HÚSOS 2005. XIII.évfolyam 1.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Béremelés januártól

Gyöngyösön, a Falcotrade Részvénytársaságnál az idén gyorsan megszületett a bérmegállapodás. Molnár Attila, a húsüzemben működő HDSZ-alapszervezet elnöke ennek ellenére nem igazán elégedett a tárgyalások során kialakult béremelés mértékével. Egy érdekvédő persze ritkán lehet elégedett, különösen a húsiparban. Minden esetre a Szurdokparti úton január elsejei hatállyal már a megemelt kereseteket utalják a számlákra, ami inkább csak azért érdemel figyelmet, mert az ágazatban a legtöbb cégnél csak április elsejétől vagy későbbi időponttól számíthatnak béremelésre. Ez a méltánytalan gyakorlat annyira elterjedt a szakmában, hogy egyes cégvezetők már-már normálisnak tartják, noha az év eleji áremelési hullám miatt az infláció már januártól erősen nyomja a munkából élő családok kasszáját.

Bizonyára ennek tulajdonítható, hogy a gyöngyösi kollégák, amikor a bértárgyalások során megismerték a munkáltató ajánlatát, további nyomásgyakorlás nélkül elfogadták azt, és felhatalmazták a szakszervezeti tárgyaló delegációt a bérmegállapodás megkötésére.

A részleteket illetően Molnár Attilától megtudtuk, hogy a szakszervezet három bérkategóriában 5-7 százalék közötti bérkövetelést fogalmazott meg, az alacsonyabb és közepes keresetűeknek magasabb, a helyi mércével jól keresőknek kisebb mértékű béremelést kívánt elérni. Pluszban a Thur Rt.-től átkerült munkavállalóknak további három százalékot kért az érdekvédelem. A béralkuban a munkáltató 5 és 7,5 százalék közötti béremelést kínált, de öt kereseti kategóriára bontva, ami az átlagos béremelés arányát, tömegét tekintve elmaradt a szakszervezeti követeléstől. Végül - mint erre fentebb utaltunk - a munkavállalók igent mondtak erre az ajánlatra, noha az egy árnyalatnyival alatta van az idei bérajánlásnak. A megkötött megállapodást tekintve Gyöngyösön a 2005. évi béralku egyezséggel, eredményesen lezárult.