HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Változások, elbocsátások Debrecenben

Megállapodást kötött a szakszervezet a munkáltatóval

A közép-európai Penta tőkebefektető társaság 2008. júniusában megvásárolta a Debreceni Csoport részvényeit. Ezáltal a Debreceni Hús Zrt., a Csabahús Kft., és a Szole Meat Kft. üzemei egy közép-európai húsipari holdingtársaság részévé váltak. Az új tulajdonos egyik első lépése volt, hogy Debrecenben megszüntett 120 munkahelyet. A változásokról kérdeztük szeptember végén a szakszervezet és a munkáltató képviselőit.

Nyári átvilágítás

Szarka Imre

A Debreceni Húsnál nincs sok ok a boldogságra. Szarka Imre, a szakszervezeti tanács elnöke kedvesen fogad, de morózus. Ugye, megértem? A téma ismeretében nem tehetek mást.

- Júniusban megtörtént a tulajdonosváltás a cégünknél, Román Gyuláék eladták a részvényeiket. Akkor annyit tudtunk, hogy a vevő egy szlovák kockázati tőke társaság, s hogy az igazgatótanács elnökét Peter Ondro-nak hívják. Ő tájékoztatott bennünket arról, hogy első lépésben felmérik a debreceni cég helyzetét, s aztán tudnak csak bármiről is nyilatkozni. Ezt szeptember 8-ig el is végezték. Az eredmény elég lehangoló, havonta több, mint 100 millió forinttal nő a vállalat vesztesége.

- Amikor az új tulajdonos birtokába került a Debreceni Húst, akkor azt az információt kaptuk tőle, hogy hosszútávú elképzelései vannak ezzel a gyárral. Fejleszteni akarja, s ehhez tisztán kell látnia. Miután a gazdasági átvilágítás következtében kiderült, hogy a gyárban nagy a veszteség, ezért különböző döntéseket hozott. Közülük bennünket a legsúlyosabban az érint, hogy 120 fővel akarja csökkenteni a dolgozói létszámot, természetesen hozzátette, hogy mindezt a törvényes keretek között kívánja végrehajtani.

- Maga a létszámcsökkentés még nem kezdődött meg szeptemberben, bár folyamatos tárgyalásban vagyunk a tulajdonos képviselőivel és konzultálunk arról, ami ma elkerülhetetlennek látszik. A 120 főnyi elbocsátottból 50 ügyviteli alkalmazott, 70 pedig fizikai dolgozó, főként segéd- és betanított munkás lesz. A tárgyalások jelenlegi állása szerint viszont az sem kizárt, hogy szakmunkásoktól is megválnak a gyárban.

A helyzet nem túl rózsás

- Szarka Imre kiemelte: megkérdeztük az új tulajdonos képviselőjétól, hogy mi a szándékuk a gyárral? Netán el akarják adni? A leghatározottabban azt válaszolták, hogy ez szóba sem kerülhet, ezt nem tervezik, mert termelni, termeltetni akarnak benne, mégpedig a lehető leghatékonyabban. Ha ezt sikerül végrehajtani, akkor a közép- európai piacra fogják bejuttatni termékein keresztül ezt a gyárat is.

- Mint említettem a hangulat, a helyzet nem túl rózsás. Jelenleg még 491-en dolgozunk a gyárban, s az emberek aggódnak, mert csak 371 fő maradhat. A 120 fő elbocsátása azt jelenti, hogy szinte minden negyedik embernek veszélyben a munkahelye. Érthető, hogy ők is türelmetlenek, várják a személyre szabott döntést. Mi úgy ítéljük meg, hogy ezen minél előbb túl kell lépni, s akik maradhatnak, azok biztosak legyenek a munkahelyükben. Az elbocsátásnak a szakszervezet egyáltalán nem tapsol, tiltakozunk ellene, viszont a realitásokat is figyelembe kell vennünk. Arra törekszünk, hogy akinek mennie kell, az a törvényben előírt végkielégítést és felmondási időt kapja meg, a cégünknél eltöltött idő arányában. Az a meglátásunk, hogy ezzel egyetért a tulajdonos képviselője is. Ezen kívül egy „szociális csomagról” folytatunk tárgyalásokat a HDSZ elnökének a bevonásával.

Megállapodás

A beszélgetést követően a munkáltató és a szakszervezet között megállapodás született a létszámcsökkentéssel kapcsolatos szociális intézkedésekról. Ebben a munkáltató többek között vállalta, hogy rendes felmondás esetére járó juttatással mehet el, aki a felmondási idő lejárta előtt talál munkát magának. Ha üzemeiben üresedés történik, először az elbocsátással érintett munkavállalóknak ajánlja fel az állást. Kötelezte magát, hogy képzéssel, átképzéssel, pályázat útján, adatbázis felállításával, referencia nyújtásával segíti a munkavállalókat az elhelyezkedésben. Vállalta, hogy az elbocsátottak közül, akinek lehetősége nyílik 3 éven belül előrehozott nyugdíjat igénybe venni, a szükséges összeget befizeti a társadalombiztosítás részére. Továbbá arról is megállapodás született, hogy az elbocsátottaknak a munkáltató kárenyhítést fizet.

