1999. VII.évfolyam 5-6.szám

SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Megujúlhat az érdekvédelem?

Válaszol: Kapuvári József, a HDSZ elnöke

- Kire és mire szavaztál az MSZOSZ szövetségi tanácsának azon az ülésén, amelyen Sándor László bizalmi szavazást kért és - mint ismeretes - meg is kapta a bizalmat?

- Szakszervezetünk képviselői - köztük magam is - nem szavazatot adtunk le, ami azt fejezte ki, hogy az MSZOSZ elnöke nem élvezi a bizalmunkat. Ami a kérdés másik felét illeti, vagyis azt, hogy mire szavaztunk, mi az MSZOSZ megújulására adtuk a voksunkat.

- Mi ennek a megújulásnak az iránya és tartalma?

- Egy szervezet megújulása elsősorban a személyek változását jelenti, hiszen a szervezet emberekből, a tagságból és vezetőkből áll. Mert például a számítógép- park cseréje nem jelenti a szervezet megújulását.

A megújulás iránya, hogy a szakszervezetek megtalálják helyüket és betöltsék szerepüket a mai, gyorsan változó - divatosan szólva - globalizálódó világban. Azért kell megtalálnunk helyüket, mert léteznek és hatnak olyan elméletek is, miszerint nincs szükség szakszervezetekre.

E felfogás lényege, hogy a munka világának legfontosabb kérdéseit a parlamentek törvényekben elrendezik, amelyeket meg nem, azokban a munkavállalók polgári peres úton érvényesíthetik érdekeiket. Ebben a felfogásban valóban nincs szükség szakszervezetekre, ám a valóság ezt a nézetet cáfolja.

- Miért?

- Azért, mert 1990 óra újból létezik a munka-tőke ellentéte, s a tőke jelentős erőfölénnyel rendelkezik nemcsak a gazdaságban, hanem a törvényalkotás befolyásolásában is. A modern polgári társadalmak, az EU-országok éppen arról ismertek, hogy ezt az erőfölényt törvényileg próbálják ellensúlyozni. A jog érvényesítéséhez azonban eszközök is kellenek. A munkavállalók legfontosabb eszköze a szakszervezet, illetve a szervezkedés lehetősége. Ezért föl sem merül, hogy a szakszervezetek a polgári demokráciáknak nem ugyanolyan szerves részét képezik, mint a politikai pártok és a civil szervezetek.

- Tehát mi a megújulás tartalma?

- Olyan szakszervezeti szövetséget működtetni, amelynek van stratégiája és taktikája, amelynek rendezettek a viszonyai a politikai, gazdasági partnereivel, amely nincsen politikai karanténba zárva, amelynek vannak eszközei tagságának befolyásolására és a magáról alkotott kép alakítására. Ilyen eszközökhöz tartozik, hogy legyen szellemi háttere, saját sajtója, képzési rendszere, legyenek műhelyei, használja a modern kommunikációs eszközöket, a rádiót, a televíziót, az internetet. Mindehhez meg kell teremteni az anyagi forrásokat és a személyi feltételeket. Ezek ugyanis együtt képesek biztosítani a szakszervezetek nyomásgyakorló képességét, ha szükséges, a sztrájk szervezését.

- Valós gond a mozgalomban az utánpótlás kérdése is. Hogyan látod ezt?

- A szakszervezeti mozgalomban vissza kell hogy tükröződjék a nemzedékváltás is. Az elmúlt tíz évben megjelent a munkahelyeken és folyamatosan bővül egy olyan generáció, amely élményeit már a rendszerváltás után szerezte. Ehhez a nemzedékhez meg kell találnunk az utat.

- Hogyan lehet megtalálni ezt az utat?

- Meg kell szólítani, ismerni őket, tudni kell róluk, hogyan vélekednek a dolgokról, saját sorsukról, az őket körülvevő világról és megmutatni nekik, hogy a szakszervezet is lehet egyik eszköz, egy keret, amelynek segítségével elérhetik céljaikat. Az egyén alkupozíciója egy dologban nem változott a globalizáció megjelenésével sem: aki nem rendelkezik specifikus, ritka s ennélfogva kiemelkedő szaktudással, az a piaci alkuban alulmarad a tőkével szemben.

- A megújulás része a stílus, a hangnem, a nyelvezet, a tisztségviselői magatartás is. Mit gondolsz erről?

- A szakszervezeti tisztségviselő kiválasztásához más társadalmi szerepekhez képest is nagyobb bizalomra, elfogadottságra van szükség. Szakszervezeti vezetőnek lenni nemcsak szakmai alkalmasság kérdése, de annak a képességnek a megléte is, hogy véleményformáló munkatársai körében bíznak a szóban forgó tisztségviselő ítélőképességében. A bizalom megszerzése nem lehetséges tisztesség, erkölcsi tisztaság nélkül. Más szóval: a szakszervezeti vezető ne legyen támadható, zsarolható, megvásárolható.

(Meglelent a Magyar Vasutasban)

- kárpáti -

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre