HÚSOS 2001. IX.évfolyam 6.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

10-13 százalékos bérkövetelés

Választások, határozatok, állásfoglalások

  1. A beszámolón kívül a kongresszus legfőbb feladata volt a tisztségviselők megválasztása. A HDSZ-ben uralkodó konszolidált viszonyokra jellemzően a vezető tisztségek betöltésével kapcsolatos egyeztetések már a tanácskozás előkészítése során lezajlottak, így különösebb izgalmak nélkül, a technikának köszönhetően tempósan került sor a jelölésekre és a szavazásra. (Az eredmény itt olvasható.)
    Szavazás


  2. A tisztújítást követően a kongresszus módosította az alapszabályt. A módosítás legfontosabb eleme, hogy a vállalati szakszervezeti tanács a HDSZ vezető testületei által rábízott jogként gyakorolja a helyi bérmegállapodás, a társasági kollektív szerződés-kötés, valamint a társasági szociális- és jóléti megállapodás jogát.

  3. Az alapszabály mellett a kongresszus egységes szerkezetben új választási szabályzatot alkotott. Elsősorban az alapszervezeti választások szabályait sikerült a korábbiaknál egyértelműbben megfogalmazni, de az országos vezetőtestületek választásának rendje is néhány ponton módosult.

  4. A szabálymódosítások elfogadása után nagy figyelmet kapott az élelmiszer- ipari egységszakszervezet - egységes ÉDOSZ - létrehozásával összefüggő napirend. Kapuvári József elnök beszámolt azokról az erőfeszítésekről, amelyeket az elmúlt két évben a HDSZ képviselői tettek az egység megteremtéséért. (Erről a Húsos korábban beszámolt.)

    Az egységteremtő törekvések tapasztalatai alapján megfogalmazta azokat a feltételeket, amelyeknek a megvalósulása esetén a HDSZ-nek a jövőben is előnyös lehet az ágazaton belüli szoros együttműködés, illetve fúzió. Hangsúlyozta: a HDSZ csak olyan fúzióban érdekelt, ami által erősebb lesz anyagilag, szervezetileg és erkölcsileg egyaránt. Az új struktúrában arányos képviseletet kell kialakítani, amelyben érvényesül a HDSZ súlya, ugyanakkor senkinek sem kell feladni a szakmai identitását. Ha nem jön létre fúzió, a húsosok továbbra is érdekeltek a szövetségi típusú együttműködésben.

    A vitában Németh György (Kaposvár), Tóth Ferenc (Pécs), Bezdán János (Gyula), Golhovics Gábor (Szeged), Illés Imre (Zalaegerszeg), Pászli Tibor (Kapuvár) és Horváth László (Központ) fejtette ki a véleményét. Valamennyien megerősítették, hogy az egységszakszervezet létrehozásához fontos érdek fűződik, az erősebb érdekvédelem megteremtésének ez a járható útja. Az elhangzottak alapján a kongresszus mandátumot adott a HDSZ vezető testületeinek, hogy folytassák az egyeztető tárgyalásokat. Felhatalmazta a döntések előkészítőit, hogy négy változat szerint keressék a lehetséges megoldást:

    1. teljes fúzió az eddigi szövetséges szakszervezetekkel,
    2. fúzió a teljes egységet vállaló szervezetekkel, a részmegoldást akarók nélkül,
    3. jogilag önálló szervezet létrehozása, a társulók egységen belüli önállóságának a megtartásával,
    4. a jelenlegi szövetségi forma fenntartása. A küldöttek megerősítették az elnök által javasolt egyesülési feltételeket.

  5. Nagy érdeklődéssel kísért napirendje volt a kongresszusnak a 2002. évi bérpolitikai irányelvek elfogadása. Előadóként Kapuvári József elnök kifejtette azokat a szempontokat, amelyeket a bérkövetelés kialakításánál figyelembe kell venni. Részletesen ismertette a jövő évi bruttó társadalmi össztermék (GDP), az infláció és a termelékenység növekedésével összefüggő becsléseket, szakértői és kormányzati nyilatkozatokat. Felhívta a figyelmet, hogy a társaságok esetenként indokolatlanul visszafogják a tevékenységükkel összefüggő információkat, ami megnehezíti az érdekvédelem felkészülését a tárgyalásokra. Elmondta, hogy az 50 ezer forintos minimálbérre való beállás a húsiparban várhatóan nem jelent gondot.

    A vitában Döbör János (Pápa), Bezdán János (Gyula), Pászli Tibor (Kapuvár) Tóth Ferenc (Pécs) és Németh György (Kaposvár) szólt hozzá az előterjesztett javaslathoz. Érdekes összefüggéseket feltárva ismertették az elmúlt években szerzett tapasztalataikat, tanácsokat adtak a tárgyalásokon követendő magatartás megválasztásához, illetve a nyomásgyakorlás célravezető formáira. A hozzászólásokból kiderült, hogy a társaságok eltérő helyzete és a változó gyakorlat miatt az álláspontok nem minden kérdésben fedik egymást. Ugyanakkor az irányelvek elfogadását a többség támogatta és megerősítette, hogy az alapszervezetek 2001. december 15.-ig adják át a munkáltatóknak a 2002. évi bérmegállapodásra vonatkozó javaslatukat. A közös elhatározás alapján 10-13 százalékos béremelésre tesznek ajánlatot az alapszervezetek.

  6. Utolsó napirendként a kongresszus az élelmiszerbiztonság kérdéséről tárgyalt. Kapuvári József az előterjesztésében megállapította: az egészség és biztonság tekintetében új veszélyek fenyegetik a munkavállalókat. A világban élelmiszer-- ipari kódexet dolgoznak ki, amelyet nekünk is figyelembe kell venni. Ebben a helyzetben a szakszervezetek sem maradhatnak tétlenek. Az elnök kezdeményezésére a kongresszus azzal a javaslattal fordult a kormányhoz, hogy gyorsítsa fel az európai élelmiszer-ipari standardokhoz kapcsolódó intézkedéseket, nevezzen ki kormánybiztost a feladatok koordinálására, a létrehozandó ellenőrző testületbe hívja meg a szakszervezet képviselőjét, a munkavállalók pedig kapjanak képzést, hogy betarthassák az előírásokat. A másfél napos tanácskozás végén Bezdán János, az előző kongresszus házigazdája elismeréssel szólt a szegedi kollégák vendégfogadásáról, a szervezés magas színvonaláról és a küldöttek nevében megköszönte Golhovics Gábornak és csapatának, hogy kiváló feltételeket teremtettek a közös munkához.

A kongresszus a Szózat eléneklésével ért véget.

Köszönet a házigazdáknak