Sürgős intézkedések

Mi lesz az új szlogen?

Lássuk a másik oldal érveit. A holdinghoz jelenleg három magyar és három szlovákiai üzem tartozik, az év végéig további cseh húsüzemek megvételét tervezik. Debrecenben megtörtént az üzem átvilágítása, most a racionalizálás következik. Erről kérdeztük Peter Ondro-t, a Debreceni Csoport igazgatótanácsának elnökét.

- A gazdálkodás körülményei mennyiben változtak meg és azok milyen következményekkel jártak?

- A húsipar nemcsak magyar, de nemzetközi viszonylatban is nagy nehézségekkel küzd. Magyarországon veszteséges gazdálkodás miatt újabb és újabb gyárak bezárásának vagyunk tanúi. A kedvezőtlen körülmények között három üzemünk közül a Debreceni Hús mutatott fel az utóbbi hónapokban kiemelkedően rossz eredményeket, átlagosan havonta 105 millió forintos veszteséget termelt. Az üzemnél a kedvezőtlen eredmény alakulását több tényező befolyásolta. Például: az anyagköltségek globális emelkedése - a takarmányárak évközi növekedése elérte a 70 százalékot -, az energiaárak is körülbelül 20 százalékkal emelkedtek. Az utóbbi időben tapasztalt forinterősödés hatással van az export drámai mértékű csökkenésére. Egyértelmű, hogy ezt a kedvezőtlen irányú változást csakis a hatékony és nagy társaságok tudják túlélni. Éppen ezért úgy határoztunk, hogy üzemeink stabilitása érdekében sürgősen javító intézkedéseket kell foganatosítanunk. Ezek az anyagbeszerzés, az energia és a pénzügyi kiadások csökkentését hivatottak elősegíteni, ugyanakkor személyzetiköltség mérséklését is magukba foglalnak. Célunk egy erős közép-európai húsvertikum kialakítása, amely ellent tud állni a globalizáció kihívásainak, valamint a jelenlegi nehéz piaci körülmények között is versenyképes marad.

Mi lesz a jövő?

- Tehát, a létszámleépítés elkerülhetetlen, mondhatni kényszerű lépés?

- Hangsúlyozom, hogy a javító intézkedéseknek csupán egy részét képezi az átszervezés, illetőleg a létszámleépítés. Azt is tudom, ez az egyik legérzékenyebb téma. A debreceni üzemünkben mintegy 120 főtől szükséges megválnunk, éppen ezért tervünkről nyíltan tájékoztattuk az alkalmazottak képviselőit, a helyi önkormányzatot, valamint a nyilvánosságot. A szakszervezetek és az alkalmazottak képviselőivel folynak a tárgyalások, igyekszünk olyan megegyezésre jutni, hogy szociális intézkedéseinkkel enyhíteni tudjuk a létszámleépítéssel járó következményeket. Tisztességesen és korrekt módon, a törvéneket megtartva fogunk eljárni. Sőt, lehetőségeinkhez mérten, annak keretén felül is segítjük az elbocsájtott alkalmazottak kárenyhítését. A SzoleMeat és Csaba Hús üzemekben csak operatív változásokra kerül sor, ezek nem okoznak jelentős hatást a munkahelyek stabilitására. A nálunk maradó alkalmazottainkkal azon fogunk dolgozni, hogy üzemeink sikeresek és nyereségesek legyenek. Cégeink fejlesztése közös érdekünk, hiszen a mostanihoz hasonló, a húsipar számára kedvezőtlen időszakokban csakis stabil, erős és hatékonyan működő társaságok képesek megmaradni.

- Ezek után felmerül a kérdés: milyen lehet a Debreceni Hús jövője?

- Az új tulajdonostársaság célja egy erős, közép-európai húsipari vertikum kiépítése. A Debreceni Hús a másik két magyar húsüzemünkkel egy közép-európai holdingtársaság részeként fokozatosan teljesen más pozíciót foglal majd el a piacon. Jelenleg minden üzemünkben változások vannak folyamatban, a többi között a termékkínálatunk optimalizálása, a termelés specializálása. Nagy hangsúlyt fektetünk a termékek minőségére, fogyasztói közkedveltségükre, a gyártás hatékonyságára, illetőleg a magas fokú higiéniai követelmények megtartására. Az üzemek stabil működésének megteremtése elsődleges célunk, valamint, hogy a kiváló minőségű, hagyományos termékeink az új piacokon is nagyobb lehetőségeket kapjanak. Azáltal, hogy a Debreceni Hús a magyarországi üzemeinkkel együtt egy közép-európai holdingtársaság része lett, lehetősége nyílik kihasználni az erős pénzügyi hátteret úgy, hogy a kedvezőtlen változásokat áthidaljuk. Bízunk benne, hogy alkalmazottaink is egyetértenek a társaság céljaival, s ezeket közös erővel el tudjuk érni.

Avar -