1998. VI.évfolyam 6.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

Irányelvek az 1999. évi bértárgyalásokra

A HDSZ választmánya a kormány által tervezett gazdasági növekedéssel összhangban az 1999. évre 5 százalékos reálbér növekedést tart szükségesnek. Tekintettel arra, hogy sem az adópozíciók javulásából, sem pedig más terhek, (pl. munkavállalói járulék csökkentéséből) jövedelemnövekedés nem származik, a reálbér-növekedés forrása csak a béremelés lehet. Az ügyvivő testület október 14-i ülésén áttekintette az I-III. negyedévi kereseti viszonyokat a szakmában. A számok azt jelzik, hogy a keresetek a társaságoknál lényegesen szerényebbek mind a nemzetgazdaság úgynevezett versenyszférájának átlagánál, mind pedig az ipar átlagánál. Az idén több társaságnál csökkent a reálbér. Hosszú évek reálbércsökkenése után jogos igény, hogy a munkavállalói jövedelmek is az inflációt meghaladó mértékben növekedjenek.

Az 1998. évi bértárgyalásoknak nem képezheti alapját a nyereségességre való hivatkozás, ha ugyanis egy vállalkozás nem nyereséges, azt tulajdonosa bérszínvonaltól függetlenül átszervezi, eladja, vagy bezárja.

A választmány a bértárgyalásokat a következő elvek alapján javasolja kezdeményezni:
- Piaci viszonyok között a béreknek minimálisan az infláció mértékével emelkedni kell.
- A reáljövedelem növelése csak az infláció mértékét meghaladó béremelés útján lehetséges.
- A célul tűzött 5%-os reálbér-növekedést mintegy 16-18%-os bérfejlesztés biztosíthatja.
- A választmány javasolja, hogy az alapszervezetek a tárgyalásokat már az üzleti terv készítésének időpontjában kezdjék meg, akkor is, ha a konkrét béremelések később történnek.
- Az eddigi gyakorlatnak megfelelően a kollektív szerződésekben szereplő társasági minimálbéreket is emelni szükséges.
- A bérmegállapodások az alkalmazott bérezési rendszertől függően a havi díjak, órabérek, teljesítménybérek díjtételeinek százalékában és forintban kifejezett emelését tartalmazzák.
- A választmány javasolja a bértárgyalások segítésére az országos vezető testületek bevonását a helyi béralkuba.
- Az alapszervezetek elnökei a bértárgyalási kezdeményezéseket írásban legkésőbb 1998. december 15-ig adják át a társaságok vezetőinek.

Határozat:
A választmány 14%-nál kisebb emelési mértéket rögzítő bérmegállapodás esetleges aláírását az alapszervezet vezetése részéről nem támogatja, azt az egység és a célok feladásának tekinti. 14%-nál kisebb béremelést tartalmazó megállapodás aláírására felhatalmazást csak az alapszervezet tagságának többségi elfogadó igenlő szavazata adhat.

Az aláírás elutasítása esetén is kezdeményezni kell a munkáltatónál, hogy az általa javasolt emelést saját hatáskörében hajtsa végre. A végrehajtásra vonatkozó javaslatot, megszólítást az alapszervezet írásban adja át a munkáltató részére, jelezve, hogy fenntartja magának a jogot az év során további béremelés kezdeményezésére.

A választmány ismeri a szakma nehéz helyzetét, de a bérek emelését ebben a helyzetben is szükségesnek tartja, annál is inkább, mivel a szakszervezet a helyi foglalkoztatottságra csekély hatással bír; a társaságok úgyis annyi munkahelyet tartanak fenn, amennyit képesek munkával ellátni és az ottmaradók így megtermelik a bérük fedezetét.

Balatonfüred, 1998. november 12-13.
Húsipari Dolgozók Szakszervezete
Választmánya

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre