HÚSOS 2001. IX.évfolyam 5.szám
KITEKINTÉS

Megerősödhetnek a szakszerveztek

Kiss Péter, az MSZP munka világa kabinetjének vezetője

Újraértékelték a munkavállalói érdekvédelemhez fűződő kapcsolataikat a szocialisták és a kollektív érdekvédelem klasszikus feladatain túl, a jövőben nagyobb társadalmi szerepet szánnak a szakszervezeteteknek - ez derült ki azon a beszélgetésen, amelyet szeptember végén szakszervezeti újságírók folytattak Kis Péter (képünkön) volt munkaügyi miniszterrel, az MSZP munka világa kabinetjének vezetőjével.

Őszinte számvetés és a társadalmi, gazdasági kihívások szakszerű mérlegelése jellemezte a munka világát jól ismerő újságírók és a választási küzdelemre készülő szakpolitikus párbeszédét. Kis Péter kifejtette: ha a baloldal kormányra kerül, szociális téren olyan fordulatot kíván végrehajtani, amely nem csak a mostani polgári kormányhoz, hanem a korábbi szociál-liberális alternatívához képest is fordulatot jelent. Európai bérek, teljes körű foglalkoztatás, rövidebb munkaidő, folyamatosan megújított szaktudás, rugalmas nyugdíjba vonulás és valódi érdekegyeztetés jelenik meg az új elgondolások horizontján.

Lényegesen megváltozna az érdekvédelem helyzete, a szakszervezetek fontos társadalmi szerepet kapnának több területen is. Ezek sorában a politikus megnevezte a felnőttoktatást, a fogyasztói érdekvédelmet, a társadalombiztosítás felügyeletét, a munkavédelmet, a területfejlesztést és a bértarifa rendszer működtetését. Ezáltal a munkavállalók képviselői jelentős pozíciókhoz jutnának az elosztás és a társadalmi ellenőrzés intézményeiben. Kijelentette: egy leendő szocialista kormány gyakorlatilag felsőháznak (második kamarának) tekintené a Gazdasági és Szociális Tanácsot, amely előzetesen megtárgyalná a fontosabb törvényeket.

Kérdésekre válaszolva a volt munkaügyi miniszter önkritikusan szólt az 1994- 1998 közötti időszak mulasztásairól, elszalasztott lehetőségeiről, amely esetenként kiábrándítóan hatott a szakszervezeti tisztségviselők körében. Feltehetően a múltbeli tanulságokkal is magyarázható, hogy az újabb megmérettetésre készülő MSZP nem választási kampányra és parlamenti helyekre irányuló együttműködésre, hanem választási ciklusokon átívelő szilárd kapcsolatokra törekszik a szakszervezetekkel.

(hl)