HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 1.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Nehéz bértárgyalások előtt

Hiába reménykedtek a húsipari munkavállalók, hogy idén az emelkedő árakat gyors ütemben követi a bérek emelkedése, nem változott az évekkel korábban kialakult rossz gyakorlat. A cégek többségénél év elején el sem kezdődtek a bértárgyalások - állapította meg a HDSZ ügyvivő testülete január végi ülésén.

A kiadások nőttek

Az alapszervezeti vezetők beszámolói szerint az évekkel ezelőtt kialakított rossz szokás szerint januárban éppen csak egyeztetések történtek, a munkáltatók gondosan titkolják a tárgyalási szándékukat és kevés jóval biztatják a szakszervezeti tisztségviselőket. Igaz, hogy egyes helyeken tényleg nem éppen rózsás a helyzet, bizonytalanok az idei kilátások.

A Pick Szeged Zrt-nél pozitívumként értékelhető, hogy 86 330 forintban állapították meg a minimálbért január 1-től, amelyről írásos megállapodás írtak alá a szociális partnerek. A szakszervezet az idei évre benyújtott bérkövetelésére írásos választ kapott, amelyben a cégvezetés jelezte, hogy az ágazat mostani helyzetében csak március elején tud konkrét béremelési ajánlatot adni, megegyezés esetén április 1-től tervezik a béremelést. Ennek megfelelően kezdték meg a bértárgyalások előkészítését, illetve szakszervezeten belül a telephelyek közötti egyeztetéseket.

Gyöngyösön, az egykori húsüzem romjain nem béremelésről álmodtak az új év hajnalán, hanem arról, hogy megkapják a bérüket a felszámolás során. Mintegy 230 fő vár arra, hogy hozzájusson a járandóságához. A marhavágó működik, de a foglalkoztatottak egy csoportja közvetlenül a testületi ülés előtt kapott értesítést csoportos leépítésről. Az a szóbeszéd járja, hogy ledózerolják az üzemet, amelyet egyébként néhány éve korszerűsítettek támogatásból. Ha a hír igaz, furcsa következtetések adódnak az ágazati irányítás előrelátásáról. - Valakik majd olcsón hozzájutnak az eszközökhöz - jegyezte meg az ülés egyik részvevője.

A Solventnél nem válaszolt a cégvezető a szakszervezet bérlevelére, de azt „üzenték”, hogy az idén ne számítsanak a dolgozók béremelésre. Tavaly a nyár közepén és decemberben volt bérrendezés, feltehetően az időhúzás motiválja idén is a munkáltatót, de a szakszervezet érdemi választ kér a levelére.

Békéscsabán az üzemvezető a cégcsoport vezetőjére hárította bérügyben a választ, jelezve, hogy a debreceni megegyezés után várható tényleges egyesség helyben. Ennek a csabaiak nem örülnek, mert tavaly végül is kevesebb béremelést kaptak, mint a debreceni és szolnoki kollégáik.

Kaposváron nem kapott választ a szakszervezet, de felszólításra január 23-án leült tárgyalni a munkáltató. Béremelési ajánlatot nem adott, azt csak február 13-ra ígért, de áttekintették a cég helyzetét, a rendelkezésre álló információkat.

Pápán ugyancsak nem érkezett hivatalos válasz a cégvezetéstől, az „üzenetek” arról szólnak, hogy nincs lehetőség béremelésre, mivel csökkenteni kell a költségeket. A juttatások terén keresik a megoldásokat, hogy fékezzék a keresetek reálértékének a csökkenését. Pápán egyébként - hasonlóan több húsüzemhez - pörög a cég, sok a munka.

Gyulán február végére készül el az üzleti terv, akkor várhatóak érdemi tárgyalások. A bérlevélben foglaltak jegyében megkezdődtek a tárgyalásokat előkészítő egyeztetések.

A Szegedi Paprikánál január 21-én megtartották a bértárgyalás első fordulóját, a cégvezetés 6 százalék körüli bérajánlást körvonalazott, plusz a béren kívüli juttatások megemelését. A tényleges béremelés április 1-től várható, mivel az átvevő multik késleltetik a termékek árának megemelését. A létszám stabil, a kampányszerű feladatokat kölcsönzött munkaerővel oldják meg.