HÚSOS 2002. X.évfolyam 1.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Két férfi, egy eset

Szocialista és a munkáspárti képviselőjelöltet is ad a Gyulai Húskombinát Aligha van olyan húsipari cég az országban, amely egyszerre két országgyűlési képviselőjelöltet tudhat a sorai között. De talán nem túlzás, feltehetően aligha van ilyen munkahely az országban, az viszont semmiképp sem véletlen, hogy mindkét aspiráns baloldali pártok színeiben küzdjön a törvényhozásba jutásért. A Gyulai Húskombinát Rt.-ben dolgozó energetikai mérnök, Tóth Sándor az MSZP, míg hentes szakmával rendelkező, de rendészként dolgozó és egyben az üzemi tanács tagjaként is szerepet vállaló Szőke János a Munkáspárt színeiben lépett a politikai porondra. Velük, elsőrendűen a bérből és fizetésből élők képviseletéről beszélgettünk.

Szociális alkotmányt!

Szőke János

- A Munkáspárt programja arról szól, miképpen kell képviselni a bérből és fizetésből élő "kisembereket", akik a rendszerváltás veszteseinek tekinthetők - kezdte mondandóját Szőke János. Elmondta, hogy a Munkáspárt parlamentbe kerülése esetén - ami felől kétsége sincs - egyből kezdeményeznék az általuk csak cselédtörvénynek nevezett jogszabály, vagyis a Munka törvénykönyve tavaly, a munkavállalók számára hátrányos módosításának megváltoztatását. Emellett európai munkához európai béreket ígérnek, és arra törekszenek, hogy mihamarabb bevezethető legyen a 35 órás munkahét, s hogy a nőknél visszaállítsák az ötvenöt, míg a férfiaknáknál a hatvan éves nyugdíjkorhatárt. Szőke János szerint szociális alkotmány megalkotása szükséges és a válsággal küzdő egészségügy rendbetétele immár elodázhatatlan.

A Gyulán dolgozó és közeli Kötegyánban három hektáron gazdálkodó munkáspárti képviselőjelölt úgy jellemzi magát, hogy egyik fele munkás, míg a másik paraszt. Vélekedése szerint a mezőgazdaság gondjait mielőbb orvosolni kell, amit a támogatások növelésével tud elképzelni. Emellett megoldandó feladat, hogy mi lesz azzal a 825 ezer gazdálkodóval, akik a családi gazdaság nagyságrendjét nem érik el. - A mezőgazdaság nemzeti stratégiai ágazat, ezzel együtt elengedhetetlen, hogy a magyar föld magyar maradjon - mondta Szőke János. Végül Kádár Jánost idézve azt mondta: ha valakit meg akarunk ismerni, akkor adni kell neki hatalmat. - Az elmúlt tizenkét év nem éppen szívderítő tapasztalatai birtokában ismétlem ezt a mondatot - hangsúlyozta a Munkáspárt országgyűlési képviselőjelöltje.

Érdekegyeztetést!

Tóth Sándor

- Alapvetően új alapokra kell helyezni munkaadók és a munkavállalók viszonyát, ezért mindenképpen ki kell javítani a Munka törvénykönyvének a munkavállalókat sújtó passzusait - jelentette ki Tóth Sándor, az MSZP parlamenti képviselőjelöltje. Mint fogalmazott: erről szól a legnagyobb ellenzéki pártnak a szakszervezetekkel aláírt együttműködési nyilatkozata. A szocialisták aspiránsa elmondta: az érdekegyeztetési fórumok eredeti szerepét vissza kell állítani.

Az MSZP-s jelölt azt hangoztatta, hogy a mezőgazdaságot koncként odadobták a kisgazdáknak, akik nagyon rosszul sáfárkodtak a rájuk bízott értékekkel, ekképp a támogatások nem mindig oda jutottak el, ahova kellett volna. Ennek látja kárát ma a húsipar is.

- Egy nemrégiben készült gazdaságföldrajzi felmérés szerint, harmincnyolc súlyozott szempont figyelembe vételével az utóbbi néhány évben az utolsó helyre csúszott a megyék sorrendjében Békés. Mindez Gyula és vonzáskörzete lehetőségeit és stratégiáját is erősen befolyásoló tényező. Meggyőződésem, hogy infrastrukturális fejlesztés nélkül bármilyen előrelépés elképzelhetetlen. De ebbe nem csak a közútfejlesztést, hanem a vasútvonalak korszerűsítését és a szárnyvonalak megtartását is éppúgy beleértem, mint a munkahelyteremtést - jegyezte meg Tóth Sándor. Aki nagyon fontosnak tartja, hogy a következő parlamenti ciklusban Gyula és környéke sokkal eredményesebben szerepeljen a központi forrásokért folytatott küzdelemben. Gyula város rangjának megőrzését pedig csak a turisztikai fejlesztések további megvalósításával látja elképzelhetőnek.

Bod Tamás