![]() |
2008. XVI. évfolyam 6.szám |
SZAK- SZERVEZETI ÉLET |
Búcsú Bezdán Jánostól
Harmadnapon a HDSZ ügyvivő testülete a békési városban kihelyezett ülésen emlékezett meg elhunyt alelnökéről, koszorút helyezett el a sírján és mécsest gyújtott tiszteletére. A gyász és emlékezés érzéseit Németh György társadalmi elnök foglalta szavakba a virágokkal borított sírnál: „Mély megrendüléssel vettem - de nem tudomásul -, hogy elment egy kolléga, egy szakszervezeti vezető, egy barát, egy szakember, egy ember. A családjáért, a szakmájáért, a munkájáért élt és tett mindent. Ha ott lehettem volna, ha ott lettem volna a ravatalodnál, talán ama római szavaira utalva úgy fogalmazok: nem temetni jöttem Cézárt! Nem temetni akarlak kedves barátom, hanem búcsúzni jöttem. Búcsúzni attól, akivel annyi szép és küzdelmes évet töltöttem együtt. Nehéz szavakba önteni mindazt, ami most megfordul a fejemben. Nem vagyok felhatalmazva, hogy nekrológot írjak Rólad, csak elköszönni, csak búcsúzni jöttem, megtartva magamban mindazt a sok szép emléket és évet, amit sikerült eltölteni együtt. Búcsúzom, nyugodjál békében!”
Bezdán János 1965-ben ipari tanulóként kezdett dolgozni a Gyulai Húskombinátban, ahol hentes szakmát szerzett. Később a legkiválóbb szakmunkások közé kűzdötte fel magát, munkahelyi vezetői megbízatásokat látott el. Szakszervezeti tag lett, tisztségeket vállalt, majd 1980-ban megválasztották az alapszervezet titkárának. 1989-ben egyik alapítója a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének, az elnökség tagja, 2005-től alelnök. Az elmúlt két évtizedben a gyulai húsosok vezetőjeként kiemelkedő szerepet vállalt a húsüzem fennmaradásáért, a szakmai hagyományok megőrzéséért, a munkahelyek megtartásáért, a munkavállalók jogainak érvényesítéséért folytatott érdekvédelmi harcokban. Becsületes, bátor kiállása, embersége és szeretetre méltó egyénisége miatt sokan becsülték az egész szakmában és a szakszervezeti mozgalomban. Kiemelkedő munkáját a HDSZ Aranygyűrűvel, az MSZOSZ Érdeméremmel, a munkaügyi tárca pedig Miniszteri kitüntetéssel ismerte el.
Elment egy elöljáróSokszor hallottam Bezdán János felszólalásait tanácskozásokon. Sokat beszélgettünk értekezletek szüneteiben erről-arról. Hallgattam ízes beszédét, egyéni hangsúlyozását, hol derűvel, hol indulattal kísért mondatait és lassan megértettem a titkát. Bezdán János szerette az övéit, szerette a szakmáját, a munkát, és szerette a rendet maga körül. A munka, az élet rendjét. Munkásember lett és az maradt világ életében. A gyulai húsüzem dolgozója. Egy a sok közül. Első az egyenlők között. Sok mindenben első.
Beszélgetéseink során, ha ültünk a füredi szálló halljában, sétáltunk a hamburgi karácsonyi vásárban, telefonon egyeztettük a sztrájkbizottság feladatait, szerveztük a demonstrációt, gyakran szóba hozta, hogy mi a véleménye a gyulai henteseknek az éppen napirenden lévő kérdésről. Évtizedek alatt pontosan kitanulta, hogy mi vállalható és mi az, ami nem egyeztethető össze az általa képviselt emberek érdekeivel. Országos fórumokon a szavai és tettei emiatt gyakran zsinórmértékül szolgáltak. Ha valamivel egyetértett, valamiért kiállt, azon az úton el lehetett indulni. Sokszor éppen maga jelölte ki a járható utat, és nem volt rest elől haladni. Elöljáró ember volt. Bezdán János sokat tett a közösségért, érdemeket szerzett, munkáját elismerés és tisztelet övezte. Gyulán, a húsos szakmában, és az országos szakszervezeti mozgalomban egyaránt. Elért azonban ennél többet is. Sokan szerették. Varázslatos személyisége, tiszta jelleme átsegítette minden vitán, egyezkedésen, bukáson és győzelmen, távol állt tőle a harag és a gyűlölet. Mint harcos, tisztelte ellenfeleit és becsülte barátait. Gondja volt mindig azokra, akiket kedvelt, szeretett. Megosztotta velük örömeit, vitte ajándékait az ünnepekre, számon tartotta magánéletük eseményeit. Férfias felfogásától távol állt a fecsegés, az intrika, a bajkeverés. Titkaira vigyázott. Bajaival nem szívesen terhelt másokat. Talán az utolsó percig hitte, hogy megbirkózik a rátört betegséggel, nem engedte közel magához a halál gondolatát. Utolsó találkozásunk alkalmával azt játszottuk, hogy játszunk megint. Végtelen játszmákat, tetteket viszünk végbe, amelyek nem érnek véget a halállal. János, barátom, sokat tettél értünk, megőrizzük az emlékedet. A hiányod fájó. Nyugodj békében! Horváth László
|
újság tartalomjegyzék | következő cikk | |
rovat tartalomjegyzék | rovatban előre |