HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 6.szám
KITEKINTÉS

Civil fellépés a bérek és nyugdíjak csökkentése ellen

Közös fellépésre szólított fel a kormány bér- és nyugdíjcsökkentő intézkedéseivel szemben a Magyar Szociális Fórum által kezdeményezett Civil Nemzeti Csúcs. A csaknem száz társadalmi szervezet, szakszervezet és politikai csoport részvételével november közepén Budapesten tartott tanácskozáson követelték a kormánytól, hogy azonnal vonja vissza intézkedéseit a bérek és a nyugdíjak csökkentéséről, a kis- és középvállalkozók terheinek növeléséről, és azokkal fizettesse meg a válság árát, akik a válságot előidézték.

A Civil Nemzeti Csúcs résztvevői szerint rendkívül súlyosak a globális kapitalizmus válságának magyarországi következményei. A világgazdasági válságért a vezető tőkés hatalmak fináncoligarchiája és multinacionális trösztjei felelősek, de vele együtt az őket kiszolgáló hazai gazdasági és politikai elit is. Hazánkat azért sújtja különösen súlyosan a válság, mert a nemzetközi tőkével összefonódott hazai pénzügyi körök a társadalommal akarják megfizettetni az általuk előidézett válság árát. A Civil Nemzeti Csúcs résztvevői csatlakoztak a szakszervezeti sztrájkmegmozdulásokhoz és tiltakozó tüntetésekhez.

A Csúcsban együttműködő szervezetek koordinációs bizottságot hoztak, amely új társadalompolitikai programot dolgoz ki a jelenlegi neoliberális, társadalomellenes politika helyett. A rendszerkorrekciósnak nevezett program alapelemei: a gazdasági növekedés fellendítése, a foglalkoztatás növelése, az elosztási viszonyok módosítása a dolgozók, a nyugdíjasok, a kis- és közepes vállalkozók javára, terheik mérséklésével, az országból kivihető profit korlátozásával, a jelenleginél nagyobb hányadának visszaforgatásával a nemzeti ipar, a mezőgazdaság és a szolgáltatások fejlesztésére. Új egyensúlyt akarnak teremteni tőke és munka között a megélhetés biztonságának növeléséért, kezdeményezik a kiárusított nemzeti vagyon azon részének visszaszerzését, amely nélkülözhetetlen a magyar társadalmi haladás és a nemzeti felemelkedés szempontjából. Azonnali hatállyal véget vetnének a közvagyon további privatizálásának és leállítanák a közszolgáltatások, az egészségügyi ellátás és az oktatás piacosítását.