HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Debrecenben 4,5-ről 6-ra jutottak

A Debreceni Hús Zrt-nél április 1-től érvényes az idei évre szóló bérmegállapodás a szakszervezet és a cégvezetés között. Az idáig vezető út nem volt sima, még tavaly kezdték el a megállapodás előkészítését. Az alkufolyamatról, az előkészítő tárgyalásokról és a megállapodás nyomán elért juttatásokról Szarka Imrét, a Debreceni Hús Zrt. szakszervezeti tanácsának elnökét kérdeztük.

Szarka Imra

- A 2008-as bérmegállapodás kapcsán több dolgot is részletesen tisztáznunk kellett. Még tavaly ősszel, azaz 2007. október 16-án tartott a Húsipari Dolgozók Szakszervezete választmányi ülést, ahol arról határoztunk, hogy mekkora bérfejlesztési ajánlatot tesz a szakszervezet az egyes húsipari cégeknél. Azon a tanácskozáson dőlt el, hogy a munkavállalók nevében 8 százalékos bérfejlesztésre teszünk javaslatot, ki-ki a maga menedzsmentjének - elevenítette fel a szakszervezeti vezető a tárgyalások előkészítését.

A Debreceni Hús Zrt. vezetésének végül Kapuvári József, a HDSZ elnöke és Szarka Imre aláírásával adták be még a múlt év végén azt az ajánlatot, amelyben a debreceniek is 8 százalékos keresetnövekedést irányoztak elő.

A szakszervezeti javaslatra Kovács István vezérigazgató válaszolt, ezt követően kezdődhettek meg a tárgyalások, az alkudozások. A javaslatban az is szerepelt, hogy a béremelés határideje január 1. legyen. Erre azt a választ kapták, hogy abban az időszakban a vállalatnál a gazdálkodás adatai még hiányosak, akkor még nem ismerik annyira az éves forgalmat és a gazdálkodás eredményét, hogy abból kiindulva bocsátkozhassanak a szakszervezettel bértárgyalásokba. Ahogy egyre tisztábbá váltak a statisztikai mutatók, kiderült, hogy február 26-án nyílik mód első alkalommal a bértárgyalások megkezdésére. Ebben az időpontban a vállalat vezetése és a szakszervezeti bizottság kölcsönösen és közösen egyezett meg. Ekkorra már ismertek voltak a vállalat gazdálkodásának tényadatai, illetve a szakszervezet részéről ez volt a megfelelő időpont, hogy a bértárgyaló csoport is együttesen tudjon részt venni a megbeszéléseken.

Jó lett volna januártól

A tárgyalás hosszúra nyúlt, nem vádolható egyik fél sem azzal, hogy elsiette volna a döntést. A szakszervezet 8 százalékos bérfejlesztési javaslattal indult, amivel szemben a vállalat menedzsmentje 4,5 százalékot ajánlott meg az első körben. Miután mindkét fél megtette a maga ajánlatát, megkezdődött a szokásos érvelés-sorozat. A végeredmény ezt követően alakult ki: 6 százalékos alapbér-növekedés, mégpedig április 1-i hatállyal. A szakszervezetiek kísérletet tettek arra, hogy a béremelés január 1-től visszamenőleg lépjen érvénybe, de be kellett látni, hogy az elmúlt évek során is mindig április 1. volt a bérmegállapodás határidőnapja.

- Úgy érezzük, hogy amit elértünk, az közel áll az igazsághoz, bár a lelkünk mélyén nagyon reméltük, hogy 8 százalékos bérfejlesztést is sikerül elérnünk! - foglalta össze a megállapodás lényegét Szarka Imre.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a bérmegállapodás tartalmaz más részleteket is, az alapbér-fejlesztésen túl. Ennek értelmében 2008-ra is alkalmazzák azt a tételt, hogy a minimálbér 10 százalékát 3-szor véve (ez ugye 3x6900 forint) vásárlási utalványt kapnak a dolgozók, amire a törvény lehetőséget ad. Ezt a munkások elfogadják, mint a bérfejlesztés egyik alkotóelemét, hisz ezzel is tudnak vásárolni, például meleg ételeket. Külön témakört képvisel a munkahelyi étkezési térítés. Ez változatlan maradt a tavalyihoz képest, összesen a reggeliért és az ebédért a Debreceni Hús Zrt. dolgozói 200 forintot fizetnek naponta.

Külön tételt képez az a prémium, amit az üzleti terv teljesítése esetén megkaphatnak a dolgozók. Összesen 4 heti keresetről lehet szó, s a debreceniek esetében ez nemcsak feltételezés, hanem valóság is, mert 2007-ben is megkapták az 1 havi nyereség utáni prémiumot. Ha idén hasonlóan eredményes lesz a Debreceni Hús Zrt. gazdálkodása, ugyancsak 4 heti kereset-kiegészítés üti minden dolgozó markát. Ezt a pénzt már tavaly decemberben megkapták a múlt évi teljesítésért valamennyien, s az idei tervben az adózás előtti nyereség 370 millió forintos terve szerepel, ami után jár az 1 hónapos prémium. Ezt a különbért mindenki a saját keresetének arányában kapja meg, így a minimálbértől egészen a havi 200 ezer forintig terjed a skála.

Mindenki megkapja

A Debreceni Hús Zrt-nél a dolgozók közül nem mindenki szakszervezeti tag, ám a szakszervezet valamennyi itt dolgozót képvisel (547 fő az alkalmazotti létszám), a kiharcolt juttatások mindenkire egyaránt érvényesek. (A „potyautas” kollégákra is.) Például, ide tartoznak az úgynevezett jóléti kiadások és az üdülés támogatása is. A jóléti keret az idén 3.500.000 forint, s ez úgy jött ki, hogy az infláció mértékével növelték a tavalyi összeget. Az üdülési alapban 3,3 millió forint található, amiből a Debreceni Hús Zrt. dolgozói üdülését külön támogatják. Ennek a pénznek a kiharcolása a szakszervezet feladata, de a felhasználásáról az üzemi tanács dönt.

Elégedettek-e az elért eredménnyel, a 6 százalékos bérfejlesztéssel? - kérdeztük Szarka Imrét. - Nem tapsolt senki, de nem is durvult el a helyzet. Azt látni kell, hogy Debrecenben és környékén a Hús Zrt. eddig biztos munkahely volt, nyereségesen gazdálkodott, a dolgozóinak tudott fizetni és fizetésen túli juttatásokat adni. Sajnos, nagyon sok környékbeli vállalkozásnál ezt nem mondhatják el magukról, s a dolgozók az elért eredményt úgy is értékelik, hogy összehasonlítást tesznek más cégek lehetőségeivel.

Hogy mennyit ér végül majd ez a hat százalék, azt befolyásolja az infláció alakulása is.

Avar László

Március közepén a Debreceni Hús Zrt. megkapta a szaktárca által alapított Magyar Agrárgazdasági Minőségi díjat. Ezzel a díjjal a cég minőség iránti elkötelezettségét és magas fokú szakmai minőségügyi színvonalát ismerték el. A kitüntetés elősegíti a Debreceni Hús Zrt. piaci jelenlétének növekedését és termékei elismerését. Egyben üzenet a kereskedelmi partnereknek és végső soron a fogyasztóknak is a Debreceni Hús Zrt. magas színvonalú szakmai tevékenységéről. Gratulálunk!