HÚSOS 2001. IX.évfolyam 3.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Városligeti jegyzetek

Elmúlt az idei május, ebben az évezredben az első. De jön még ezer tavasz, ezer május, és elseje feltehetően mindig a munka ünnepe marad. A modern társadalmakban ez a legszélesebb körben, a legnagyobb egyetértésben megtartott megemlékezés, testvéri megnyilatkozás. Az alul lévők seregszemléje, az önbecsülés napja. Szegényebb lenne a világ, és silányabb az új évezred május elseje nélkül. Budapesten végleg megváltozna valami, ha egyszer a Városligetben nem lenne majális. Az ideinek már haloványúlnak az emlékei, de az ünnep öröme és izgalma nem múlt el teljesen.

*

Felvonulók az Andrássy úton
A Köröndön, Kodály Zoltán egykori lakásának ablaka elött Dr. Vígh László, az Értelmiségi Szakszervezetek Tanácsának elnöke, a munkavállalói oldal soros szóvivője az ünnep reggelén a pestiek és budaiak régi majálisait idézte föl ünnepi megemlékezésében. Régi majálisokra emlékezett a reformkor idejéből és azután az 1890. évit említette, a munkások első harcos ünnepét.

Finom párhuzamokat kinál a történelem. Több szabadságot, több kenyeret és több nyugalmat kért a munkásnép régen és erre vágyik most is. Egyszer kér, máskor követel. Az idei májuson követelésből volt több. Az igérgetések évei után eljött a számonkérés ideje. Elfogyott a türelem, elég volt, üzenték a téren felovasott kiáltványukban a szakszervezetek. Magyarország munkavállalói nem játékszerei egyetlen hatalomnak és egyetlen kormánynak sem!

*

A szakszervezetek menetoszlopa a Hősök terénél jobbra kikerülte a Munkáspárt nagygyülésének résztvevőit. Thürmer Gyula azt mondta éppen híveinek, hogy találkozott Sándor Lászlóval, az MSZOSZ elnökével, amitől Orbán Viktor ijedtében egyenesen Bush elnökhöz szaladt. Pedig nem beszéltek meg semmit. Később a Ligetben munkáspárti vezetők tréfálkozva említik, hogy az előző napi tatabányai baloldali csúcs után a "chikágói szakszervezeti főnök" vendégszeretetét élvezték. Választási koalícióban nem nagyon bíznak, de azért a bányászok vezetőjének segítettek egy kicsit kampányolni, ha már egyszer polgármester akar lenni. Igaz, hogy a beigért húsz ezer résztvevőnek csak a tizede jelent meg és tenisz-balesete miatt távol maradt az MSZP elnöke, de azért a jobb oldal így is médiatűzet zudított az eseményre. Feltehetően ennek okát is május elsejében kell keresni.

*

Szórakozik a nép a Városligetben. Tucatnyi színpadon egyidejüleg zajlanak a programok. Ír tánc, magyar tánc, gyermektánc. Népviselet, tüllruha, tornadressz. Hosszú combok, kerek popsik, táncos lábak. A női bájak pártsemlegesek. A baloldalon teljes az egység, ugyanazok a szórakoztatóipari patronok robbannak a különböző helyeken. A műsorokon kívűl a sültkolbász, a sör és a többi enni- és innivaló is pártsemleges. A gyulai asszonyok, mint a korábbi években, az idén is fáradhatatlanúl sütötték és kinálták a nevezetes kolbászt, nélkülük már nem is lenne teljes az ünnep.

*

A "vörös utcában" egész nap tart a politikai zsibvásár. A történelmi szocdemek évtizede már ugyanazzal az emigrációs irodalommal üzletelnek. Itt üldögél két asztalnál a Humanista Mozgalom és a Baloldali Alternatíva teljes vezérkara. Che Guevara-mezek, versek és mozgalmi irodalom. Tőlük kissé balra a KISZ és az MSZMP töredéke. Egykoriak és maiak. A Liget fái egyforma árnyékot vetnek mindenkire. Az ágak között betüző napsugarak szinrebontják a vörös árnyalatait. Más évszakokban alig figyelhető meg ez a jelenség.

*

Ahány sátor, annyi szakszervezet. Sőt még egy kicsit több is. Nincs mindenkinek fedél a feje fölött. Találkozások és találkozók. Beszélgetések és beszédek. Egyezségek és szövetségek köttetnek, ügyek nyernek elintézést és tervek születnek, amelyek hidat képezhetnek a jövőbe. Pártvezetők és polgármesterek, képviselők és lobbisták kötnek politikai üzleteket. A fórumokon kérdez a nép és mondja a magáét. Szemtől szembe megy a szó, itt nem nagyon lehet mellébeszélni. Mi lesz jövőre? Ez a visszatérő kérdés. A nagyszínpadról Kovács László, a szocialisták elnöke azt ígérte, hogy jövőre leváltják a kormányt. Sokan találgatják, ki nyeri a választást, marad a jobboldali kormány, vagy jönnek a szocik? A válaszok hol magabiztosak, hol bizonytalanok. Feltehetőleg jövőre mindenki okosabb lesz egy kicsit. Ha akkor sem, lesz még ezer május...

(hl)