HÚSOS 2003. XI.évfolyam 3.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Elhúzódó bérvita Gyöngyösön

A szakszervezet kitart álláspontja mellett

Külső kameraállás

A sertésvágó üzem bejáratánál jártunk Molnár Attila üt. elnökkel, amikor egy tagbaszakadt , véres köpenyű, kezében kést tartó férfi jelent meg az ajtóban:
- Attila, mi lesz a lóvéval?- kiáltott a cseppet sem meglepett útikalauzom felé. - Látja, ennyire napi probléma a béremelés, hiszen már május második felében járunk - veti felém a szót. - Türelmet kérünk, rövidesen döntésre jutunk - nyugtatja a munkatársat a s zakszervezeti vezető. Aztán elmondja, hogy ma reggel is tárgyalt Purgel Attila vezérigazgatóval és Kovács Róbert gyárigazgatóval a 2003. évi bérmegállapodásról, de az álláspontok most sem jutottak közelebb egymáshoz. A munkavállalókkal egyeztetve, a szakszervezet 10 százalékos alapbéremelésre tett javaslatot, amire a munkáltató 2 százalékos alap és 2 százalékos mozgóbér bevezetésével válaszolt. Továbbá megajánlották, hogy bevezetik az ingyenes üzemi melegétkeztetést; Balatonalmádiban májustól szeptemberig hetente egy dolgozó családjával szállást és ellátást térítésmentesen vehet igénybe és változatlanul biztosítják a dolgozók kedvezményes húsvásárlását. A munkavállalók azonban csak az inflációnál magasabb alapbéremelést tartják elfogadhatónak. A május 28.-ra tervezett újabb bértárgyaláson dönteniük kell, hogy a hónap végéig aláírásra kerülhessen az ez évi bérmegállapodás április l-től hatállyal, a módosításra kerülő kollektív szerződés mellékleteként. (Lapzártáig nem született megállapodás -szerk. megj.) Az üzemi hirdetőtáblákon elolvashatók a szakszervezet, valamint a munkáltató képviselőjének bérajánlásai. Molnár Attila a szakszervezet nevében a munkavállalóktól méltóságteljes türelmet kért a bértárgyalások befejezéséig.

Nemcsak a pénz a gond

Tavaly a cég még az Arago Rt. csoportjához tartozott, idén már a Carnex csoport tagjaként tevékenykednek, miközben új vezérigazgató került hozzájuk, aki egyúttal a miskolci Borsi Hús Rt. vezérigazgatója is. Molnár Attila, aki tizenegy éve dolgozik az üzemben hűtőgépész és kazánfűtő munkakörben, s társadalmi munkában látja el a Húsipari Dolgozók Szakszervezete gyöngyösi alapszervezetének elnöki teendőit és tagja a felügyelő bizottságnak, valamint a HDSZ országos választmányának és az ügyvivő testületnek, nemcsak az alacsony átlagbér-színvonalban látja a kialakult feszült helyzet okát. Tény, hogy a tavalyi 84 ezer 340 forintos fizikai munkás- és a 97 ezer 500 forintos szellemi foglalkozású átlagbér a legalacsonyabbak közé tartozik a húsipari ágazatban. Mindamellett borzolja a kedélyeket, hogy a cégvezetés bejelentette: az eddigi órabér-rendszer helyett a teljesítmény szerinti bérezés bevezetését tervezik, először két hónapos garanciavállalás mellett a sertés- és marhavágó üzemben, majd a készítménygyártó részlegnél is. Ehhez normaszabályzatot kell készíteni, egyeztetni az érdekvédelmi szervezettel. A munkavállalók tudomására hozták, hogy amennyiben nem tudnak egyezségre jutni az általuk ajánlott bérkondíciókban, akkor nem tudják vállalni az ingyenes üdültetést, a melegétkeztetést, a kedvezményes áru húsvásárlást.

Molnár Attila szerint az érdekérvényesítésnek számos eszköze van, amivel ha szükséges, élni fognak, csak legvégső esetben gondolnak a sztrájk lehetőségére. A fizikai dolgozók körében most is nagy a fluktuáció, amit motivál a szociális juttatások szerény lehetősége. Segélyezésre egymillió forint áll rendelkezésükre, ami ugyancsak a legalacsonyabb az ágazatban. Nincs törzsgárda szabályzatuk, a hűséges munkának nincs igazán becsülete, a szakszervezet ezért is veszi fontolóra a törzsgárda szabályzat újbóli bevezetését, ami korábban már létezett.

