HÚSOS 2003. XI.évfolyam .szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Úttörő előrelépés a szociális párbeszéd stabilizálásában

A magyarországi szociális párbeszéd során olyan áttöréseket sikerült elérni, amelyek döntő jelentőségűek lehetnek Magyarország, és példaértékűek a többi belépő ország számára - állapította meg európai szakszervezeti központunk egy közelmúltban kiadott közleményében.

Ebben az évben az EFFAT mindhárom szektorában (élelmezésipar, mezőgazdaság és vendéglátás,turizmus) kétoldalú megállapodások aláírására került sor a szociális partnerek között, s így lehetővé vált az ágazati párbeszéd bizottságok megalapítása. A mezőgazdasági szakszervezet (MEDOSZ) már február 3-án aláírta az egyezményt a munkaadói szövetséggel (MOSZ) és júliusban az első kollektív keretszerződést is megkötötte. Az élelmiszerszektor (ÉDOSZ és ÉFOSZ) követte a példát július 15-én, és a vendéglátó, turisztikai szektor (VISZ és IMOSZ) zárta a sort szeptember 19-én. Ezekből az egyezményekből mindent egybevetve a három ágazatban mintegy 800.000 dolgozó profitál.

Ezen megállapodások az EFFAT értékelése szerint megteremtették a kereteket a szakszervezetek és a munkavállalói szövetségek közötti rendszeres és kooperatív tárgyalások számára. Az egyes szektorok jellegének megfelelő súlypontozással az alábbi célokat fogalmazták meg a kölcsönös bizalomra épülő és szakszerű együttműködéssel kapcsolatban:

  • A kétoldali kooperáció erősítése a szakmai szakszervezetek és a munkavállalói szövetségek között;
  • A kollektív szerződések támogatása és erősítése;
  • Szakmai kérdésekben egy közös politikai álláspont kialakítása és képviselete;
  • Együttes fellépés a szektor bevételi- és foglalkoztatási viszonyainak javítása érdekében;
  • Az EU-belépéssel kapcsolatosan kooperáció minden olyan kérdésben amely a munkavállalást érinti;
  • Együttműködés a további jogalkotás és a jog gyakorlati alkalmazásának kérdéseiben,
  • Az EU-bővítéssel kapcsolatos továbbképzési eljárások kifejlesztése;

Az élelmezésipari és turisztikai szektor szükségesnek tartja a szakmánként illetékes albizottságok felállítását is. A bizottságok elvárják mind a kormánytól és a szakminisztériumtól, mind pedig a szakmák vezetőitől, hogy biztosítsák az eredményes működésükhöz szükséges szervezeti és anyagi alapokat, amit a kormány meg is ígért.

A szerződések megkötésének hátterében az a tény állt - emlékeztet az EFFAT közleménye -, hogy az elmúlt években az Európai Bizottság ismételten utalt a szociális párbeszéd szerkezeti hibáira a Magyarország belépésével kapcsolatos állásfoglalásaiban. Külön kiemelték többek közt az autonóm, kétirányú kapcsolatok gyengeségeit a szociális partnerek között. Az ágazati szintű bértárgyalások a munkabér kérdésében mindezidáig kivételnek számítottak. Az EU támogatásával és a dán szociális partner szakszerű segítségével megvalósítottak egy olyan projektet, amelynek kifejezett célja az ágazati szintű szociális párbeszéd - és az abban illetékes szociális partnerek - erősítése.