1996. IV.évfolyam 6.szám

BÉR
ÉS
MUNKA

A tagság támogatja az 1997. évi bérkövetelést

A HDSZ választmánya 1996. október 31-én, Balatonfüreden megtartott kibővített ülésén arról határozott - az októberi szakmai-érdekvédelmi konferencián kialakított álláspont és a tagság véleménye alapján -, hogy az 1997. évre a szakszervezet minimálisan 22 százalékos bérfejlesztést tekint elfogadhatónak. Felkérte az alapszervezeteket, hogy a helyi gazdasági feltételek, a bérszínvonal és a kialakult gyakorlat alapján alakítsák ki az állásfoglalásukat és a jövő évi bérkövetelésük mértékéről írásban tájékoztassák munkáltatójukat. A testület 22 ezer forintban határozta meg az ágazatban az elérendő minimálbér mértékét.

Kapuvári József elnök emlékeztette az ülés résztvevőit, hogy az október 15-i szakmai-érdekvédelmi konferencián közösen kialakított 22 százalékos bérfejlesztési elképzelés széles körben ismertté vált, a szakma a Magyar Rádiótól és a Magyar Hírlap - nem utolsósorban a Húsos - hasábjairól megismerhette a szakszervezet törekvését. A széles körű tájékoztatás lehetővé tette, hogy a helyi szakszervezeti bizottságok „megszondázzák" a tagságot, s ezáltal szilárd bázisról induljon az 1997. évi béralku. A testület tagjai beszámoltak a 22 százalékos „irányszám" fogadtatásáról, illetve a bértárgyalások helyi előkészítéséről.

A Húsnagykernél a kollégák kedvezően vélekedtek a 22 százalékról, ugyancsak támogatják a 22 ezer forintos minimálbér elérését, mert jelenleg vannak 18 ezer forintos bérek is. A korábbi években nem készült írásos anyag a bértárgyalásokról, alkuról sem nagyon beszélhetünk, most nagy a várakozás.

A Solventnél még az 1996. évi bértárgyalás sem fejeződött be, ha tovább késik a megegyezés, akkor „összevonódik" a két évre szóló követelés. Egyébként az év során volt egy 13 százalékos emelés, amit a bérfejlesztés részeként a szakszervezet elfogadott, de nem tekintette az igények végleges kielégítésének.

A Ringánál a vezetők úgy reagáltak a 22 százalékra, hogy „majd meglátjuk mit enged meg az ÁPV Rt." Az állami cégnél lényegében korlátozzák a béralkut.

A Zalahúsnál az idei évre gyakorlatilag nem volt bérmegállapodás, a társaság vezetése a maga szempontjai szerint alakította a kifizetéseket. Eszerint 22,5 százalékos bérnövekmény mutatható ki az idén Zalában. Emögött persze nagyon sok túlmunka és teljesítménynövekedés áll. Egyes vélemények szerint a bérmegállapodás mellőzésével a cég vezetése sokat kockáztat, mert ha nem lesz munka, akkor drasztikusan visszaesnek a bérek és akut sztrájkhelyzet alakulhat ki.

Pápán remélik, van még esély arra, hogy tárgyalásokkal érjék el 1997-re a 22 százalékot. Az idei béralku során a vezérigazgató azzal vélte erősíteni a tárgyalási pozícióját, hogy megszüntette a tagdíj-levonást. Várhatóan az idén is erőből próbálja megoldani a kérdést, ami növelheti a feszültségeket.

Szombathelyen is elhúzódott az idei bérfejlesztés második lépcsője. A cégvezetés korrektnek nehezen nevezhető eszközökkel érvényesítette elképzelését az érdekvédelemmel szemben. Közben vezér-váltás történt, az új főnök egyes megnyilatkozásai nem hagynak kétséget, hogy nehéz tárgyalások várnak a szakszervezetre a jövő évi bérharc során.

Cegléden elkészült a javaslat az új kollektív szerződésre, kilátásba került az elfogadása. A béremelést illetően a dolgozók reményei 22 százalék fölött járnak, mérlegelik, hogy meddig mehetnek el a tárgyalások során.

Miskolcon az idén 16-28 százalékos bérfejlesztés volt a különböző foglalkozási csoportoknál. A jövő évre szóló ajánlásokkal egyetértenek.

A Délhúsnál Brun József vezérigazgató gyorsan reagált az országos konferencia állásfoglalására, sürgette a választmány döntését, illetve a helyi szakszervezeti bizottság konkrét ajánlatát. A jövő évi bérfejlesztések várhatóan összekapcsolódnak a cégnél folyó átszervezésekkel, a munkakörök változásával. Szolnokon némi bizonytalanságot okoz a tulajdonos-változás. Készülnek a tárgyalásokra, szeretnék, ha a februári kifizetéseknél már a felemelt bérek lennének a borítékban.

Szekszárdon széles körben tájékoztatták a dolgozókat. Sokan úgy vélik, hogy az infláció magasabb lesz 22 százaléknál. Fontosnak tartják, hogy mindenki részesüljön bérfejlesztésben, differenciálás csak a 22 százalék fölött legyen.

Gyulán a tagság reálisnak tartja a minimális 22 százalékos országos követelést, de helyben ezt „megfejelik", mert többet szeretnének ennél elérni. - A dolgozóktól meg kell kérdezni, hogy mit akarnak, s ez eldönti a tárgyalási pozíciókat - javasolta kollégáinak Bezdán János.

Szegeden elégedett lenne a kollégák egy része jövőre a 12 százalékkal. Egyenlőre mindenkit még az év végi kifizetések foglalkoztatnak.

Az elhangzott „helyzetjelentések" alapján a választmány - a konferencia állásfoglalását megerősítve - elhatározta, hogy a HDSZ az 1997. évi bértárgyalásokon 22 százalékot tekint elérendő minimális eredménynek; 22 ezer forintban javasolja megállapítani a minimálbér mértékét; kívánatosnak tartja, hogy bérfejlesztésre január 1-jétől kerüljön sor.

A testület támogatásáról biztosította a debreceni kollégákat, akik az 1996. évi bérmegállapodás végrehajtását illetően vitába keveredtek a munkáltatóval.

*

A választmány áttekintette a szekszárdi sztrájk tapasztalatait, s úgy döntött, hogy korszerűsíteni kell a HDSZ sztrájkszabályzatát.

előző cikk újság tartalomjegyzék következő cikk
rovatban vissza rovat tartalomjegyzék rovatban előre