HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 1.szám
KITEKINTÉS

A politika rátelepszik a társadalomra

A szakszervezetek és a politika kapcsolatáról fejtette két ki véleményét két jelentős befolyással rendelkező szakszervezeti vezető az újságíró-szövetség (MUOSZ) Szociális párbeszéd szakosztályának ülésén. Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Simon Dezső, a Vasutasok Szakszervezetének (VSZ) elnöke egyetértett abban, hogy szélesebb társadalmi és szakszervezeti összefogásra volna szükség, hogy nyomást lehessen gyakorolni a politikai döntéshozókra. Mindkét vezető kiemelte, hogy a területük sajátossága miatt nekik a mindenkori kormánnyal kell tárgyalni a tagságuk érdekeinek védelmében.

A beszélgetés bevezetőjében elhangzott a témával kapcsolatban, hogy olyan szituációban vagyunk, amikor a kormányzat úgy tett fontos lépéseket hogy nem folytatott párbeszédet, a szakszervezetek pedig a tiltakozásuk jeléül sztrájkkal, tüntetésekkel, demonstrációkkal reagáltak, amire megkapták azt a vádat, hogy ne politizáljanak. Lehet úgy érdeket védeni, hogy nem politizálunk? - tette fel a kérdést a beszélgetést vezető szakosztályelnök, majd hozzáfűzte: Magyarországon hiányos a sztrájktörvény, mivel nem tartalmazza a politikai sztrájk lehetőségét.

Kónya Péter, a FRDÉSZ elnöke hangsúlyozta: működési területükön a szolgálati törvény tiltja azt, hogy politikai tevékenységet folytassanak. Ebben a helyzetben, mint mondta „kötéltáncot járunk, hiszen a szakszervezeti tevékenység ma elképzelhetetlen politikai tevékenység nélkül”. A Liga Szakszervezetek társelnökének funkcióját is betöltő vezető úgy ítélte meg, a két nagy párt érdeke az, hogy bármi történik az országban, rögtön pártpolitikai színezetet kap, a politika rátelepszik a társadalomra. Ezáltal a szakszervezetek és a civil szervezetek háttérbe szorulnak. Az egészségbiztosítás tervezett változtatásával összefüggésben megjegyezte: már mindenki felemelte a szavát ellene, mégis át akarják erőltetni az Országgyűlésben. Ez mélypont a hazai demokrácia történetében. - Nem ilyen országot akartunk a rendszerváltozás idején - tette hozzá a Liga társelnöke.

Minden problémánk a párbeszéd hiányára vezethető vissza - állapította meg Simon Dezső, a VSZ elnöke, aki úgy látja - a vasutasok példáján keresztül -, hogy a politika sikeresen osztja meg a szakszervezeteket. Hangsúlyozta, hogy szervezete nem írt alá megállapodást a 2006. évi választások idején Gyurcsány Ferenccel, és más politikussal sem, mert egyik párt sem vállalta fel a vasutasság ügyét. Pártsemlegesek vagyunk, de nem vagyunk politika-semlegesek - tette hozzá. Az MSZOSZ - amelynek elnökségi tagja - sem a szocialista párttal, hanem a miniszterelnök-jelöltjével kötött megállapodást.

A beszélgetés során elhangzott, hogy az országos érdekegyeztetés kiüresedésével a rendszerváltozás egyik alapintézménye került válságba, a pártok túlhatalma akadályozza a szakszervezetek és a civil szféra megerősödését, a megosztottság rontja az érdekvédelem hatékonyságát.