HÚSOS 2001. IX.évfolyam 5.szám
SZAK-
SZERVEZETI
ÉLET

Egyesülési időeltolódás

Az ÉDOSZ választmánya 2001 október 4-i ülésén tárgyalt a szervezeti egyesülésről. A testületben lezajlott vitáról és a meghozott döntésről Kapuvári József elnök elmondta: az ÉDOSZ-kongresszus éppen két évvel ezelőtt hozott határozatot arra vonatkozóan, hogy két év áll rendelkezésre egy egységes szakszervezet megteremtéséhez. A két év letelt, s a választmányi ülésen a fő kérdés az volt, hogy december elejére össze lehet-e hívni a szövetség rendkívüli kongresszusát, amelyen kimondták volna: jogutódlással egybeolvad a hat szakszervezet. Január elsejétől pedig Élelmiszeripari Dolgozók Országos Szakszervezete néven született volna meg az önálló jogi személy. Ezzel a lépéssel az élelmiszeripart alkotó 16 szakmából 12 egyesült volna, amely a szakszervezeti tagság 82 százalékát tömöríti.

A két éves programban hét peremfeltételt határoztak meg, amelynek a fuzionáló szakszervezeteknek meg kellett volna felelniük. Október elsejéig négy szakszervezet jelezte írásban a véleményét, amelyek közül három - az édesipari, a hét szakmát tömörítő ÉDSZ, és a húsipari szakszervezet - feltétel nélkül elfogadta a hét peremfeltételt. A három szakszervezet adja az ÉDOSZ tagságának 80 százalékát. A konzervipari szakszervezet a tagdíjra vonatkozó pontot nem tartotta elfogadhatónak, a növényolaj-ipariak szakszervezete ugyan elfogadta a feltételeket egy furcsa kitétellel, miszerint nem kívánta az önállóságát feladni. Ez pedig az összeolvadásnál mondhatni teljesíthetetlen. Kétségtelen, hogy a fúziónak vannak hátrányai, de előnyei is. Ezek végiggondolására két év állt rendelkezésre.

A sütőipari dolgozók szakszervezete viszont nem mondott sem Á-t, sem B-t, ráadásul azt a feltételt sem teljesítette, hogy a jövendő szervezet megerősítésére hozzanak létre egy likvid tőkét. Ezt a feltételt az öt szakszervezet tavaly november 30.-ig teljesítette, ám a sütőipariak csak részben fizették be határidő után a rájuk eső összeg kétharmadát. A többivel máig adósak. S talán a jó szándék is megkérdőjelezhető az esetükben, mivel olyan kifogásokat emeltek, amelyek nem voltak megalapozottak. Utólag bírálták a hét peremfeltételt, holott korábban elfogadták.

Hosszú vita után végül is olyan döntés született, létrejön egy 12 tagú Előkészítő Bizottság, amely a szükséges dokumentumokat elkészíti 2002. február 28.-ig. Az elnökség március végéig eldönti, hogy a rendkívüli kongresszust mikor tartják. (Az ülésen elhangzott végső határidőnek 2002. június 30.)

Kapuvári József szerint fúzió csak akkor jöhet létre, akkor van értelme, ha mindenki erősebb lesz általa, mint amilyen a jelenlegi pozíciója. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, pénzügyileg, vagyonilag, emberileg meg kell erősödni, vagyis összesíteni kell az erőt. Ha ez a cél nem valósul meg, akkor a fúzió esetén például a húsipari szakszervezet gyengébb lesz a korábbi pozíciójánál. Ma ugyanis a húsosoknak van saját újságuk, internetes megjelenésük, megfelelő sztrájkalapjuk. Egy gyengébb szervezet létrehozásában tehát a húsosok, de az ÉDSZ sem érdekelt.

H. Gy.