alaposan átrendezte a foglalkoztatást. Már a 90-es évek első felében milliós nagyságrendben csökkent a munkaviszonyban állók, és többszázezresre nőtt a vállalkozók-önfoglalkoztatók száma. A korábban uralkodó határozatlan idejű munkaviszony mellett egyre szélesebb körben terjed a határozott időre szóló szerződés. Egyre gyakrabban váltják ki a munkaviszonyban történő foglalkoztatást polgári jogviszonyban történő foglalkoztatással. Mindez éles vitákat vált ki, hiszen a folyamat egybekapcsolódik azokkal a munkaadói érdekekkel, amelyek a költségek csökkentésére, a versenyképesség javítására irányulnak.

A közelmúltban szakértői tárgyalások kezdődtek a munkaügyi kormányzat és a szociális partnerek között a rugalmas foglalkoztatásról, amit érdemes figyelemmel kísérni a szakszervezeti tagságnak. A munkaviszony, illetve a munkaidő beosztásának törvényi szabályozása mindenkit érint. Tekintettel arra, hogy a foglalkoztatásnak ágazati jellegű sajátosságai is vannak (szezonális jelleg, folyamatos üzem, veszélyes munkahelyek, stb.) érdemes lenne a húsiparban is közös gondolkodással elébe menni a várható változásoknak.

Úgy tűnik, hogy a kormányzat minél nagyobb teret szán a kérdés „szabályozásában" a munkáltató és a munkavállalók közötti megegyezésnek, ami újólag fölveti a HDSZ és a Hússzövetség közötti párbeszéd fejlesztésének igényét.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre