HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Kaposváron márciustól jár a kialkudott béremelés

Mint ismeretes, az idei bértárgyalások sem mentek zökkenőmentesen a hazai húsiparban, előfordul, hogy a munkavállalók semmilyen reálkereset- növekedésre nem számíthatnak. Kaposváron a szociális partnerek az év második hónapjában tekintették át az előző esztendő teljesítését, az érdemi bér- és szociális tárgyalásokra ezt követően került sor, majd március végén zárultak le a megállapodások. Vida Kálmán, a Kométa '99 Zrt. szakszervezeti tanácsának elnöke tájékoztatott minket a folyamatról, amely a megállapodáshoz vezetett.

-Mi az oka annak, hogy a bértárgyalások elhúzódhatnak?

Vida Kálmán

-Előrebocsátom, hogy az érdemi tárgyalásokat a cégnél a munkáltatóval március elsejétől kezdtük meg. Ez azért van, mert a külföldi tulajdonossal még annak idején kötöttünk egy egyezséget az időpontot illetően. A közvetlen tárgyalást megelőző találkozókon általában az előző évet tekintjük át, hogyan zárult le, mik teljesültek a tervekből és megállapodásokból. Emellett a tárgyévben várható változásokról és ennek vonzatairól egyeztetünk. A második forduló a jelenlegi juttatások áttekintésével és mérlegelésével telik, milyen továbbfejlesztési lehetőségek vannak, merre haladjunk. A bértárgyalások nem csak az alapbérfejlesztésből állnak: téma lehet a cafetéria, a béren kívüli juttatás is. A márciusi időpontot pedig mindig, mindkét fél betartja, a hónap végére le is zárulnak a tárgyalások.

-Az idén miképpen zajlott le?

-Első ízben ajánlatot március elején kapott az érdekvédelem a munkáltató részéről, ami részben volt számunkra elfogadható. Az ajánlat tartalmazta, hogy bruttó százezer forint keresetig 4%-os, százezer forint felett 3%-os bérfejlesztés valósuljon meg, illetve kaptunk ajánlatot egy ún. mozgóbér-fejlesztésre a vállalatnál. Ez a fizikai dolgozók részére háromezer forintot, a szellemi foglalkozásban levők esetében kétezer forintot jelentene havonta.

A szakszervezet áttekintette az ajánlatot. Azon az állásponton maradtunk, hogy szükséges lenne egységesen a 4%-os bérfejlesztés, ami a cégnél egységes bérnövekedést jelent, illetve legyen mozgóbér-emelés is. Úgy látjuk a jelenlegi helyzetben: nem a béren kívüli ellátásokat, hanem a kézhez kapott jövedelmet szükséges emelni, mivel a munkavállalónak erre van szüksége. Az embereknek napi megélhetési gondjaik vannak, Somogy megyében különösen kedvezőtlen a helyzet.

Elmondhatom, már március elején sikerült megegyeznünk bizonyos pontokban. A hidegétkeztetési utalvány értéke 6000 Ft-ra emelkedett, a háromszor adható ajándékcsomag értéke pedig 6900 Ft-ra nőtt. Mellette magmaradt a munkavállalónak járó, az utazás százszázalékos megtérítése otthona és munkahelye között és a napi étkezést is a cég finanszírozza teljes egészében.

A negyedik fordulóra március végén került sor.

-Mi lett a végeredmény?

-Alapvetően elértük a kitűzött célt, az alapbéremelés egységesen 4%. A százezer forint felett keresők a 3% mellett kapnak plusz egy százalékot, melyet az üzemegységek kapnak és osztanak el, így a helyi vezetők teljesítményezés szerint differenciálhatnak. A munkaidőkeret hat hónap. A fizikai állományban dolgozók havi 3000 Ft, a szellemi állományban levők havi 2000 Ft mozgóbért kapnak. Az üzemi takarítók és a bélüzem munkavállalói 6%-os bérfejlesztésben és 3000 Ft-tal több mozgóbérben részesülnek, illetve ez az üzemi takarítók esetében még kiegészül 10% munkaköri pótlékkal.

Végső soron vállalati szinten 7,5%-os bérfejlesztésnek felel meg a bér- és szociális megállapodás eredménye.

-Aktuális téma az ágazatban a kollektív szerződés szükségessége. Erről mi a véleménye?

-Nagyon örvendetesnek tartanám az érdekvédelemmel egyetemben az ágazati szintű kollektív szerződés megkötését, melyet az összes, húsiparban létező munkáltató, cég jegyezne, amely minden vállalkozásra kiterjesztett. Hogy miért?

A munkavállalóinknak a jogok és lehetőségek köre növekedne, hiszen átfedné az egész húsipart.

Vannak olyan kisvállalkozások, melyeknél helyi kollektív szerződés sincs, nem védi semmi a munkavállalót. A szociális juttatások és a béremelés éves mértéke nincs olyan mértékben betartva, ahogyan például egy nagyvállalat esetében történik. Végső soron ezek az iparági munkavállalók a teljes védőernyőn kívül esnek. Legalább az ágazati kollektív szerződés védené őket, ha helyi KSZ nincs, hiszen annak paraméterei csak jobbak lehetnek a középszintűnél, de rosszabb semmiképpen sem.

-Ha jól értelmezem, az utóbbi években a kisvállalkozások száma növekedett, ezért még sürgetőbb az ágazati összefogás.

-Igen. Ezeknek a cégeknek nincs vállalati kultúrájuk, erre szakosodott szakembergárdájuk, illetve esetleg nem tájékozottak arról, hogyan szabályos és kívánatos munkaerőt alkalmazni, hogy megfeleljen az európai uniós követelményeknek. Sajnos az utóbbi időben drasztikusan lecsökkent a nagyobb, számottevő húsipari cégek száma Magyarországon. Teret nyertek a kisebb, maximum háromszáz főt foglalkoztató üzemek.

-A szakszervezet, a HDSZ egységesen milyen érvekkel áll a munkáltatók elé?

-Az ágazatban jelen levő nagyobb cégeknek is érdekük a középszintű, egységes megállapodás megkötése, hiszen az előállt piaci versenyben ők így - mivel a kollektív szerződéseket betartják, illetve figyelembe veszik az OÉT ajánlásait - hátrányba kerülnek a kisvállalkozásokkal szemben, akik kivonják magukat a fizetési kötelezettségek alól.

Országos szinten mindent megteszünk a munkavállalók képviseletében, ennek érdekében vizsgáljuk a törvényes lehetőségeket. Komolyan vesszük a szervezet működését, részt veszünk az elnökség havonta esedékes ülésein, az ügyvivő testületi üléseken kéthavonta, évente kétszer a választmányi plénumokon, kongresszusokon és egyeztetéseket folytatunk napi kapcsolattartás útján. Minden eseményről a helyi testületeken keresztül történik személyesen és írásban a munkavállalói kollektívák tájékoztatása.

-Visszatérve a kaposvári bértárgyalásokra, van-e arra lehetőség, hogy évközben is korrekció történjen az infláció nagyobb mértékű emelkedése esetén?

-Igen, amennyiben a cég helyzete javul, tovább szilárdul, akkor június folyamán visszatérhetünk a tárgyra, vagyis a mozgóbérből bizonyos összeget az alapbérbe invesztálnánk. Az utóbbi három évben a cég létszáma számottevő módon nem változott. A cafetéria rendszer bevezetésére a tavalyi évben került sor. Emellett a helyi kollektív szerződés módosítása tárgyában a munkaidő rend táblázat áttekintését tartja szükségesnek a helyi szakszervezetünk, mivel számos ponton megváltozott a munkaidő rendje.

-Milyen a szakszervezet kapcsolata a cégvezetéssel?

-Jó, az időleges érdekellentéteket is kiküszöbölve, kompromisszumos megoldásokat keresünk. A tisztességes munkahely, tisztességes bér elvén vagyunk, melyet a munkáltató is tudomásul vesz. Ez az ő érdeke is, ha elégedett munkavállalói kollektíva, jobban megy a termelés. Személy szerint minden probléma esetén megteszem a tőlem telhetőt, hozzám bármikor fordulhatnak a dolgozók. A rendezett munkaügyi kapcsolatok mindannyiunk érdeke. A szervezettség esetünkben ötvenöt százalékos, de erősségünk attól is függ, milyen erősek a tagjaink, mennyire támogatják a törekvéseinket.

-Kellemesebb vizekre evezve, milyen programokat tartogatnak az idei évben a munkavállalóknak?

-Tavasszal kerül sor a kispályás labdarúgó bajnoksággal egybekötött családi és sportnapra. Rendezünk egy helyi horgászversenyt és természetesen részt veszünk a HDSZ által szervezett horgászversenyen is. Lassan kezdődik az üdülési szezon, melyet Balatonbogláron, Harkányban és Sóstón tölthetnek el munkavállalóink családjukkal, illetve igénybe vehetik a nyugdíjasaink is.

Lóczy