1998. VI.évfolyam 2.szám

SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Hírek, események

Választmányi ülés

1998. április 2-án tanácskozott a HDSZ választmánya. A kongresszus által újonnan létrehozott testület első alkalommal ült össze: meghatározta az 1998-as év munkájának fő irányait, elfogadta a HDSZ 1998. évi költségvetését. Jóváhagyta továbbá az 1997. évi költségvetésről szóló beszámolót, illetve a Húsos újság ez évi megjelentetését. Eszerint a lapot az idén is hat alkalommal, 10 ezer példányban adja ki a szakszervezetünk.

A testület meghallgatta az 1998. évi üdültetésről szóló előterjesztést és döntött a támogatás mértékéről. Eszerint:
- Tőserdői üdülés térítési díja/hét elő és utószezonban (június 25-ig és augusztus 28-tól) 9.000,-Ft, főszezonban (június 26-tól augusztus 27-ig) 12.000,-Ft.
- Sopron-Harkányi üdülés (üdülőjog) térítési díja/hét főszezonban (07.15-07.28- ig) 9.000,-Ft, utószezonban (szeptember 18-tól október 2-ig) 7.500,-Ft.

A Tőserdői Oktatási Központban, amennyiben az előszezonban az üdülő nem lenne kihasználva, úgy lehetőség van 1-2 napos hétvégi igénybevételre is, faházanként és éjszakánként 2.000,-Ft-os térítés mellett. Elfogadta a testület az 1998. évi beruházásokra tett ügyvivő testületi javaslatot is (számítógép és gépkocsi cseréje).

A választmány döntött egy tagszervezési akció beindításáról annak érdekében, hogy a szervezettség javuljon, mely nemcsak pénzügyi kérdés, hanem a szakszervezeti befolyás növelésének esélyét is jelenti.

A választmány támogatta azt az elképzelést hogy elsőként alapszervezeti szervezésben, a svéd segítséggel felkészített tankőrvezetőink közreműködésével szakszervezeti képzés kezdődjék a HDSZ keretei között. Az elnökség megbízást kapott, hogy a választmány tagjai részére egy felkészítő tanfolyamot szervezzen 1998 őszén.

Az elnökség a választmányi ülést is felhasználva köszönetét fejezte ki a HDSZ tagjainak, szimpatizánsainak, akik adójuk 1%-ával támogatták a Munkás Közművelődési Alapítványon keresztül a szakszervezeti képzést.

Agrárgazdasági Tanács

A Földművelésügyi Minisztérium és a Magyar Tudományos Akadémia Agrártörténeti és Faluszociológiai Bizottsága a jobbágyrendszer eltörlésének 150. évfordulója alkalmából, 1998. április 7-én emlékülést tartott és emléktáblát avatott, amelyet az FM falán helyeztek el.

Az ülésen két érdekes előadás hangzott el, az egyiket Az agrártársadalom és a mezőgazdaság, a megtett út és az örökség címmel Dr. Romány Pál, az MTA Agrártörténeti és Faluszociológiai Bizottságának alelnöke tartotta, a másik előadás A vidék- és térségfejlesztés, s az EU integráció címet viselte, és Dr. Udovecz Gábor, az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet főigazgatója tartotta. Az emlékülés után került sor az Agrárgazdasági Tanács alakuló ülésére. Az Agrárgazdasági Tanácsot az 1997. évi 104. törvény alapján a földművelésügyi miniszter hozta létre. A testület 27 főből áll, feladata:
- az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény végrehajtásával összefüggő,
- az agrárgazdaságot érintő stratégiai és
- az agrárágazat területén az EU integrációval kapcsolatos tárgyalási stratégia kidolgozásának kérdéseiben javaslattétel és véleményezés;
- a miniszter éves beszámolójának véleményezése.

Az alakuló ülés elfogadta az Agrárgazdasági Tanács működési rendjét, egy éves időtartamra a testület elnökének megválasztotta Dr. Horn Péter akadémikust, a PATE rektorát, alelnöknek pedig Dr. Romány Pál egyetemi tanárt.

