HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Kritikus helyzet a Zalahúsnál

Mátai Dezsőné, a Zalahús Rt. szakszervezeti tanácsának elnöke március végén, a Húsipari Dolgozók Szakszervezete ügyvivői értekezletének szünetében, ugyancsak nekikeseredett hangulatban volt. Amikor a múlt év novemberében - Illés Imre szb. titkár távozása után - ő került az öttagú testület élére, nem gondolta volna, hogy a cégnél eltöltött huszonhét évet ilyen kritikus hónapok követik.

Az elmúlt két esztendőben nem volt fizetésemelés a társaságnál. A dolgozók létszáma a korábbi csaknem ezerről 2003-ban 860-ra, tavaly 680-ra csökkent. Az idei márciusi eleji adatok 450 alkalmazottról szóltak, a szakszervezeti tagok száma március 22-én 230 volt.- Ezek az utóbbi számok azonban a felmondások miatt naponta változnak - mondja Mátainé.

A részvények korábbi 72 százalékos többségi tulajdonával rendelkező Farkas Imre, a volt elnök-vezérigazgató, a március 7-i tulajdonosváltáskor azt nyilatkozta, hogy az új szakmai befektető vállalja a termelés újraindítását, de azt nem tudja garantálni, hogy a jelenlegi dolgozói létszámot megtartja. A helyzet azonban ennél is rosszabbul alakult.

Rendkívüli felmondások, elbocsátások

A tulajdonosváltást követő napokban nem tájékoztatta senki a munkavállalókat a gyár vezetői közül. Mátainé összehívta az szb. tagjait, majd mintegy háromszáz dolgozót kerestek meg, hogy egyéni nyilatkozat formájában követeljék az elmaradt bérek kifizetését. Januári és februári bérüknek csak egy részét kapták meg. A nehéz helyzetbe került húsosokról írt a Zalai Hírlap, volt náluk a Duna Tv stábja is, de ők csak a gyárkapun kívül forgathattak.

A munkavállalók képviselői levelet írtak Doszpoth Attila kereskedelmi-logisztikai igazgatónak, jelezték gondjaikat Fekete Lászlónak, aki a társaság többségi részvényét megvásárló Re-N Kft. megbízásából a cég kinevezett vezérigazgatója lett. A Zalahús dolgozóinak egy csoportja - mintegy harminc-negyvenen - egy tv interjú idején összegyűlve, "csendes" demonstrációt tartottak. Arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a cég kéthavi fizetéssel tartozik nekik s eddig még semmi jelét nem tapasztalták a gazdasági vezetés fizetési hajlandóságának. A média jelenlevő tudósítójának kérdésére Fekete László közölte: egyelőre nem tudja megmondani, mikor fizetik ki az elmaradt béreket. Tudomása van arról, hogy a dolgozók várnak a januári bérük elmaradt részének kifizetésére is. Közölte akkor, hogy a cég március 29.-i rendkívüli közgyűlése után reményei szerint rendeződhet a Zalahús sorsa. Ehhez csak annyit fűzhetünk hozzá, ahogy a mondás tartja: a remény hal meg utoljára?

A múltból nem lehet megélni

Ezekben a kritikus napokban a "túlélés" foglalkoztatta a Balatoni úti, jobb napokat látott Zalahús dolgozóit. Csontozóiknak sikerült munkát találniuk a Pápai Hús Rt.-nél. Igaz, hogy hajnali négykor indulnak otthonukból és este nyolc-kilenc óra tájban érnek haza, de legalább van munkájuk. A dolgozók egy másik csoportja - külső befektetőnek - gyáron belül végez bérmunkát. Ez azonban átmeneti jellegű, valószínűleg addig tart, amíg a Carnex csoporthoz tartozó Zalabaromfinál a készítményüzem felépül, illetve rendszerbe áll. A vágás, csontozás, szállítás területén eddig dolgozók folyamatos munkaellátottsága egyelőre bizonytalan, az új tulajdonos döntésétől függ.

