1997. V.évfolyam 3.szám

KITEKINTÉS

Lengyelországi mozaik

A Szolidaritás szakszervezettel kialakult kapcsolat újabb állomásaként meghívót kaptunk a lengyel élelmiszeriparos kollégák ágazati kongresszusára, amelyet május 22-24. között, a Varsótól mintegy 25 km-re fekvő üdülőhelyen, Ryniában tartottak. A programban szerepelt az I. Élelmiszeripari Szakszervezeti Sportnap megrendezése, amelyre egy magyar kispályás labdarúgócsapatot is meghívtak.

A kongresszus elnöksége, balról Németh György és Kapuvári József
Szakszervezetünk képviseletében Németh György alelnök és jómagam vettünk részt a tanácskozáson, a magyar sportolókat pedig a Pick Szeged Rt. Baranyi József, Barbócz Ferenc, Dékány Csaba, Herédi Attila, Homolya János, Kószó Tibor, Kószó Zsolt, Simon Csaba összetételű kispályás labdarúgócsapata képviselte. Külföldi meghívottként rajtunk kivül a német élelmiszeripari szakszervezet (NGG) képviselője vett részt a tanácskozáson.

A lengyel élelmiszeripar privatizálása még csak kisebb részben történt meg, a húsipari cégek egy nagy része is magánosítás előtt áll. Jelen vannak az élelmiszeriparban ugyanakkor a Magyarországon is ismert multinacionális vállalatok, mint például a Philip Morris, a Nestlé.

Miroslav Nowicki elnök beszámolójából megtudtuk, hogy a Szolidaritás Élelmiszeripari Titkársága 1996. júniusától teljes jogú tagja a Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége Élelmiszeripari Tagozatának (IUL) és az Európai Szakszervezeti Szövetségnek (EAL). A hagyományos élelmiszeripari ágazatok mellett az Élelmiszeripari Titkársághoz tartoznak a szállodák és vendéglátóipar szervezett munkavállalói és különlegesség, hogy az állami cégként működő szerencsejátékokkal foglalkozó vállalkozás szervezett dolgozói is idetartoznak. Az Élelmiszeripari Titkárság a nemzetközi szövetségen kívül kétoldalú kapcsolatot tart fenn a német, a szlovák és a svéd élelmiszeripari szakszervezettel, valamint Magyarországon az Élelmiszeripari Szakszervezetek Uniójával, szakszervezetünkkel.

A kongresszus megszavazta a HDSZ-szel való együttműködés folytatását. A lengyel szakszervezetek helyzete sok mindenben hasonlít a magyarokéhoz, többek között elhangzott, hogy a munkaadók mind agresszívabbak lesznek, szükség volna ágazati tarifa-megállapodásokra, de ott is hiányoznak a nagyobb munkaadói szövetségek, így nem lehet ágazati tarifa-megállapodásokat kötni. A vitában a hozzászólók elmondták, hogy szükség lenne működési változásokra, nagyobb szerepet kellene szánni a Titkárságon belül a regionális és szakmai szerveződéseknek, amelyhez természetesen a pénzügyi feltételeket is biztosítani kell. Nagy vita folyt az élelmiszeripari területi képviseletek létrehozása körül. A Szolidaritás területi képviseletei nem igazán tudják átfogni a 16 titkárság területén jelentkező feladatokat. A kongresszuson a hozzászólók többször visszatértek az ágazati kollektív szerződések, tarifális megállapodások jelentőségére, létrehozásának szükségességére. A Szolidaritás szakszervezet bátorítani kívánja a munkaadókat, hogy hozzanak létre nagyobb munkaadói szövetségeket, ennek érdekében törvényileg is helyzetet kíván teremteni. Van ugyan egy lengyel Munkaadói Szövetség, de az kevés. Az ágazati kollektív szerződések szükségességéről a Szolidaritás konferenciát szervez, amelyet támogat a lengyel munkaügyi minisztérium és más szervezetek is.

A kongresszus foglalkozott az EU csatlakozással is, a Szolidaritás szerint a kormánynak szociális programot kellene készíteni az EU-ba való belépéshez, amely programban területenként irányoznák elő a szükséges fejlesztési lépéseket. A kongresszuson elhangzott vélemények szerint a lengyel kormány az EU-ba való belépést fenntartás nélkül támogatja.

A Szolidaritás pártokhoz, politikához való viszonya, ahogy az a kongresszuson is megállapítható volt, lényegesen eltér a magyar szakszervezetek felfogásától. A Szolidaritás az aktív politizálás híve, részt vesz egy választási koalícióban és arra törekszik, hogy saját tagjait minél nagyobb számban bejuttassa a törvényhozásba és törvényi úton is felhasználja befolyását a munkavállalók életkörülményeinek, helyzetének javítására. A törvényalkotásban való részvételen keresztül történő érdekvédelemhez, érdekérvényesítéshez nagy reményeket fűznek és az aktív politizálással is javítani kívánják az általuk képviselt munkavállalók helyzetét.

A kongresszuson lehetőséget kaptak a külföldi meghívottak is a véleményalkotásra.. Az NGG nemzetközi titkára, Dr. Burchard Bösche elmondta, hogy nagyon fontos partnernek tekintik a Szolidaritást, és továbbra is minden eszközzel segítik munkáját. A segítség kölcsönös lehet, melyre elmondott egy példát is, miszerint egy német vállalkozó lengyelországi üzemének dolgozói szolidaritásukkal, a sztrájkoló németországi üzem kapacitásának pótlását megtagadva, támogatták a német kollégák küzdelmét. Szakszervezetünk részéről is hangzott el hozzászólás a magyarországi helyzetről, a munkaügyi kapcsolatokról, a privatizációról, a szakszervezetek politikai szerepvállalásáról.

A magyar csapat a lengyel sporttársakkal
Átadtuk meghívásunkat lengyel barátainknak a HDSZ 90 éves jubileumi kongresszusán való részvételre, amelyet elfogadtak. A kongresszus után megrendezett Élelmiszeripari Sportnapon a lengyel kollégák nagy szeretettel fogadták a szegedi sportolókat. A magyar vendégeket felkészülten várták, Himnusszal, Szózattal, zászlóval, barátsággal. Csapatunk a kilenc induló közül a harmadik helyen végzett, a lengyelek által is buzdítva.

Kapuvári József

előző cikk újság tartalomjegyzék  
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre