HÚSOS 2009. XVII. évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Viharzónában a húságazat zászlóshajója

Beszélgetés Tóth Ferenccel, a Pick üzemi tanácsának elnökével

A gazdasági válság érinti a Délhús Zrt.-ét is magában foglaló Pick Szeged Zrt. vállalatcsoporthoz tartozó üzemeket is, nagyobb létszámcsökkentésre ennek ellenére eddig nem került sor. Úgy tűnik azonban, hogy a válság viharai nem kímélik az ágazat zászlóshajóját sem, a csaknem kétezer-nyolcszáz embernek munkát adó cégnél nehéz tárgyalásokat folytat a szakszervezet a foglalkoztatás és a bérezés egymásra ható kérdéseiről.

Kevés a munka

Tóth Ferenc

- A cégnél a munka mennyiségében érzékelhető inkább a rendkívül nehéz gazdasági helyzet - kezdi beszélgetésünket Tóth Ferenc, a Pick Szeged Zrt. üzemi tanácsának, a HDSZ pécsi alapszervezetének elnöke. - Szegeden vannak olyan üzemrészek, ahol csak heti egy-két napot dolgoznak a kollégák, a központi telephelyen jelenleg négy napos munkahét van érvényben. Baján átlagosan ugyancsak négy napon át folyik a termelés, azonban a szezonális termékeket előállító üzemrészekben öt napos a munkahét. Pécsett a csontozóban öt napos a munkahét, de az is előfordult, hogy annyi félsertés érkezett Szegedről, hogy plusz napokat is ment a csontozó-sor. A cég vezetése arra törekszik, hogy ne kelljen dolgozókat elküldeni. Ennek elsődleges magyarázata, hogy amennyiben ismét fellendül a gazdaság, a megrendelések száma is megemelkedik, azonnal rendelkezésre álljon elegendő jól képzett szakember a minőségi termékek előállítására.

Mint Tóth Ferenc elmondta, az állatállomány folyamatos csökkenése miatt nem tudni, hogy meddig lesz elegendő alapanyag, ugyanis vannak olyan termékek, amelyek csak friss húsból készíthetők.

Szólt arról is, napirenden volt az amerikai exportra történő termelés, már a megegyezés is megszületett. Kitűzték az ennek alapfeltételét jelentő szemle megtartását is, azonban az amerikai partner a világgazdasági válságra hivatkozva későbbre halasztotta a rendelést.

- A külföldi piacokon kedvezőbb helyzetet foglalhatnánk el, amennyiben az állattenyésztésben elindulna egy fellendülési folyamat - állítja Tóth Ferenc. - Azonban a sertések számának folyamatos csökkenése miatt bizonytalan, hogy képes lesz-e a cég egy hosszú távú szerződésben foglaltaknak eleget tenni.

A jelenlegi helyzetből ennek ellenére a kitörési pont az export növelése lehet, ugyanis a belföldi piac felvevőképessége folyamatosan szűkül, csökken a minőségi termékek iránti kereslet. A kiszállítások érdekében speciális minőségügyi elvárásoknak is hajlandó megfelelni a cég. Egyebek mellett az angol piacokra történő betörés érdekében a Brit Kereskedők Egyesülete által elfogadott szabványoknak kívánnak megfelelni, valamint a japán piacot is szeretnék meghódítani, ez utóbbiról a tárgyalások jelenleg is folynak.

Szemben a válsággal

Az idei bértárgyalásokra is rávetette árnyékát a válság, lassabban haladt, az emelések mértékéről számos egyeztetést követően sem sikerült megegyezni.

-Az első bértárgyalási fordulóra, amelyen már a teljes tárgyalócsoport részt vett, március 19-án került sor - mondja Tóth Ferenc -, amely azzal zárult, hogy a vállalat vezetése kifejezésre juttatta azt az álláspontját, mely szerint az elmúlt esztendőben adott juttatásokat megkapják a dolgozók, de béremelésre nem kerülhet sor. A szakszervezet nem fogadta el ezt, s ezért március 26-án ismét tárgyaló asztalhoz ültünk - a telephelyek - Alsómocsolád, Pécs, Baja, Szeged- képviselőivel együtt -, amelyen azzal a javaslattal álltunk elő, hogy amennyiben béremelésre nincs mód a kialakult gazdasági helyzet miatt, akkor a normaigazításból, valamint -szigorításból származó felszabaduló pénzeszközök ötven százalékát a dolgozók részére forgassák vissza. A bértárgyalások részét képezte a munkaidő keret négy hónapról három hónapra történő visszaállítására tett javaslat ugyanúgy, mint a törzsgárda díj sávonkénti tízezer forinttal történő megemelése, a végkielégítés sávonkénti növelése.