Ma már senkit sem boldogít, hogy az elmúlt tizenöt évben a Zalahús Rt.-t az ország öt legnagyobb húsipari vállalata között tartották számon és fénykorában tizenkét-tizenhárom milliárd forint éves árbevétele volt. Már az sem számít, hogy a céget Arany Tallér-díjjal tüntették ki; Magyar Minőségi Díjat kapott; hogy tavaly áprilistól december végéig sikeresen működött a Zalahús Hűségklub; rendelkeznek a nemzetközi elismerést jelentő ISO 9001 minőségi tanúsítvánnyal.

A vállalati kollektív szerződés ugyan visszavonásig érvényes, de az abban - és mellékleteiben - foglaltak további, folyamatos megvalósulása a jelenlegi helyzetben nem ismert, csakúgy, mint törzsgárda szabályzat egyes pontjainak teljesülése, az esedékessé váló hűségjutalmak kifizetése.

Mátai Dezsőné a HDSZ ügyvivői értekezletén szembesülhetett a vezető magyar húsipari vállalkozások tulajdonosi szerkezetének átalakulásával, amit most saját példájukon is megtapasztal. A gyári hangulat óhatatlanul hatással van, miként valamennyi Zalahús dolgozónak, az ő életvitelére is. Családjában a nyugdíjas férj és a két nagylány nem kis nyugtalansággal kíséri figyelemmel az eseményeket, érdeklődnek a gyári történésekről. Feszült arcvonásai akkor enyhülnek, amikor két rajongott unokájáról beszél; a hat és féléves Péterke húsvéti locsolásáról a nagyinál, de a kislány unoka is a szíve csücske.

Az ügyvivői értekezlet megerősítette Mátai Margitot abban, hogy ebben a kritikus helyzetben továbbra is következetesen képviselje a több mint kétszáz szervezett dolgozó érdekét. Amikor elköszöntem az szb titkár asszonytól, arra kértem, hogy a március 29-i közgyűlést követően tájékoztasson a történtekről: milyen megállapodás született a dolgozók további foglalkoztatásáról, az elmaradt bérek kifizetéséről.

Az élet megy tovább?

Ami a lényeget illeti: a közgyűlésen elhangzottak nem nyugtatták meg a dolgozókat. A munka és a fizetés továbbra is bizonytalan. Utalásokat tettek a Bérgarancia alap felhasználására, amelyet köztudottan csak a felszámolás alatt álló cégek vehetnek igénybe. A részvénytársaság az elmúlt hónapokban jelentős piacokat vesztett. A termelési szünet miatt több áruházlánc új beszállítókat keresett. A vállalat jelenlegi összes tartozása eléri a kétmilliárd forintot, a beszállítók járandósága és az alkalmazottak elmaradt bérével együtt. A vezérigazgató bejelentette: a cég rossz anyagi helyzete miatt kétszázötvenre kell csökkenteniük a vállalat létszámát. Azóta nap, mint nap többen jelentik be a munkaügyi osztályon, hogy rendkívüli felmondással távoznak, mert nem kapták meg a bérüket. Mátai Dezsőné a munkaügyi osztályon keserű szívvel veszi tudomásul a kilépéseket, a drasztikus "fogyókúrát". A további lépéseket illetően még nincs végleges álláspontjuk: esetleg bírósághoz fordulnak az elmaradt fizetések miatt, vagy újabb demonstrációt szerveznek. A Húsipari Dolgozók Szakszervezete biztosította a Zalahús alkalmazottait arról, hogy a szakszervezet és az ágazat dolgozói kiállnak mellettük A HDSZ választmány két napos balatonfüredi tanácskozásán állásfoglalást fogadtak el, amelyben a Zalahús Rt. rendezetlen helyzete mellett a Gyulai Húskombinátnál szükséges lépésekről is szó van. (Lásd az 1. oldalon választmány közleményét.)

Lapzárta előtti hír, hogy a cég hitelezői felszámolási kérelmet nyújtottak be a Zalahús Rt ellen a megyei cégbírósághoz, amelyet a bíróság elfogadott.

Gregor Pál