Három lépcsőben

A szakszervezet állást foglalt a minimálbér három lépcsős rendezésében. Segédmunkások körében - normál munkakörülmények között - javasolt minimálbér 52 ezer forint; segédmunkásnak - kedvezőtlen munkafeltételek mellett, illetve betanított munkásnak - normál feltételek mellett - 55 ezer forint; betanított munkásnak kedvezőtlen feltételek mellett, valamint szakmunkásnak 57 ezer 500 forint. Ezt is egyeztetik a munkáltatóval. A vállalat az üzemegészségügyi szolgálat biztosítására szerződést kötött üzemen kívüli szakorvossal, aki az időszakos, kötelező egészségügyi szűrővizsgálaton túl háziorvosi feladatot is ellát a tb-kártyát leadók részére.

Az üzemi termelés az ISO 9002-es minőségi szabványsorozat szigorú élelmiszer-biztonsági követelményeknek megfelelően történik, a készítmények legmagasabb minőségi garanciájával. Az elmúlt időben az emlékezetes kerge-marhakór óta többször volt egészségügyi vizsgálat náluk, de mindenkor, mindenben megfeleltek a magas szintű minőségi előírásoknak. A cég termékei eljutnak a világ különböző országaiba. Idei, mintegy tízmilliárd forintos, tervezett árbevételük egyharmadát az exportra kerülő termékek jelentik. Korszerű vágóhidakon az un. "dán-vonalú" berendezések működnek, amit szívesen kaptunk volna lencsevégre, sajnos engedély hiányában csak külső, udvari felvételeket készíthettünk.

A sertés- és marhavágó üzem, a készítménygyártó részleg, a hűtőház jelentik a rt. produktív területét, a Szurdokparti úti főbejárat mellett van a cég húsáruháza, ahol a dolgozók előre leadott rendelésük alapján vehetik át kedvezményes áron az igényelt húsárut.

Javuló érdekvédelem

A részvénytársaság 4l7 dolgozójából százharminc tagja a szakszervezetnek, amely a korábbi években önálló szervezetként működött, de két éve csatlakozott a Húsipari Dolgozók Szakszervezetéhez. A héttagú üzemi tanács, az öt bizalmi lelkes, ügybuzgó tevékenysége is hozzájárult a szerény szociális juttatások megtartásához, s ahhoz, hogy a napokban Molnár Attila nyolc új tag belépési nyilatkozatát írhatta alá. A dolgozók bíznak abban, hogy a kitartó, következetes szakszervezeti magatartás végül is eredményhez vezet. Remélik, hogy a módosításra kerülő kollektív szerződésben a munkáskollektíva érdekei érvényesülnek.

Jó érzéssel beszélt az üt. elnök a szakmai utánpótlást jelentő negyven szakmunkástanulójukról, akik Dávid József szakoktatójuk vezetésével sikeresen sajátítják el választott mesterségüket. Figyelemmel kísérik, hogy a módosított Munka Törvénykönyve vonatkozó rendelkezései maradéktalanul érvényesüljenek. Éves túlóra keretük - amit igen nehéz betartani- személyre bontva 200 óra, ami az indulás percétől százszázalékos túlóra díjat jelent.

Minden fizikai munkás részére hat, a műszakiaknak három garnitúra védőruhát biztosítanak, amelynek tisztításáról a vállalat gondoskodik. A környéki településekről bejáró munkavállalók a 80 százalékos közlekedési költségtérítést kapják, s a munkáltató gondoskodik a bérletek beszerzéséről. A részvénytársaság minden dolgozója után befizeti az önkéntes nyugdíjpénztárba az alapbér 5 százalékát. A gyár régi dolgozói közül tíz a nyugdíjba vonulása után tovább dolgozik, rájuk is gondolnak majd, ha a törzsgárda szabályzatukat sikerül megalkotniuk.

Molnár Attila jelenleg megbízott szakszervezeti elnök, akit a rövidesen sorra kerülő szakszervezeti választáson minden bizonnyal véglegesít, megválaszt a tagság. A cégnél eltöltött tizenegy év alatt, a most harmincéves fiatalember bizonyította rátermettségét, élvezi az emberek bizalmát. Az elhúzódó bérviták ellenére eltökélt abban, hogy a végleges döntés a munkavállalók javát szolgálja.

GREGOR PÁL