HÚSOS 2008. XVI. évfolyam 6.szám
BÉR
ÉS
MUNKA

A HDSZ 2009. évi bérpolitikai irányelvei

A Húsipari Dolgozók Szakszervezetének (HDSZ) választmánya debreceni ülésén áttekintette a keresetek 2008. évi várható alakulását, a tervezett jövő évi adó- és járulékváltozásokat, a várható gazdasági folyamatokat, és a kialakult gyakorlat szerint meghatározta 2009. évi bérpolitikai irányelveit.

2008. évben szakszervezetünk 5 %-s inflációval számolt, amely az előrejelzések szerint éves szinten 6,2 %-ra várható, ami azt eredményezte, hogy reálbér növekedés nem következett be a húsipari munkavállalóknál. A mai helyzetben szinte megjósolhatatlan a gazdasági növekedés (csökkenés) várható mértéke, az inflációra vonatkozóan azonban egymáshoz közelálló prognózisok léteznek a Kormány, a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdaságkutató Intézetek előrejelzéseiben. A 2009. évi várható inflációt mintegy 3,9-4,5 % körül valószínűsítik a szakértők.

Az élelmiszeriparon belül a húsipar teljesítménye, várható árbevétele, árai nagy bizonytalanságot jelentenek, kevés támpontot adnak a prognózishoz és a bérkövetelések kialakításához. A jövő évi bérkövetelés megfogalmazásakor célszerű csak az inflációból kiindulni, hiszen a várható foglalkoztatás a húsiparban úgyis a vállalati teljesítmények függvénye lesz. Kiindulópontként elfogadható az a kormányzati ajánlás is, amely a reálbérek megőrzését, szinten tartását javasolja minimális célként 2009-ben.

A vállalati bérkövetelések megfogalmazásakor célként kitűzhető, hogy a magyar húsipari béreket hosszabb távon közelíteni kellene a régi uniós tagországok húsipari béreinek átlagához. A magyar húsipari üzemekben egyes munkahelyeken, például a csontozó szalagokon, a teljesítmények elérik a régi uniós országok teljesítményének színvonalát. Éppen ezért egyes húsipari munkaterületeken közgazdasági alapja is van a bérfelzárkózásnak, és lassan munkaerőhiány is bekövetkezik az érintett munkáknál.

A húsipar jelenlegi helyzetében a nemzetgazdasághoz és az élelmiszeriparhoz viszonyított bérszínvonal, valamint az iparág várható pozíciója függvényében az alábbiakat célszerű figyelembe venni a 2009. évi bérkövetelések kialakításánál:

  1. A 2007. évi jelentős reálkereset csökkenés és a 2008-as év várható szinten tartása után, a húsipar helyzetét is mérlegelve, minimálisan szerény reálbér növekedést kellene elérni. Amennyiben ez nem valósul meg, 2009. év lesz a harmadik esztendő, amelyben nem emelkedne a reálkereset.
  2. A húsipari munkavállalók jövedelmi pozícióit továbbra is a bruttó bérek emelése kell, hogy meghatározza, azonban más típusú nettó jövedelemnövelő intézkedések lehetőségét is figyelembe kell venni.
  3. A bérkövetelési javaslatot legalább 5 százalékos inflációra alapozva célszerű megfogalmazni.
  4. A termelékenység-növekedésből származó többletet meg kell osztani az érintett munkavállalókkal is. A teljesítménybéres területeken elért termelékenység-növekedésből mindenképpen részesedjenek az adott területen dolgozók.
  5. A bruttó béremelés és az egyéb juttatások kombinációja is eredményezheti a reálbérek emelkedését.
  6. A jelenleg rendelkezésre álló gazdasági információk alapján a reálbérek érzékelhető növekedését legalább 6,5 százalékos, inflációt meghaladó béremelés garantálhatja.
  7. A bértárgyalásokon a béremelést és a dolgozói térítéssel igénybe vett szociális-, jóléti támogatási kérdéseket csomagban célszerű tárgyalni.
  8. A bérmegállapodások az eddigi gyakorlatnak megfelelően az alkalmazott bérezési rendszertől függően a havidíjak, órabérek, teljesítménybérek díjtételeinek százalékban és forintban kifejezett emelését tartalmazzák.
  9. A teljesítménybéres területen célszerű kezdeményezni a Kollektív Szerződés kiegészítését a vállalati garantált bér meghatározásával. A garantált bér meghatározását különösen indokolja, hogy a teljesítménybéres területeken ma a személyi órabérek legtöbb esetben az országos minimálbért jelentik. (Ezt az összeget kell fizetni minden olyan esetben, amikor a vállalat hibájából nem érhető el a norma 100 százalékos teljesítése.)
  10. Célszerű a tárgyalások mielőbbi megkezdése, akkor is, ha a konkrét béremelések időpontja 2009. január elseje utáni dátumra esik, a munkáltatók részére megküldendő javaslatban mindenesetre a január 1-i béremelést kell kezdeményezni, függetlenül a konkrét megállapodás időpontjától.
  11. A HDSZ elnöksége a bértárgyalási, béremelési javaslatot írásban legkésőbb 2008. december 15-ig megküldi a gazdasági társaságok, cégek vezetőinek.
  12. A választmány javasolja a bértárgyalások segítésére a HDSZ országos vezető testületeinek bevonását a béralkuba.

Debrecen, 2008. november 25.