HÚSOS 2001. IX.évfolyam 3.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

Feszültségek és remények a Délhúsnál

Késik a béremelés

Korábban hallani lehetett, hogy a Pick megvásárolja a Délhúst, legalábbis erről tárgyaltak a felek. Ez nyilvánvalóan azt jelentette, hogy az osztrák tulajdonosoknak esetleg szándékukban áll megválni a Délhústól. Mi a helyzet most, oldódtak-e a bizonytalanságok? - kérdeztük Tóth Ferencet, a szakszervezeti bizottság elnökét.

- A dolgozókat és a menedzsmentet mindenképpen foglalkoztatja, hogy mi lesz a cég jövője. Az igazgató úrral történt utolsó tárgyalásunkon olyan információt kaptunk, hogy az Aragó befektetési társasággal megszakadtak a tárgyalások, ennek ellenére az osztrák tulajdonos nem tett le az eladási szándékáról, viszont tudomásom szerint tőkeemelést tervez. Egy komolyabb tőkeinjekciót ígért, ami azt jelenti számunkra, hogy reményeink szerint még hosszú ideig tudunk dolgozni akkor is, ha nem lesz tulajdonosváltás. Ha lesz fizetőképes vevő, akkor persze eladják a céget.

- A tulajdonosváltás pillanatnyilag tehát nem aktuális. A Délhús hogyan tud megbirkózni a szakmát érő kihívásokkal?

- Viszonylag lecsökkent a vágások száma, ezáltal kevesebb a munka a vágóvonalon és a többi részlegen is. Heti háromszor vágunk, ennek megfelelő a feldolgozás, de elbocsátások egyelőre nincsenek kilátásban. Az új vezérigazgatónk ígéretet tett, hogy az idén nem lesznek elbocsátások, belső átszervezésekkel és a munkaidő megrövidítésével oldjuk meg a foglalkoztatási gondokat. Áthidaló megoldásokkal őrizni akarjuk a termelői kapacitásokat.

- Milyen kérdések állnak előtérben a szakszervezeti munkában?

- Sajnos még mindig a bértárgyalásnál tartunk. A kollektív szerződésünkben az szerepel, hogy április 1-jéig kell megállapodni az idei béremelésekről. Tavaly októberben elkezdtük a bértárgyalásokat, közben váltás történt a vezérigazgatói székben, ami miatt megszakadt a béralku, mivel nem volt kivel tárgyalni. Az új cégvezető, Lukács György úr kért egy hónap haladékot, hogy áttekinthesse a vállalat helyzetét, utána leültünk, két megbeszélésen vagyunk túl. Úgy néz ki, hogy a vezérigazgató úr nem akar bért emelni, illetve csak az év második felétől. Ez az álláspont messze alulmúlja az elképzeléseinket, de nekünk is mérlegelni kell a vállalat helyzetét. Tudomásul kell venni, hogy a cég nehéz helyzetben van, ehhez kell igazítani az igényeinket. Erről megkérdezzük a dolgozóinkat is, csak azután határozzuk meg a tárgyalások további menetét.

- Tulajdonképpen arról van szó, hogy a menedzsment bizonyos fokú áldozatvállalást kér a munkavállalóktól?

- Igen. A menedzsment úgy gondolja, a dolgozóknak is áldozatot kell vállalni, hogy a vállalat tovább működhessen. Mi erre bizonyos mértékig készek vagyunk, de azt nem téveszthetjük szem elől, hogy a dolgozóknak is növekedtek a költségeik, a rezsijük, amit a béreknek követni kell. Elfogadható béremelést igyekszünk elérni, s azt reméljük, hogy erről megállapodást tudunk kötni.

- Köszönjük a beszélgetést.

(HL)