Ez a tárgyalási forduló azonban nem hozott eredményt, mert a munkáltató a húságazatot sújtó, egyre mélyülő válságra hivatkozva visszalépett a korábbi ajánlatától és olyan intézkedések lehetőségét vetette fel, amelyek túlmutatnak egy szokványos bértárgyalás keretein. Lényegében a foglalkoztatás, a munkaidő felhasználása és a bérek csökkenésének az eshetőségét vetette fel, ami más irányt szabott az április elején folytatódott tárgyalásoknak.

- Az ünnepekhez kötődő akciók helyébe új rendszer lép, a dolgozók belépőkártyájuk felmutatásával a cég saját boltjaiban kilenc százalék kedvezménnyel vásárolhatnak - mondja a szakszervezeti vezető. - A pécsieket ez hátrányosan érinti, ugyanis a baranyai megyeszékhelyen nincs saját boltja a cégnek, a legközelebbi Baján található.

Üdülési támogatás

A szociális és jóléti alap felosztását a vállalt vezetése a szakszervezetre bízta. Ennek része az üdülési támogatás. Idén is számos hazai és külföldi lehetőség közül választhatnak a dolgozók. A horvát tengerparton Vranjicán -Trogirtól néhány kilométerre - apartmant bérel a cég, amelyet főszezonban 75.000 forintért, míg elő- és utószezonban 63.000 forinttért vehetnek igénybe. Belföldön Baján, a Petőfi szigeten lévő faházak állnak a dolgozók rendelkezésére, itt a nyolcszemélyesek 53.000, míg a hatszemélyesek bérleti díja 40.000 forint egy hétre főszezonban. Azonban akik csak néhány napra, vagy elő- és utószezonban szeretnék kivenni azokat, naponta és személyenként 700 forintért megtehetik. A közösségi ház pedig napi 5000 forintért bérelhető.

E mellett a dolgozóknak lehetőségük van arra is, hogy nyáron a magyar tenger partján, Siófokon kettő, három, négy és ötágyas szobákban, személyenként és hetente 20.000 forintos áron kipihenjék fáradalmaikat családjuk körében. A gyerekek után három éves korig nem kell fizetni, tizennégy éves korig pedig csak az üdülési díj felét. A részvételi díj itt minden költséget tartalmaz, az ágynemű kivételével, amely helyben bérelhető, vagy vihető. A Balaton mellett Szabadi-Sóstón, a HDSZ üdülőházában szintén bérel egy szobát a szakszervezet. E mellett kérdéses, hogy a belföldi nyaraltatásba Tőserdő bekapcsolódik-e, az itt lévő üdülő fogad-e vendégeket.

- A Pick Szeged Zrt. pécsi alapszervezete arról döntött, hogy a nyári üdülésekhez a szakszervezeti tagok tízezer forint támogatást kapnak, ez nem vonatkozik a horvát tengerparti nyaralásra, amely már eleve jelentős kedvezménnyel vehető igénybe - emeli ki Tóth Ferenc.

A két cég - a Pick Szeged és a Délhús - 2006. decemberében történt egyesülését követően a két alapszervezet megegyezett a vezetői tisztségek betöltésében.

- Az üzemi tanács választás már megtörtént, létrejött az egységes központi szervezet. Telephelyenként, létszámarányosan megválasztásra kerültek az üzemi tanácstagok, valamint póttagok. A tanács elnökének engem választottak meg. A szakszervezeti választásokra idén kerül sor. A két alapszervezet megállapodása alapján létrejött a központi bizottság, amelynek elnöke Golhovics Gábor, a szegedi alapszervezet elnöke, én pedig a helyettese vagyok, míg ő az üzemi tanács elnökhelyettesi posztját tölti be. Sajnos az elmúlt időben hallatszanak olyan hangok, felröppentek hírek, hogy a pécsi és a szegedi szakszervezeti vezető között feszült a viszony, háborúban állnak egymással. Ez egyáltalán nem fedi a valóságot, Golhovics Gáborral közösen, mind a ketten, egymással vállvetve a dolgozók érdekeiért harcolunk - fejezi be beszélgetésünket Tóth Ferenc.

Sz. K.