HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 2.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Tovább mélyült a válság

Megtartották soros üléseiket a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének vezető testületei. Az elnökség, az ügyvivői értekezlet és a választmány március környékén hagyományosan fontos kérdéseket tűz a napirendjére. Így történt ez az idén is.

Ennek megfelelően elfogadták a HDSZ 2005. évi költségvetését, értékelték a már megkötött bérmegállapodásokat, a bértárgyalások helyzetét és külön is foglalkoztak egyes társaságoknál kialakult konfliktusokkal. Mindemellett információt és véleményt cseréltek a hazai és nemzetközi szakszervezeti mozgalom időszerű kérdéseiről, a kormányzati kapcsolatokról és az országos érdekegyeztetés fórumain felmerült témákról. Tekintettel arra, hogy a választmány állásfoglalást adott ki, amely pontos képet ad több tárgyalt kérdésről, a teljes körű tájékoztatás érdekében ezúttal teljes terjedelmében közöljük a médiának április elején eljuttatott közleményt.

A választmány állásfoglalása

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének választmánya értékelte a húsiparban 2005. tavaszára kialakult helyzetet és sajnálattal állapította meg, hogy változatlanul aktuális Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz múlt év őszén írt levele. (Lásd Húsos 2004/6.sz. - szerk. megj.) Változatlanul igaz, hogy korábban eredményes vállalatok veszteséget termelnek, leépítik kapacitásaikat, piacokat veszítenek itthon és külföldön egyaránt. A nagy hagyományokkal rendelkező húsipari üzemek közül van, amelyik már nem csak sodródik a csőd felé, hanem sajnos csődbe is jutott.

A szakma évszázados tradícióinak tisztelete, a hústermelésből és húsfeldolgozásból élő emberek megélhetése, foglalkoztatása, valamint a magyar fogyasztók iránti felelősségünket átérezve ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy veszélybe került a hazai húsipari termelés, a jó minőségű termékgyártás és megrendült a munkahelyek biztonsága.

A Húsipari Dolgozók Szakszervezete által a miniszterelnöknél kezdeményezett húságazati szakmapolitikai kerekasztal összehívására mindeddig nem került sor, az összehívás érdekében tett erőfeszítések ellenére sem. A húságazat válsága tovább mélyül, munkahelyek vesznek el, a termelők, feldolgozók társadalmi pozíciója tovább romlik, az ágazat térvesztésével növekszenek a szociális feszültségek, a vidéket sújtó hátrányok.

Pick szalámiAz elmúlt hetek eseményei alátámasztják a szakszervezet által megfogalmazottakat.

  • A ZALAHÚS Rt.-nél - amelynél január óta nem folyik termelés, munkavégzés - úgy tűnik megfordíthatatlanul elvesznek a munkahelyek, hiszen felszámolás fenyegeti a társaságot. A ZALAHÚS esete tipikus "terméke" annak a válságnak, amely a húsiparban zajlik, de részben, vagy egészben érint több más magyar élelmiszeripari ágazatot is. A ZALAHÚS Rt. dolgozói a cég korábbi tulajdonosa és munkáltatója ígérete ellenére nem kapták meg a január-februárra esedékes munkabérüket és valószínűséggel ez történik nagyobb részt a március havi bérekkel is. A cég korábbi munkáltatójának tájékoztatása szerint a részvények adás-vételi szerződésében szerepel a bérek kifizetésére, valamint a működtetésre vonatkozó vállalás is. A HDSZ követeli, hogy a szerződésnek a bérekre és a foglalkoztatásra vonatkozó részét hozzák nyilvánosságra. Addig is a részvények korábbi többségi tulajdonosa, a cég elnök-vezérigazgatója előlegezze meg, fizesse ki a munkások részére a működése alatt felhalmozódott kifizetetlen béreket.
  • 2005. április 1-től a Gyulai Húskombinát Rt.-nél nincs kollektív szerződés. Az immáron európai uniós tag Magyarországon példátlan eset, hogy amikor az új európai alkotmány a szociális párbeszédet törvénnyé teszi, Gyulán a párbeszéd ellenére a cég felmondta a kollektív szerződést és a felmondás határidejének lejártáig nem került sor annak megújítására. A HDSZ választmánya támogatja a gyulai kollégák álláspontját, mely szerint április 8-ig fenntartják az új kollektív szerződés megkötésére irányuló tárgyalásokon elért és elfogadott pozíciókat és készek azok aláírására, a jóléti célú intézmények KSZ-ben történő felsorolásával együtt. A választmány azonban úgy ítéli meg, hogy az április 1. után kialakult helyzet csak átmenetileg tartható fenn, ha a megjelölt időpontig nem kerül sor az új kollektív szerződés aláírására, a szakszervezet új alapokról és új követelésekkel újraindítja a munkaharcot, mert a célja változatlan: kollektív szerződés védje a gyulai húsüzem munkavállalóinak érdekeit.
  • A választmány értékelte a 2005. évi bértárgyalások helyzetét. Sajnálattal állapította meg, hogy az iparban kialakult munkaügyi gyakorlatnak megfelelően március 31-ig több társaságnál nem születtek meg a bérmegállapodások, sőt egyes esetekben még ajánlattételre sem került sor. A választmány támogatta az érintett alapszervezetek álláspontját, hogy amennyiben rövid időn belül nem indulnak meg a tárgyalások, nem születnek bérmegállapodások, akkor közös országos akciót indít a bérmegállapodások kikényszerítésére.

Balatonfüred-Budapest, 2005. április 4.