HÚSOS 2006. XIV.évfolyam 2.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Bírósági előtt a Ringa „kézről-kézre” adott balatongyöröki üdülője

A kárpótlási jegyek lejsztolásával magának kétes hírt és vagyont szerzett pénzügyi befektető, aki mint „kisgömböc” előbb bekapta, majd a szegedi partok előtt zátonyra vitte a húsipar zászlóshajóját, Kapuváron is nehezen feledhető emlékeket hagyott maga után. Saját gazdasági érdekének alárendelve minden más szempontot, megsemmisítette a Ringa termelő üzemeit. Előbb a győri gyárban (jelenleg ledózerolva), majd a kapuvári gyárban állította le a termelést. Utóbbi helyen a húsfeldolgozó gépeket éjszaka biztonsági erők, borotvált fejű legények védelme mellett kamionokra pakoltatta, majd egy részét szétvágatta, feldaraboltatta. Megsemmisítette a technológiai berendezéseket, többek között a hűtés battériáit leszedette a tetőkről, a szeleprendszereket kivágatta, a rozsdamentes ajtólapokat levetette. Az elvégzett „munkát” követően egy megbízott embere több hónapig csak a törmeléket takarította, és a falból lógó vezetékeket rendezte.

Pászli Tibor

Kapuváron 2003. augusztus 19-én, közvetlenül az ünnep előtt tett bejelentés, ami közel 1000 becsületes munkás sorsát érintette, olyan közfelháborodást keltett, hogy a dolgozók, a városlakók és a termelők közösen, utcai demonstrációval tiltakoztak a történtek ellen. Ezt követően sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni a „befektető” embereit. A tárgyalásokba a HDSZ is bekapcsolódott, és ügyvédi segédlettel, a sajtó, valamint a nyilvánosság nyomására elértük az elveszített munkahelyek után a dolgozók törvényi kötelezettség feletti kifizetését (erről korábban a Húsos hírt adott). Továbbá jelentős létszámcsökkentés mellett, új tulajdonossal megmaradt Kapuváron a vágás, darabolás, újraindult a termelés, a felvásárlástól a kereskedelemig.

A kapuvári események csillapodását követően a „befektető” a soproni gyárban is leállította a termelést, pedig a korszerű marhavágó ezt megelőzően pár évvel érte el az EU-s minősítést. A dolgozókat szélnek engedték, a területet részben eladták, az üzem nem termel. Ennek a történetnek lett szereplője a Ringa balatongyöröki üdülője, amely a privatizációs szerződésben is jóléti vagyonok között szerepel más létesítményekkel, a két tekepályával együtt (a győrit már lebontották). A Ringa értékesítésénél nem véletlen került be a szerződésbe a jóléti vagyon, amit a dolgozók társadalmi munkában, nagyon sok szombaton végzett ingyenes munkával hoztak létre. A munkavállalók több éven keresztül a béremelésekre fordítható összeg egy részét áldozták az üdülőre az akkori vezetéssel közösen, hogy a korábbi bérüdültetést kiváltva saját üdülőben pihenhessenek, a nyugdíjasokkal és családtagjaikkal együtt.

A gyáregységek megsemmisítése, leépítése után a kárpótlási jegyek lejsztolója úgy döntött, hogy már nincs szükség a háromszintes üdülőre és a „cégátalakulás” kapcsán szerzett vagyonként dobra verték a balatongyöröki üdülőt is. A szakszervezet folyamatos figyelmeztetése ellenére folytatták le az akciót. A cél érdekében minden trükköt kipróbáltak, egyebek mellett új szakszervezetet „szerveztek” a még megmaradt felszámolást végző létszámból. A kör azonban itt is bezárult, mert a megfélemlített emberek, miután eleget tettek a vezetői elvárásnak, alapszervezetük megalakítása után (ami pár emberből állt) a HDSZ kapuvári alapszervezetéhez csatlakoztak.

A szakszervezet egyeztetést kezdeményezett az üdülőről, de ez nem vezetett eredményre, mert az ingatlan eladását, a már megszokott módon, elemi erővel folytatták, és a dolgozói érdekképviseletek kérését, véleményét figyelmen kívül hagyva, minden térítést, osztozkodást mellőzve a „befektető” tovább gyarapította „szerény” birodalmát.

A balatongyöröki üdülő eladásának, kézről-kézre adásának ügye most bírósági szakaszba lépett. A 2006. május közepén esedékes első tárgyalásnál abban bízunk, hogy ha lassan is, - mert a történések óta, többszöri tulajdonváltás után berendezésekkel együtt a központi fűtéses, szaunával ellátott üdülő még ma is felértékelhető -, a törvénybe iktatott egyetértési jog megsértésével a dolgozók teljes kisemmizését a törvény és a magyar állam elfogadhatóan kezeli.

Pászli Tibor
Szakszervezeti és üzemi tanács elnöke
Kapuvár Hús Rt.