![]() |
2010. XVIII. évfolyam 6.szám |
BÉR ÉS MUNKA |
A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének 2011. évi bérpolitikai irányelveiA HDSZ választmánya pécsi ülésén áttekintette a keresetek 2010. évi várható növekedését, a jövő évi adó- és járulékváltozásokat, a várható gazdasági folyamatokat és meghatározta a 2011. évi bérpolitikai irányelveit.
Az adórendszer változása miatt a bérek nettó értéke differenciáltan alakul:
A nettó keresetek növekedéséhez - az infláció miatt - azonban a fentieket meghaladó mértékű bruttó béremelés szükséges. Változik a béren kívüli juttatások adózása, valamelyest csökken az adóteher. A juttatásoknak a nettó megtakarítás mértékével történő növelése szerényen javíthatja a jövedelmi helyzetet. A kormány prognózisára alapozva várhatóan nőni fog a húsipar teljesítménye, árbevétele. Az elérhető termelői, átadási árak növekedése nehezen prognosztizálható. A jövő évi bérkövetelés kialakításához a vállalkozás helyzetét, az inflációs prognózist és az adóváltozásokat célszerű alapul venni. A 2010. évben megvalósított vállalati bérpolitika, valamint a 2011-ben bekövetkező változások miatt még az előző évhez képest is differenciáltabban indokolt megfogalmazni a konkrét vállalati bérköveteléseket. A normamódosítás jelenlegi gyakorlata befolyással bír a munkavállalói jövedelmekre. A normakövetelmények folyamatos növelése miatt létrejött termelékenység növekedés - ahol még nem történt meg - felét bérpolitikai elvként be kell építeni a kollektív szerződésekbe. A húsipar bérszínvonala akár az élelmiszeriparhoz viszonyítva, akár a nemzetgazdasági átlaghoz, továbbra is jelentős elmaradásban van, a feldolgozóiparon belül az utolsó előtti. A 2011. évi adóváltozások következtében a HDSZ tagságát alkotó vállalkozásoknál egy szerény reálkereset növekedést biztosító béremelési követelést célszerű megfogalmazni. Szerény reálkereset növekedést mintegy 8,5 % bruttó béremelés biztosíthat a várható inflációt is figyelembe véve.
Célszerű a tárgyalások mielőbbi megkezdése akkor is, ha a konkrét béremelések időpontja 2011. január elseje utáni dátumra esik. A béremelésről történő megállapodás önmagában is pozitív, ösztönző hatással bír akkor is, ha a konkrét béremelésre később kerül sor. A HDSZ Elnöksége a bértárgyalási, béremelési javaslatot írásban legkésőbb 2010. december 20-ig megküldi a Gazdasági Társaságok vezetőinek. A választmány javasolja a bértárgyalások segítésére a HDSZ országos vezető testületeinek bevonását a béralkuba. Pécs, 2010. november 22.
|
elöző cikk | újság tartalomjegyzék | következő cikk |
rovat tartalomjegyzék | rovatban előre |