1995. III.évfolyam 4.szám

IPARÁGI
TÜKÖR

A Solaminál kétszer voksoltak

A szolnoki Solami Rt. vezérigazgatóját, Lévai Juliannát a cég helyzetéről kérdeztük, Palotai Lajos szakszervezeti titkárral pedig az áprilisban, illetve májusban megtartott szakszervezeti és üzemitanács-választásokról beszélgettünk.

A részvénytársaság '95. évi üzleti terve minimális növekedést tartalmaz, mert úgy ítéljük meg, hogy a jelenlegi alapanyag- és piaci helyzetben ennél többre nem vállalkozhatunk, - mondta Lévai Julianna. Elsősorban az alapanyaghelyzet határozza meg a cég és a húsipar helyzetét. Köztudott, hogy a feldolgozó kapacitás többszöröse a jelenlegi élőállat-állománynak. Szolnok megyében sem kedvezőbb a helyzet ez ügyben, mint az országban. Éppen ezért reális tervet kell készíteni, mert az első negyedévben keresleti piac alakult ki az állománycsökkenés következtében. Így a sertés felvásárlási ára 170-180 forint lett. Ennek hatására a belföldi termelésben áremelkedéssel kellett az idei évet kezdeni. Ugyanakkor ezek a magas árak azzal is jártak, hogy az exportot jövedelmezően nem tudták megoldani. Jelenleg valamivel pozitívabb a helyzet, mert több állatot kínálnak fel a gazdálkodók. Április közepétől már 160 forintos kilogrammonkénti átlagárakkal tudtak kalkulálni, ennek következtében megnőtt a vágási kapacitás kihasználása és az exportálási lehetőség is.

Az egyéb begyűrűző költségek hatása miatt még ezt az évet sem tekinti igazán a kilábalás évének sem a húsipar, sem pedig a Solami szempontjából a vezérigazgatónő. Bár a mezőgazdaságban tapasztalható egyfajta stabilizálódás megindulása - ami jó hatással lehet a húsipar termelésére - az idén igazán még nem érzékelteti ez a folyamat a hatását. Ezen kívül problémát jelent, hogy az állománynövelés nem társul mindig megfelelő minőséggel. A kedvezőtlen gazdasági helyzethez nagymértékben hozzájárul a novemberben bevezetett importvámok és a forintleértékelések eredménycsökkentő hatása. A lakossági megszorító intézkedések hatását is megérzi a cég.

A Solami nehéz helyzete a cég forráshiányából adódik. A termelést hitelből kell finanszírozni. Bár pozitív és nyereséges az üzemi tevékenység eredménye, ezt mégis jelentősen megnyirbálja a bankkölcsön, a bankkamat. A kiútkeresés egyik módja ebből a helyzetből a szabolcsi húsüzem bérbevétele. Két dolog motiválta ebben a Solamit. Az egyik az volt, hogy a piacainak megfelelő szárazáru kapacitással ma már nem rendelkezik a cég. Ezeket a termékeket azonban a piac elfogadta és nagyobb mértékben hajlandó vásárolni. Ezért keresniük kellett egy többletkapacitási lehetőséget, amit Nyíregyházán találtak meg. Másfelől úgy ítélték meg, hogy a baromfihúsos termékek fogyasztása fokozatosan nő, a Solaminak lehetősége van ezekkel az árukkal a piacra bekapcsolódnia.

Palotai Lajos szakszervezeti titkár tájékoztatása szerint Szolnokon és Kispesten áprilisban zajlott a szakszervezeti, ezt követően májusban az üzemitanács- választás. Szolnokon 735 fő, Kispesten 162 fő tagja a szakszervezetnek.

Szavazáskor a tagok 78 százaléka voksolt. Ismételten Palotai Lajos nyerte el a dolgozók bizalmát, aki immár 25 éve tölti be a Solaminál a szakszervezeti titkár tisztségét. Az üzemitanács-választásokat május 25-én tartották, magas részvételi arány mellett. Szolnokon Bordás Ferenc lett újra az üzemi tanács elnöke, Kispesten pedig Kugler Miklósnak szavaztak bizalmat.

Hanga Valéria

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre