2000. VIII.évfolyam 2.szám

SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Választmányi ülés

Ameddig a takaró ér

Az Országos Húsipari Kutatóintézet Gubacsi úti székházában tartotta soros ülését április 6-án a HDSZ választmánya. A testület napirendjén a szakszervezet 1999. évi gazdálkodásáról szóló beszámoló, valamint az idei költségvetés elfogadása szerepelt.

A vagyoni helyzet stabil

Kapuvári József elnök az írásos anyaghoz fűzött szóbeli beszámolójában hangsúlyozta: a költségvetés egész évre megszabja a munka irányát, a feladatok végrehajtását, ezért fontos, hogy a szervezet gazdálkodása stabil legyen. A tavalyi évi gazdálkodást jónak értékelte, habár nem várt események miatt némileg módosult a bevételi és a kiadási oldal is. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a HDSZ vagyoni helyzete stabil, az MSZOSZ-en belül azon kevés szervezet közé tartozik, amelyik nem éli föl a vagyonát.

A gazdálkodás „filozófiája" igen egyszerű: a HDSZ tagdíjakból fedezi a működési költségeket, a beruházásokat pedig a vagyon hozadékából biztosítja.

Az Ellenőrző Bizottság megerősítette az elnök beszámolóját: a számviteli rend megfelelő volt 1999-ben, a gazdálkodás alapvetően a költségvetési előirányzatok szerint alakult. Palotai Lajos a tőserdői üdültetés tapasztalatairól adott számot, tekintettel arra, hogy a HDSZ az elmúlt évben fél millió forinttal támogatta ebben a formában tagjai pihenését. (Tizenhárom turnusban két-két család nyaralhatott Tőserdőn.)

Csökken a taglétszám

A 2000. évi költségvetést illetően több bizonytalansággal kell számolni a HDSZ vezetésének. Egyes cégek felszámolása, illetve munkahelyek megszűnése befolyásolhatja a szakszervezet taglétszámának alakulását. Az iparág foglalkoztatási helyzete ugyanis még nem ért nyugvópontra; a tulajdonosi változások, a húspiac válsága, az export ingadozása „begyűrűzik" az érdekvédelem gazdálkodásába is. Mindamellett - ahogy Németh György alelnök hangsúlyozta - a HDSZ addig nyújtózkodhat, ameddig a takaró ér. Vagyis amíg a bevételek fedezik a kiadásokat.

Tekintettel azonban a jelzett körülményekre, idén a sztrájk- és segélyalapot nem emelik. (A sztrájkalap egyébként 1999-ben is szépen gyarapodott.)

A vitában elhangzott, hogy a HDSZ egyenlőre „lebegteti" az MSZOSZ-nek fizetendő tagdíjat, mivel elégedetlen a szövetség működésével. (Megtudtuk, hogy több tagszervezet is él a véleménynyilvánításnak ezzel a formájával.) Vita után a 2000. évi költségvetési előirányzatot a választmány három ellenszavazat mellett elfogadta. Ezzel biztosította az eddigi kiegyensúlyozott működés folytatásának anyagi alapjait, az érdekvédelem előtt álló feladatok finanszírozását.

Egyebek között a testület tagjai tájékoztatták egymást a társaságoknál megkötött bérmegállapodásokról. (Erről lásd bővebben a Kapuvári József elnökkel készített interjút.) Tagjai sorából nyolc főt - Németh Györgyöt, Bezdán Jánost, Golhovics Gábort, Tóth Ferencet, Palotai Lajost, Som Lászlónét, Gergely Tibort és Jung Ferencet - delegálta az ÉDOSZ választmányába.

-hl-


előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre