HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 3.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Termékgyártás nélkül nincs eredményesség

Kapuváron megszüntették a vendégmunkások foglalkoztatását

Kapuváron, mint manapság mindenütt a hazai húsiparban, naponta kijut az ürömből, de amint Pászli Tibor szakszervezeti vezetővel és munkatársaival folytatott beszélgetés során kiderült, a kisebb-nagyobb örömök sem kerülik el őket. A körülményekhez képest sikerrel vívták meg az idei bértárgyalásokat.

Bérfejlesztés áprilistól

Pászli Tibor (balról) kollégák körében

Jelen körülmények között nem kis eredménynek számít, hogy a Kapuvári Hús Rt.-nél az ütemtervnek megfelelően időben és eredményesen zárultak az idei bértárgyalások, amelyek nyomán április elsejétől 6 százalékos a bérfejlesztés, amit természetesen differenciáltan osztottak el. Ám az időbéresek ugyanúgy megkapták, mint a teljesítményben dolgozók. Béren kívüli juttatásként minden alkalmazott két alkalommal kap 5700 forint értékű vásárlási utalványt. Ezen kívül a körülményekhez képest egy szolid jóléti alapban is sikerült megegyezni a munkáltatóval, amelyből helyes gazdálkodással egy szűkebb létszám mellett folytatni lehet az eddig is gyakorolt sport-, kulturális, valamint szabadidős tevékenységet.

- Mindez jelentős eredmény, főleg ha figyelembe vesszük, hogy jelenleg a cég eredményessége nem éri el a kívánt szintet - hangsúlyozta Pászli Tibor. - Sajnos vállalatunk nem produkálja a tulajdonos által elvárt eredményeket, s ezt mindannyian érezzük. Dolgozóinknak az a véleménye, hogy ez a nagy gyár jelenleg még nincs "belakva", hiszen a vágás és darabolás önmagában sehol sem hozza a kívánt eredményt. Termékgyártás nélkül ezt nem is érhető el. Ilyen körülmények között a tulajdonos is döntéskényszerben van: vagy a jelenlegi termelést kellene fokozni, a gyár méreteihez igazítani, vagy pedig a termékgyártást visszavezetni, hogy jövedelmezőség legyen. Ennek irányába történnek erőfeszítések, példa erre a marhacsontozás próbaüzemeltetése, de figyelembe véve a gyár méreteit és meglévő berendezéseit, ennél még több tevékenységre lenne szükség. A jelenlegi helyzetet látva a munkavállalók aggódnak a munkahelyeikért.

Saját dolgozókkal

A beszélgetés során jelentős változásokról számolt be a szakszervezeti elnök. Végre meghallgatásra lelt a munkavállalói oldalról már rég támogatott elképzelés és megszüntették a kapuvári gyárnál a vendégmunkások foglalkoztatását, s az általuk végzett tevékenységet a saját állományú dolgozókra bízzák. Ez folyamatos pótlást jelent, s így arra is sor kerül, hogy az elmúlt időszakokban munka nélkül maradt kapuvári szakemberek újra visszakerülhetnek a szakmába. A szakszervezeti elnök azt is elmondta, hogy az odaszállított munkások még kiszolgáltatottabbak voltak, mint a helybeliek. A közvetítők bevételei az ő bérezésüket gyengítette. Számos panasz érkezett tőlük a szakszervezethez, amelyeknek a kezelése rendkívül nehézkes volt. Olyan eset is előfordult, hogy valaki közülük panasszal jelentkezett a szakszervezetnél, de amikor másnap keresték, már nem találták a munkahelyén.

Az üzemi szakszervezet töretlenül - s nem eredménytelenül - kiáll a munkavállalók érdekeiért, még azokért is, akik időközben az egyes tevékenységek kiszervezése révén új munkáltatóhoz kerültek, s akiknek a soraiban nagy a félsz, hogy elveszíthetik a munkahelyüket. A vállalat egyes kisebb tevékenységeit (karbantartás, rendészet, takarítás, ládamosás, egyebek) ugyanis kiszerződi. Nem a főprofilhoz tartozó területekről van szó, de a zavartalan termelés szempontjából elengedhetetlenül szükséges folyamatok ezek. Az ott dolgozók pedig ezzel a váltással esetleg rosszul járnak, hiszen a jelentkező vállalkozók között olyan is akadt, aki ezekből a tevékenységekből a korábbi önköltségi ár alá ígérte az üzemeltetést. Ez pedig elkerülhetetlenül azt jelenti, hogy az oda átkerült dolgozók bére sínyli meg ezt az alkut. Folyamatos egyeztetés mellett az üzemi szakszervezet elérte a jogutódlást, s ugyanúgy kezdeményezte a bértárgyalást, mint az anyacég vezetőivel. Vannak olyan bedolgozó cégek, amelyekkel szót lehetett érteni, ahol jól mennek a dolgok, de olyan üzemeltető is akadt, aki rossz néven vette, hogy az ő alkalmazottai számára a Kapuvári Hús Rt. szakszervezete kezdeményez bértárgyalást.

Szerettük volna ezen munkahelyek dolgozóinak a véleményét is kikérni, de a megkérdezettek egyike sem merte nevét adni. Annyit elárultak, hogy egyáltalán nem elégedettek az új körülményekkel. A bérük csökkent, a munkájuk megsokszorozódott és véleményük szerint nem igaz az, amivel az új munkaadójuk ijesztgeti őket, miszerint sokan várnak arra, hogy helyettük munkába álljanak. Az általuk végzett munkát ugyanis nem mindenki vállalná, s főleg nem minimálbérért.

Folyamatosan arra törekszenek, hogy rendezzék a konfliktusokat. A rég bevált módszert alkalmazzák: először a közvetlenül érintett vezetővel veszik fel a kapcsolatot, próbálják a tények alapján tisztázni a felmerült gondokat. Ez eddig zömmel sikerült, de akad olyan eset is, amelyhez valószínűleg az országos szervezet segítségét próbálják igénybe venni, hogy jobb belátásra bírják az illető munkaterület vállalkozóját.

Tagtoborzás

Ilyen körülmények között nem könnyű a szakszervezeti munka. Ehhez a megállapításhoz Pászli Tibor hozzátette: - A korábbi kapuvári események és az azóta is folyamatosan zajló átszervezések jelentősen megnehezítik az érdekvédelmet, ugyanakkor mindez még jobban ráébresztette az érintetteket, hogy a munkavállalói oldalnak is az eddiginél szervezettebbnek kell lennie, szükség van összefogásra, hogy a kellemetlen, elkerülhetetlen változásokat is nagyobb sérelem nélkül éljék túl az emberek.

Érdekes jelenség Kapuváron, hogy folyamatosan folyik a szakszervezeti tagszervezés, de az átszervezésekből adódóan legalább annyi a veszteség, mint a létszámnövekedés. Ám ennek ellenére az ottani szervezettség minden időszakban felette volt az országos átlagnak. Az üzemben honos hangulatra jellemző amit Németh Lajos, a vágóüzem dolgozója, a szakszervezeti bizottság tagja mondott. Véleménye szerint az emberek nehezen viselik a jelenlegi, stabilnak éppen nem mondható körülményeket. Ilyen a vágás darabszámának állandó változása, amit a piac és a bizonytalan alapanyag-ellátás jelentősen befolyásol. Tudott dolog, hogy ez nem csupán kapuvári probléma, hanem az iparágban országos jelenség, ami kedvezőtlenül érinti a munkapadnál dolgozókat, befolyásolja a munkaidőt és a jövedelmet is.

Beszélgetésünk végén a munkaidőn kívüli tevékenységre is rákérdeztünk. Vajon mire telik az elején említett jóléti alapból? Erre válaszolva Pászli Tibor elmondta, hogy ebből a pénzből rendezik például a szokásos sportnapot, valamint a gyermeknapot is. Ebből fedezték nemrég a kapuváriak részvételét a Szolnokon megrendezett Teso-kupán, ahol a helyieken kívül a kapuváriak a debreceni, és csabai kollegákkal töltöttek el egy napot. A gyermeknapra pedig Kapuvárról Budapestre mentek a Tropicórium meglátogatására. Ezen kívül a debreceniekkel közösen bérelt üdülőkben biztosítanak üdülési lehetőséget a gyár dolgozóinak. Persze ezt a jövedelmi viszonyok miatt igen kevesen veszik igénybe, de sajnos a régi Ringa üdülőt, ami jóléti vagyon része volt, a szakszervezet beleegyezése nélkül eladták. Jelenleg bírósági szakaszban van - a keresetet benyújtók szerint jogtalan - eladás vizsgálata.

Illés Ferenc