2001. IX.évfolyam 2.szám

SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Választmányi ülés

Előtérben a tagtoborzás

Értékelte a tavalyi gazdálkodást, az idei évre pedig új költségvetést fogadott el a HDSZ Választmánya 2001 április 4-6.-án, Somogyaszalón tartott ülésén. Emellett a testület áttekintette a bértárgyalások eredményeit, a nyári üdülési lehetőségeket és az érdekvédelem aktuális kérdéseit.

Gyárlátogatás

A tanácskozás résztvevőit Németh György, a Kométa '99 Kft. szakszervezeti bizottságának elnöke és kollégái várták a kaposvári húskombinát kapujánál. A program gyárlátogatással indult, Kovács László vezérigazgató elmondta, hogy a húsüzem jelenleg 870 főt foglalkoztat, a múlt évi árbevétele 18,4 milliárd forint volt, s az egy főre jutó árbevétel 15-ről 20 millió forintra emelkedett. Az idén tovább akarják növelni a hatékonyságot, és alkalmazottanként 27 millióval, üzemi szinten 23 milliárd forint árbevétellel számolnak. Tájékoztatójában Kovács úr annak a véleményének adott hangot - egyfajta üzenetként -, hogy a nagyobb húsipari cégeknek össze kellene fogni, mert csak így tudnak eredményesen fellépni a nagy áruházakkal szemben. A kisebb beszállítók, amelyek nem felelnek meg az európai követelményeknek, alacsonyabb önköltséggel dolgoznak, ezért versenyelőnyhöz jutnak, ráadásul egyes pályázati kiírások diszkriminálják a nagyobb cégeket.

Közel a határhoz

Tanácskozik a testület
Az érdekes tapasztalatokat kínáló üzemlátogatás után a testület egy városkörnyéki panzióban tanácskozott, az áprilisnak megfelelő, napsütést és hűvös szelet egyaránt hozó időjárás mellett. A változó körülmények ellenére kiegyensúlyozott eszmecsere, konstruktív vita jellemezte az ülést.

A tavalyi év gazdálkodásáról szólva Kapuvári József elnök hangsúlyozta: amióta a HDSZ megalakult, bő évtizede, a húsipar egyre szűkül, kevesebb állatot dolgoz fel, kevesebb munkahelyet kinál. Ez a csökkenési trend még nem érte el az alját, tavaly is több cég tönkrement. Nem pótolta az elveszett munkahelyeket, hogy helyenként kisebb létszámbővülés is volt, összességében többen kerültek ki a munkahelyekről, mint ahányan jöttek. Ezek a folyamatok közvetlenül befolyásolják a szakszervezet taglétszámának alakulását is. Szervezetileg és anyagilag önálló érdekvédelmet pedig csak bizonyos taglétszám mellett lehet fenntartani, s ehhez a "határvonalhoz" a HDSZ most már közel került. Tavaly a taglétszám előre nem tervezhető csökkenése miatt kisebb hiány keletkezett a költségvetésben, mindemellett a HDSZ anyagi helyzete stabil, megfelelő tartalékokkal rendelkezik. Az elnök szavait megerősítette a PEB elnökasszonya, aki szerint a szakszervezet vagyonának felélését illetően valós veszély nem fenyeget.

Bevétel és kiadás

Az egyhangúlag elfogadott tavalyi beszámoló után a 2001. évi költségvetésről széles körű, sok hozzászólással tarkított vita alakult ki. Az előterjesztés azzal számolt, hogy a tagok után befizetendő fejkvóta tíz százalékkal emelkedik a bevételi oldalon. A kiadások között pedig - főbb tételeket tekintve - a személyi költségek 11 százalékkal növekednek, támogatást kap a tőserdei üdülő, megjelenik a Húsos újság, és fizetni kell az MSZOSZ és az ÉDOSZ fenntartásához szükséges hozzájárulást. Beruházásként a HDSZ vagyona hozadékából - egyéni hozzájárulással - számítógépeket vásárol vezető tisztségviselői számára és kicseréli a központ személygépkocsiját. A költségvetés összeállítói lényegében számszerűen kifejezték, hogy a szakszervezet csak akkor tud változatlan színvonalon működni, ha növeli a taglétszámát (pótolja az elmúlt évi veszteséget) vagy elkezdi vagyonának felélését.

Vélemények

Az alternatív jellegű javaslathoz a testület tagjai közül sokan mondták el a véleményüket. Sonkoly Zoltán (Délhús) elviselhetőnek tartotta a magasabb fejkvótát, mivel a tagság csökkenésének tendenciája a külföldi munkavállalások miatt is még folytatódik. Gergely Tibor (Zalahús) a kiadások lefaragását szorgalmazta, s azt javasolta, hogy a taglétszám növekedése esetén keletkező bevétel kerűljön tartalékba. Golhovics Gábor (Pick) arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagtoborzás minden szempontból elemi érdeke az érdekvédelemnek. Pászli Tibor (Ringa) megerősítette, hogy a külföldi munkavállalás hatását nagyon érzik a nyugati határ közelében. Sürgette az élelmiszeriparban az összefogást és reményét fejezte ki, hogy a jövőben tisztul a kép a szakmán belű és kívül. Bezdán János (Gyula) vállalhatónak tartotta a magasabb fejkvótát, de a tagszervezés fontossága miatt inkább az alacsonyabb hozzájárulást szorgalmazta. Kijelentette, hogy az élelmiszeriparon belüli fúziónak az idén már nincs realitása, az ÉDOSZ és az MSZOSZ tevékenységének finanszírozását csökkenthetőnek nevezte.

Véleményéhez többen csatlakoztak, többek között a házigazdák képviselői is. Elhangzott, hogy " MSZOSZ le van ülve, mint az iszap." Jung Ferenc (Debrecen) arra intette a kollégákat, hogy ne kergessenek illúziókat, a létszám leépítése tovább tart az ágazatban. Sok munkavállalót csak határidős szerződéssel foglalkoztanak a cégek, a "régebbi kilépők pedig már röstellik a döntésüket, de a visszaút nehéz".

Ugyancsak a tagszervezéssel összefüggésben Tóth Ferenc (Délhús) elismerte, hogy Baja fájó gondot jelent, mivel a szervezettség nagyon alacsony. Szigetvári Mihály (Vas) a cég nehéz helyzetéről elmondta, hogy két éve felszámolás alatt állnak. Örülnek, hogy az emberek kitartanak a szakszervezet mellett, annak ellenére, hogy nincs béremelés, ráadásul egy másik érdekvédelmi szervezet is működik náluk, amely alacsonyabb tagdíjat szed. Az elhangzott hozzászólásokból, amelyek érintették az ÉDOSZ egész struktúráját is, kiderült, hogy nagyon sok összetevőt kell mérlegelni a döntés meghozatalakor.

Az ügyvivői testület a vita szünetében mérlegelte az elhangzottakat és azt javasolta a választmánynak, hogy az alacsonyabb mértékű fejkvótát (224 Ft/fő/hó) fogadja el, az elnökséget pedig hatalmazza fel egy tagtoborzási terv kidolgozására és végrehajtására. Október elsejével majd értékelni kell a kialakult helyzetet és elmaradás esetén szülessen döntés a hiány finanszírozásának módjáról. A javaslatot - költségvetés többi elemével együtt - a testület egy tartózkodással elfogadta.

Üdülés

Korlátozott számban, de az idén is lehet üdülni szakszervezeti támogatással, így döntött a választmány. Tőserdőn két faház áll az érdeklődők rendelkezésére, elő- és utószezonban egy hét 12 ezer, főszezonban pedig 17 ezer forint térítés ellenében. Sopron-Harkányban egy hétre 17 ezer forintért vehető igénybe egy szoba. Balatonszabadi-Sóstón három szoba áll a húsosok rendelkezésére később megállapítandó árakon. (Bővebb információ az alapszervezeteknél szerezhető.) A választmány tagjai megdöbbenéssel szóltak arról, hogy a parlamentben a Munka törvénykönyvének módosításával összefüggésben megerősítést nyertek a munkavállalók jogfosztását célzó indítványok. A résztvevők kézhez kapták a parlamenti név szerinti szavazás jegyzőkönyvi kivonatát.

Béralku után

Korábbi gyakorlatnak megfelelően a testület tagjai "körtájékoztatást" adtak a vállalati bértárgyalások eredményéről és tapasztalatairól. Általánosságban megállapítható, hogy az idei béremelések mértéke az országos ajánlás centrumához közelit, jellemzően 10-11 százalék körül alakult. Az egyes cégek adatainak számszerű összevetése az eltérő bérformák miatt nehéz, és az eltérő piaci helyzetet is figyelembe kell venni az értékelésnél. Továbbra is tapasztalható, hogy a munkaadók kerülik a valódi alkut, ha csak lehet, egyoldalú intézkedésekkel szeretnék alakítani a kereseteket. A tulajdonosok és a menedzsment több helyen megújuló kísérleteket tesznek arra, hogy erőpróbára kényszerítsék a szakszervezetet, megnehezítsék a tisztségviselők dolgát. Sajnos az ágazat helyzete továbbra sem kedvez a jövedelmek nagyobb mértékű emelkedésének, ami helyenként munkaerő-piaci feszültségeket okoz.

Az elnök bejelentette, hogy az Axa és az Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár keretében februárban megalakult a húsipari-élelmiszeripari pénztári (alpénztári ) tagozat. Áprilisban tagtoborzási akció indul annak érdekében, hogy a húsipari munkavállalók minél nagyobb számban lépjenek be, illetve lépjenek át a pénztárba.

A résztvevők köszönetet mondtak Németh György kollégának és csapatának a tanácskozás gondos megszervezéséért.

Horváth László


előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre