HÚSOS 2002. X.évfolyam 1.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Megemelt bérigények a Ringánál

Meglehetősen zaklatott évet zártak tavaly a Ringa Húsipari Rt.-nél, s nem kezdődött sokkal megnyugtatóbb jelekkel az új esztendő sem. A három gyáregység dolgozói közül főleg a győrieket érintette a fölöslegesség több mint kellemetlen érzete, hiszen amíg Kapuváron és Sopronban munkaerőhiánnyal küszködtek, addig Győrben sorozatosak voltak az elbocsátások. Pászli Tibortól, a vállalati szakszervezeti tanács elnökétől azt kérdeztük, mi lehet a megoldás ennek az áldatlan állapotnak a megszüntetésére?

A Pick Csoportnál a helyzet változó

- Mindezek a gondok alapos részleteséggel napirendre kerültek azon az évzáró értekezleten - mondta az elnök, - amelyet Kapuváron rendezett a vállalati szakszervezeti tanács, s amelyre mindhárom, a győri, a kapuvári és a soproni gyáregység választott képviselőit, valamint a részvénytársaság vezérigazgatóját is meghívtuk. Ezen behatóan értékeltük a 2001-es évet, s elhangzottak munkaadói és munkavállalói oldalról is a 2002-es év gondjai. A részvénytársaság az elmúlt évben jelentős átszervezésen ment át és maradt még feladat erre az évre is annak érdekében, hogy megtartsuk a piacot és fennmaradhassunk. Mindezekből számunkra a legfájdalmasabbak a munkavállalókat érintő intézkedések. Hiszen a termelés koncentrálása miatt a munkaerő mozgatása elkerülhetetlené vált, bár ez nagyon sok problémát vet fel. Pedig arra minden esetben nagyon vigyáztunk, hogy minden a törvényes kereteken belül történjen. Ahol lehetett, segítettünk, legalábbis azok esetében, akikkel a párbeszédet fenn tudtuk tartani. De voltak olyanok is, akik kellő ismeretek hiányában külső, rossz tanácsokra hallgatva mentek a saját fejük után.

- Végülis mi a helyzet a Ringánál, folytatódik a leépítések sora?

- A Ringánál szerencsére rengeteg munka van, csak sajnos nem mindig ott és akkor, ahol és amikor szeretnénk. Ennek az egyeztetése folyamatos, de az első számú kérdésről, a gazdasági érdekekről nem lehet lemondani. A jelenlegi legnagyobb, a kapuvári gyáregység munkaerőhiánnyal küzd. Elsősorban a hentes szakmában hiányoznak az emberek. Őket szerette volna a cégvezetés Győrből átirányítani saját buszjárattal, de ezt a nagy távolság miatt tavaly sokan nem tudták vállalni. Így adódott elő az a visszás helyzet, hogy amíg Kapuváron kerestük a munkásokat, addig Győrött sokan munka nélkül maradtak.

- Mivel tudnák elejét venni a kapuvári és a Sopronra is érvényes elvándorlásoknak?

- Személy szerint reményt látok rá, hogy amennyiben sikerül az idei bérigényt teljesíteni, leállhat ez az elvándorlás. Éppen a munkaerőgondok miatt is, a mostani bértárgyalásokra a HDSZ kongresszusának irányelveit is meghaladó bérigénnyel léptünk fel. Ezt az egyéb, bérjellegű jutattásokra vonatkozó igényekkel együtt, írásban nyújtottuk be a vezérigazgatónak, s várjuk rá a választ.

- Mikorra várható az idei bértárgyalások végkifejlete?

- Az érvényben lévő kollektív szerződés értelmében nálunk az első negyedév végéig meg kell szülessen a döntés. Persze ezt nem várjuk ölbe tett kézzel, hanem minden hónapban újból és újból sürgetjük a választ. Áprilisban már az új fizetést kell, hogy folyósítsák. Reményünket arra nézve, hogy elvárásunk meghallgatásra talál, az táplálja, hogy világossá vált, az eddigi, átlag alatti bérek nem elégségesek az átlag feletti munkavégzéshez. Jelenleg is felvétel van a kapuvári gyárnál, de az ajánlott bérek mellett jelentkező vajmi kevés akad.

- Távlati elképzelések nem születtek?

- A jövőre is gondoltunk, aminek legkézenfekvőbb bizonysága, hogy szeptembertől a kapuvári szakmunkásképző iskolában minden valószínűség szerint beindul a hentestanuló osztály. A városi tévé most is hirdeti ezt a lehetőséget, s nagyon reménykedünk, hogy lesz annyi jelentkező, hogy beindulhasson ez az oszály, amivel régi álom valósulna meg Kapuváron.

Illés Ferenc