Szélesebben vett szakmánk, a húsipari vertikum személyiségei (szereplői) közül az Agrárgazdasági Tanács tagja lett Farkas Imre, a ZALAHÚS Rt. elnök- vezérigazgatója, a Zala megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, továbbá Dr. Vidmann Mihály a Magyar Parasztszövetség elnöke (Agrárgazdaság Rt. Városföld) és Kapuvári József, a Húsipari Dolgozók Szakszervezete elnöke.

Felszámolás Miskolcon

A miskolci húsos kollégák rövid idő alatt immár másodszor kénytelenek átélni a munkahelyük veszélybe kerülését, mivel február közepétől a Kolos Húsipari Rt. felszámolási eljárás alá került. (A miskolci húsüzem, mint ismeretes a Koloshoz tartozik.) A felszámoló, a budapesti székhelyű KVANTÁL Kft. szerencsére úgy döntött, hogy megpróbálja a felszámolás alatt is működtetni a miskolci húsüzemet, ami esélyt ad a munkahelyek nagyobb részének megmentésére. Ezzel együtt számolni kell mintegy 70-80 munkahely elvesztésével, és a felszámolás lelki terhével.

Árverés után

Mint korábbi számunkban hírt adtunk róla, a TARJÁN-KARANCSHÚS Kft. 67 dolgozója ez év januárjától a szakszervezetünk tagja. A március-áprilisi fejlemények azt jelzik, hogy a húsipari tevékenység folytatásának esélyei a minimálisra csökkentek, mivel a végrehajtó egy sikeres árverést tartott, amelyen elkelt és elszállításra került a cég valamennyi ingósága (gépek, berendezések, iroda-felszerelések, stb.). Lényegében csak a telek és az épületek maradtak meg, amelyeket szintén elárvereztek.

Szakszervezetünk elvállalta a dolgozók képviseletét, kísérletet tesz arra, hogy egy felszámolási eljárás keretében elismertesse a dolgozói követeléseket. A Nógrád megyei cégbíróság március 16-án végzést hozott a cég felszámolására, amelyet az EUROCARTELL Holding Kft. megfellebbezett. Munkaügyi per folyik a munkavállalók részéről a munkaügyi bíróságon, amelyben szakszervezetünk ügyvédje képviseli a kollégákat. A per célja, hogy jogerős bírósági végzés szülessék a munkavállalói követelések (elmaradt munkabér, végkielégítés) elismeréséről.

Szakszervezetünk azzal az ígérettel vállalta a segítségnyújtást, hogy garantálni nem tudja a követelések megszerzését, mivel megkésve kértek fel bennünket, de megkíséreljük az ügyet végigvinni.

Dokumentumfilm Szekszárdról

Március közepén a Szekszárdi Művelődési Házban a Szekszárdi Hús Rt. volt dolgozói, valamint a meghívottak előtt levetítették Szobolits Béla Balázs Béla- díjas filmrendező dokumentumfilmjét. A munkásosztály a kapitalizmusba megy című alkotás a szekszárdi munkavállalók küzdelméről szól.

A film találkozott az érintett „szereplők" tetszésével. Reméljük, valamikor a Magyar Televízió is műsorára tűzi a filmet, amely az elmúlt évek magyar valóságnak egy izgalmas szeletét mutatja be.

Vagyonmegosztás

A volt ÉDOSZ vagyonról, valamint az élelmiszeripari szakszervezetek használatában lévő kincstári vagyonról szóló megállapodás remélhetőleg rövidesen megköthető lesz. Erről állapodtak meg az érintett szakszervezetek képviselői a közelmúltban. Az ÉDOSZ Szövetség és a HDSZ közösen pályázza meg a KV tulajdonában lévő, szakszervezetek számára megszerezhető vagyont. A két szervezeten kívüli tulajdonrészekre vételi ajánlatot tettek a pályázók, amelyet az érintettek elfogadtak.

A HDSZ és az ÉDOSZ-ba tömörült szervezetek között vitás kérdés maradt a székház használata és a szakszervezeti tulajdonban lévő bérbeadott részek bevételének, illetve a ráfordítások megosztása.

Választás Vasban

Rendkívüli választást tartottak a HDSZ Vasi Húsipari Rt. alapszervezeténél. A saját kérésére leköszönt Liszt Antalné helyett az alapszervezeti elnök posztjára Szigetvári Mihályt választották meg. Szigetvári Mihály kollégának a megválasztásához gratulálunk és sok sikert kívánunk.

K.J.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre