HÚSOS 2001. IX.évfolyam 5.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

A bérmegállapodások végrehajtása

A választmányi ülés jó alkalmat kínált, hogy néhány alapszervezeti vezetőt megkérdezzünk arról, hogy miként hajtották végre az idei évre szóló bérmegállapodásokat. Mivel több helyen már megkezdték a jövő évre vonatkozó bértárgyalások előkészítését, kiváncsiak voltunk, hogyan teljesítik a tárgyaló partnerek az érvényben lévő megállapodásokat.

Pál Sándor (Ringa) tájékoztatása szerint Győrben az idén eddig átlagosan éves szinten számolva 8 százalékos bérfejlesztés történt. A második lépcsőben semmit nem ígértek, esetleg egyes területeken 1-2 százalékot adnak, ahol feszültségek keletkeznek. A térségben munkaerőhiány van, amit az Arago vezetése nem vesz figyelembe. Ismeretes, hogy Soporon és Kapuvár környékéről sok szakember Ausztriába, Németországba ment dolgozni. A közelmúltban a marhavágás Szegedről Sopronba került, hiány van hentesekből. A béreket rendbe kellene tenni, hogy megmaradjanak az emberek. Győrben folyamatos a létszámleépítés, a fizikai állomány jelenleg 120-130 fő, ami tovább csökken. Megszűnt a műszakpótlék, éjszaka nem dolgoznak, ami csökkenti a kereseteket. Előző hónapban a fizikaiak nettó 35-39 ezer forint fizetést vettek fel.

Tóth Ferenc (Délhús) elmondta, hogy a cégüknél folytak bértárgyalások, de megszakadtak, mert a szakszervezet nem tudta elfogadni a cégvezetés ajánlatát. Érvényes bérmegállapodás nem született, ennek ellenére a vezérigazgató saját hatáskörében 4 százalékos bérfejlesztés hajtott végre 2001. szeptember 1-jétől a dolgozók és a középvezetők körében. Hogy mégis tudjunk a dolgozóknak adni valamit, született egy olyan megállapodás, miszerint érvényes bérmegállapodás hiányában az elmúlt évi megállapodás vonatkozó részei alapján év végén 5 ezer forint jutalmat kapnak a dolgozók békiegészítésként, illetve kedvezményesen vásárolhatnak félsertést, sonkát. A bérmegállapodás hiánya összefüggésben a vállalat helyzetével, a szakszervezet tolerálta a nehézségeket, de a 4 százalékos ajánlatot nem fogadta el.

Döbör János (Pápa) arról tájékoztatta lapunkat, hogy április 1-jétől 10 százalékos bérfejlesztést hajtottak végre a cégnél. A béremelés mértéke differenciált volt, mert voltak elmaradott területek (szállítás, tmk) ahol az átlagnál többet kaptak a dolgozók. Mivel Pápán kevés a munkahely, inkább foglalkoztatási gondok tapasztalhatók a helyi munkaerőpiacon, a megemelt bérek elegendőnek bizonyultak a munkaerő megtartásához. A 40 ezer forintos minimálbér csak kevés embert érintett, a beállás semmi gondot nem okozott.

Bezdán János (Gyula) úgy értékelte az 1-9. hónapi adatok alapján, hogy a cégvezetés korrekten betartotta a bérmegállapodást. Éves átlagban Gyulán 10 százalékkal emelkednek a bérek, a béren kívüli juttatásokat (húsvét, beiskolázás) is rendben megkapták a dolgozók. A szakszervezet havonta tájékoztatást kap a bérek alakulásáról és rendszeresen tájékozódik is a tagság körében. Bezdán János megítélése szerint a gyulai munkavállalók nem éreznek növekedést a reálkeresetükben, a béremelést egyfajta szintentartásnak fogadják el.