HÚSOS 2006. XIV.évfolyam 3.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Eredménnyel járt a közös fellépés

Eredményesen zárult a húsipari szakszervezet érdekvédelmi akciója. Erre a következtetésre jutott május 15-én tartott ülésén a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének országos sztrájkbizottsága. Közös fellépéssel sikerült bérmegállapodásokat kötni a hazai húsipar hat nagyüzemében.

Sajtótájékoztatón Kapuvári József és Bezdán János

Ismeretes, a HDSZ választmánya még március végén döntött úgy, hogy nem nézi tétlenül a bértárgyalások elhúzódását, az elégtelen munkáltatói bérajánlatokat és az időhúzást. Ezt követően 2006. április 12-én megalakult az országos sztrájkbizottság és összehangolt lépésekkel sikerült az akcióban részt vevő hat húsüzemnél kimozdítani a munkáltatókat a kényelmesnek gondolt pozícióból. Szegeden és Pécsett gyorsan tető alá hozták a megállapodást, Kaposváron és Kapuváron érdemi ajánlatot adtak, Gyulán és Pápán eljutottak a béremelési ajánlat megtételéig. A sztrájkbizottság nyomására mindenhol kénytelenek voltak valódi partnernek tekinteni a munkavállalói érdekvédelmet. Köszönhetően az alapszervezetek közös fellépésének, a tagság elszántságának, egyes helyeken a munkabeszüntetés közvetlen előkészítésének és a sajtó nyilvánosságának. (Kapuvári József elnök és Bezdán János alelnök sajtótájékoztatót is tartott a bérharcról.) Az említett hat húsüzemben végül mindenütt sikerült bérmegállapodást kötni, a meghozott és azóta végrehajtott bérintézkedések, béren kívüli juttatások közel hatezer munkavállalót érintenek kedvezően.

A megállapodások pozitív értékelése mellett a sztrájkbizottság tárgyszerűen megállapította, hogy a húsiparban a 2006. évi bérfejlesztések túlnyomó részben elmaradnak az Országos Érdekegyeztető Tanács által ajánlott 6,5 százalékos mértékű béremelési ajánlástól. Ennek oka mindenek előtt az ágazat nehéz helyzetében, alacsony jövedelemtermelő képességében keresendő. Nyilvánvaló, hogy egyes üzemekben csak szerénynek mondható a kiharcolt béremelés, különösen a megszorító kormányzati intézkedések fényében. Ennek ellenére az érdekvédelem megmutatta, hogy képes eredményt elérni nehéz körülmények között is. Hiszen nem csak az ágazat nehéz helyzete hátráltatta az érdekvédők munkáját, de az a masszív félelem is, amelyet az idei tavaszon lehetett tapasztalni a munkahelyeken. Úgy tűnik, a vállalati eredménytelenség, egyes térségek foglalkoztatási gondjai erősen megnövelik a munkavállalók kiszolgáltatottságát. Ezért különösen fontos, hogy a bértárgyalások tapasztalatai alapján a sztrájkbizottság kérte az új kormányt, hathatós intézkedésekkel állítsa meg az agrárium és benne a húságazat hanyatlását. Ez a munkavállalókon kívül a hazai termelők, feldolgozók és fogyasztók közös érdeke.