1997. V.évfolyam 6.szám

KITEKINTÉS

Közelebb egymáshoz

Milyen benyomásokat szerzett a húsosok kongresszusán - kérdeztük Dr. Borsik Jánostól, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének társelnökétől, a mozdonyvezetők ismert vezetőjétől.

- Rendkivül jó benyomásokat szereztem. Mindig izgalmas egy másik szervezet, egy erős csapat tanácskozásán részt venni. Akárhány kongresszuson vagyok jelen, mindig ugy érzem, van tanulnivalóm. A munkavállalói érdekvédelem olyan szakma, amiről sohasem lehet eleget tudni.

Azt hiszem, hogy a húsos kollégák szervezeti összetartozás nélkül is érzik a mi szolidaritásunkat. A kiszolgáltatottságban ébredő erő áttöri a konföderációk határait. Nagyon jó megközelítést mondott erről Kapuvári elnök úr, amikor arról beszélt, hogy a HDSZ nem kiván egyik országos szövetségből a másikba átlépni, s azután esetleg visszalépni, hanem a konföderációknak kell közeledni egymáshoz. Meggyőződésem, hogy Magyarországon nincs szükség hat konföderációra, hat szakértői bázisra, hat kutató intézetre, hat képzési rendszerre.

Az elnök úr javaslatát mi tovább visszük, hiszen az Autonóm Szakszervezetek Szővetségének kongresszusa december 10-11-én lesz Debrecenben, s ott napirenden lesz ez a kérdés.

- A kongresszus tapssal kisérte a szekszárdi ügyben személyesen Dr. Borsik János, illetve az autonóm szakszervezetek segítségéért mondott köszönő szavakat.

- A segítségért nem vártunk köszönetet, de jólesett. A szekszárdiak kerestek meg bennünket, de ebből egy percig sem támadt vitánk a HDSZ elnökével. Bizonyos feszültségek ugyan voltak, és erről - a Húsosban először - talán már lehet beszélni. Ismeretes, hogy idén februárban a hat országos konföderáció vezetője Balatonszemesen tanácskozott. Éles vita alakult ki ott köztem és Sándor László, az MSZOSZ elnöke között egy Népszabadságban megjelent nyilatkozatom miatt, amelyben kijelentettem, hogy a szekszárdi ügyben az MSZOSZ határozottabban is felléphetett volna. Mondtam azért, mert tudom, hogy egy konfliktusban milyen sokat jelent a kiállás, a segítség. Ilyen helyzetekben a konföderációknak össze kell fognia. Szekszárdon ez bizonyos mértékig megtörtént. A vita egyébként lezárult, közelebb kerültünk egymáshoz.

- Szekszárd példája megmutatta talán, hogy ha baj van, az egymással egyébként vitatkozó szakszervezetek is össze tudnak fogni.

- Igy van. Ezt az üzenetet kell tovább vinni, és azt amiről itt szó esett: a mai bonyolult, költséges szakszervezeti struktúra nem feltétlenül szolgálja a munkavállalók érdekeit. Két-három országos szövetség tökéletesen képes lenne ellátni a magyar munkavállalók érdekvédelmét.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre