HÚSOS 2002. X.évfolyam 2.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Bérmegállapodás után a Délhúsnál

Mindenki reménykedik a támogatásban

Felfokozott választási hangulatban kellett az idei bértárgyalásokat lefolytatni, miközben a húsipar helyzete sem rózsás. Mindemellett sikerült a Délhúsnál tető alá hozni a 2002. évi bérmegállapodást, amely feltehetően javította az érdekvédelem megítélését. Mi újság a Délhúsnál? - kérdeztük Tóth Ferenc kollégát, a szakszervezeti bizottság elnökét Mecseknádasdon, a választmányi ülés egyik szünetében.

Tóth Ferenc (balról) a Délhús választmányi tagjaival

- Kezdjük azzal, hogy amikor a vállalat vezetésével a bérmegállapodásról tárgyaltunk, szóba került, hogy bizonyos dolgok megbeszélését későbbre kell halasztani a várható kormányváltás miatt. Ismeretes, hogy kormányra kerülve az MSZP különböző változtatásokat tervez végrehajtani a Munka törvénykönyvében, ezért úgy döntöttünk, hogy a kollektív szerződésben a nem bér jellegű változtatásokat később tárgyaljuk, addig a régi megállapodás marad érvényben. Úgy érzem, hogy a körülményekhez képest jó bérmegállapodást kötöttünk az idén. Átlagosan nyolc százalékos bérfejlesztésben egyeztünk meg, plusz négy százalék lesz a nyugdíjpénztári befizetés. A béremelés úgy oszlik meg, hogy 9 százalék jut a termelésben közvetlenül résztvevőknek és 7 százalék azoknak, akik nem a termelésben végzik a munkájukat, függetlenül attól, hogy valaki fizikai vagy szellemi állományhoz tartozik. A szociális csomagról úgy egyeztünk meg, hogy a juttatások összegét 15 százalékkal fölszorozzák. Ezen kívül kollektív szerződésben rögzítettük a társasági minimálbért, amely 10 százalékkal magasabb a kormány által meghatározott 50 ezer forintnál. Az ősz folyamán pedig megvizsgáljuk, hogy tudunk-e 13. havi fizetést adni a dolgozóknak, vagy a korábbi 5 ezer forintos összeghatárt emeljük magasabbra. A kollégák nagy figyelemmel kísérték a választásokat, mert azt remélik, hogy a FIDESZ-kormányhoz képest az MSZP munkavállaló-barát politikát folytat. Gondolok elsősorban a Munka törvénykönyvének "visszaforgatására", a dolgozóknak kedvezőbb szabályok visszaállítására.

- Érthetően foglalkoztatta a politika, a közélet az embereket az elmúlt hónapokban, de a szakmában is fontos folyamatoknak lehettünk tanúi, gondolok az export- szubvenció megszűnésére, a húspiac kedvezőtlen alakulására. Hogyan érintették a változások a Délhús Rt.-t?

- A kedvezőtlen folyamatok alól a Délhús sem tudja kivonni magát, de ahogy én az elmúlt 15 évben tapasztaltam, amióta a cégnél vagyok, az első három-négy hónap mindig kedvezőtlenül alakult, a támogatás mértékétől függetlenül. Ez szezonális hatásokkal magyarázható. Ami a szubvenciók megvonását illeti, a nehézségeket egyelőre nem érzékeljük, mert van munkánk, van mit vágni, bár egyre nehezebb összeszedni az alapanyagot. Mindenki azt várja, a cég vezetői és dolgozói is, hogy visszaadják a támogatást, ha nem is a régi módon. Hiszen korábban a nyereség nem a termelőknél és a feldolgozóknál keletkezett, hanem a kereskedelemben. Most arra számítunk, hogy a termelő úgy kap támogatást, hogy a haszon végül is nála marad. Anélkül csípheti le a maga hasznát, hogy a termelési lánc többi tagját megkárosítaná. Mindenki reménykedik, hogy az agrárkormányzat felülvizsgálja a helyzetet és továbbra is támogatja az ágazatot. Tudniillik Európában is a kormányok támogatják a saját agrárgazdaságukat. A támogatás elmaradása nagyon nagy hátrányt jelentene az Európai Unióhoz való csatlakozás során. Ezt kellene a választások után megalakuló új kormánynak figyelembe vennie.

- A közéleti és szakmai gondok mellett márciusban és áprilisban szép napos időket is megértünk, ami többeknek eszébe juttatta, hogy a tavasz után jön a nyár, az üdülés a pihenés ideje. Ezzel kapcsolatban milyen feladatai vannak a szakszervezetnek?

- A feladataink részben hagyományosak, évről évre visszatérnek, másfelől az igények szerint alakulnak. Saját vállalati üdülővel rendelkezünk, amelynek a kezelői jogát most megkapta a szakszervezeti bizottság és az üzemi tanács. Kaptunk a vállalattól anyagi fedezetet, ezen a tavaszon teljesen felújítjuk a bajai üdülő-komplexumot, elég sokba kerül, de muszáj. A horvát tengerparton bérelünk egy apartmant, s különböző ajánlatokat is kaptunk üdülőbérletekre, sajnos magas áron. Kihasználjuk a törvény által biztosított üdülési támogatási lehetőségeket. Célunk, hogy minél több dolgozónk mehessen el nyaralni, pihenni az idén is.

H.